fbpx
KomentáreMarián Klenko: Poznámka k zákazu vstupu neočkovaným do zamestnania

Marián Klenko: Poznámka k zákazu vstupu neočkovaným do zamestnania

-

Marián Klenko: Poznámka k zákazu vstupu neočkovaným do zamestnania

Na Slovensku sa postupne zvyšuje počet osôb pozitívne testovaných na Covid-19. Konzílium odborníkov preto navrhlo sprísniť opatrenia. Okre iného navrhuje, aby sa pracujúci (už) v takzvaných červených okresoch preukazovali testom, očkovaním alebo potvrdením o prekonaní ochorenia Covid-19 pred vstupom do zamestnania.

Spomínaný návrh je príkladom brachiálnej predstavy o riadení spoločnosti, ktorá neberie do úvahy právnu ani ekonomickú rovinu presadzovaných opatrení. Nechajme bokom skutočnosť, že o zmysluplnosti doposiaľ realizovaných opatrení sa nevedie verejná diskusia (širšieho spektra odborníkov)a rovnako nie je vyhodnocovaná ani ich účinnosť pokiaľ ide o zamedzenie šíreniu SARS-CoV-2.

Politické subjekty nateraz odmietali, aby bolo očkovanie povinné. Na druhej strane niektorí politici súhlasia so zákazom vstupu neočkovaným do zamestnania. Vystáva otázka, aký je medzi týmito dvoma postojmi rozdiel?Testovacie kapacity sú nedostatočné (pričom pretrvávajú pochybnosti, aká je vypovedacia hodnota Ag či PCR testov) a toto testovanie si musia občania hradiť ako samoplatcovia.

V zmysle čl. 35 ods. 1 zákona č. 460/1992 Zb. – Ústava Slovenskej republiky má každý právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť. Podľa čl. 35 ods. 3 Ústavy SR – občania majú právo na prácu. A v zmysle čl. 36 ods. 1 písm. b) Ústavy SR – zákon zabezpečuje zamestnanom ochranu proti svojvoľnému prepúšťaniu zo zamestnania a diskriminácii v zamestnaní. 

Rozdeľovanie zamestnancov na očkovaných (testovaných a tých, ktorí prekonali ochorenie) a neočkovaných pri vstupe do zamestnania je príkladom zjavnej diskriminácie. Takýto zásah do ústavou garantovaných práv je v demokratickej spoločnosti neprijateľný. Presadzovanie podobných opatrení nie je akýmsi zvýhodnením očkovaných, ale znamená priame ohrozenie demokratického zriadenia a právneho štátu. 

V prípade, ak sa neočkovaným zakáže vstup do zamestnania, tak to bude sporené nielen z právneho, ale aj medicínskeho hľadiska. Ako potvrdzujú dáta z krajín, v ktorých je vyššie percento zaočkovaných ako na Slovensku, ochorieť a prenášať Covid-19 môžu aj zaočkovaní. Percento pozitívnych prípadov v oboch kategóriách je podstatne vyrovnanejšie, ako uvádzajú dáta zo Slovenskej republiky.

Ak politici a štátne orgány (hoci len na lokálnej úrovni alebo pre vybrané profesie)zakážu vstup nezaočkovaným do zamestnania, tak to bude potvrdzovať odklon od demokratického smerovania štátu. Totalitné praktiky nie sú ospravedlniteľné ani pochybným (navonok deklarovaným) záujmom na ochrane životov a zdravia občanov.

Ak na takéto opatrenia nereagujú alebo nebudú reagovať orgány, ktorých úlohou je sledovať dodržiavanie ústavou garantovaných práv a zákonnosti a nezastavia tento nástup totalitných praktík, tak ich prioritou nie je ochrana princípov právneho štátu, ale služba tým, ktorí ich zvolili (presadili) do príslušných úradov a funkcií.

No ak sa proti zákazu vstupu neočkovaným do zamestnania nepostavia občania, tak to znemená, že sme sa ako politický národ nepoučili z minulosti. A národ, ktorý sa nepoučí z odvrátenej strany svojej histórie si ju bude musieť zopakovať.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 Komentár

  1. ..bla bla bla.. Niektorí sa postavili a aj sa stavajú. Potom sú bití a väznení. Ale to sú dezoláti hodní akurát tak hyenistickej pozornosti za každú cenu sa reinkarnujúceho predsedu,ktorí (by) ich rovnako bil a väznil predtým,ako sa na nich vys… aj potom. Ak mu to mudrci ,voliaci „pragmaticky menšie zlo“ zasa raz hodia. Ale čo my,ktorí by sme s autorom aj chceli súhlasiť? Kto sa postaví za nás,ak sa postavíme!? Lebo stáť sám za sebou je síce cnosť,ale súd s ňou nevyhráte..

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás