Top udalosťČR: Útočník z Prahy nenávidel svet a chcel po...

ČR: Útočník z Prahy nenávidel svet a chcel po sebe zanechať čo najviac bolesti

-

ČR: Útočník z Prahy nenávidel svet a chcel po sebe zanechať čo najviac bolesti

BRATISLAVA 21. decembra (SITA) – Páchateľ, ktorý vo štvrtok vraždil na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe a bol jej študentom, svoj útok plánoval. Ako referuje web iDnes.cz, tento týždeň na sociálnej sieti Telegram napísal, že nenávidí svet a chce za sebou zanechať pokiaľ možno čo najviac bolesti.

Podľa webu seznamzpravy.cz si profil so svojím menom na Telegrame založil začiatkom tohto mesiaca a zverejňoval na ňom príspevky v azbuke. V nich autor najskôr píše, že profil bude jeho denník a že chce spáchať streľbu v škole, možno aj samovraždu. Neskôr potom dodal, že ho inšpirovala Alina Afanaskinová, no tá podľa neho nezabila dosť ľudí a on sa to pokúsi napraviť. Odkazoval tým na ruskú školáčku Alinu Afanaskinovú, páchateľku masovej streľby v škole Briansku, pri ktorej 7. decembra zomreli dvaja ľudia a ďalší boli zranení. Potom sama spáchala samovraždu.

Polícia pracuje s možnosťou, že by profil mohol skutočne patriť vrahovi, ale isté to nie je. Teóriu, že by skutočne išlo o účet útočníka, však spochybňujú niektorí experti. Tí pripomínajú napríklad možnosť Telegramu spätne upravovať príspevky a poukazujú aj na perfektnú ruštinu v príspevkoch.

Incident sa odohral vo štvrtok poobede v budove Filozofickej fakulty Karlovej univerzity na Námestí Jana Palacha. Pre incident uzavreli celé námestie v centre českej metropoly aj blízke okolie. Niektorí zamestnanci a študenti školy sa zabarikádovali vo vnútri budovy.

Strelec, ktorého české médiá identifikovali ako David K., predtým, ako zabil najmenej 15 ľudí a 24 zranil, zabil svojho otca v obci Hostouň na Kladensku. Páchateľ je po smrti. Policajný prezident Martin Vondrášek povedal, že si podľa všetkého zobral život, ale polícia vyšetruje aj možnosť, že ho zabila aj policajná streľba.

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/strelba-v-centru-prahy.B1007983

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-ze-chce-zabijet-psal-na-telegramu-kdo-je-strelec-z-filozoficke-fakulty-242319


ČR: Strelec z Prahy zrejme pred niekoľkými dňami zabil aj muža a jeho dvojmesačné bábätko

BRATISLAVA 22. decembra (SITA) – Strelec, ktorý vo štvrtok vraždil na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe, pred niekoľkými dňami pravdepodobne zabil aj muža a jeho dvojmesačné bábätko v lese v Klánoviciach na okraji českej metropoly. Ako referuje web iDnes.cz, na tlačovej konferencii to uviedol policajný prezident Martin Vondrášek. Obete si vyberal náhodne, bez súvislostí. Tragédia v Prahe má podľa Vondráška 14 obetí plus mŕtveho páchateľa, pričom ďalších 25 ľudí je zranených, z toho desať osôb ťažko.

„Bol som na mieste hrozného činu, videl som obrovský arzenál zbraní a streliva v budove fakulty. Nebyť rýchleho zásahu polície, tak by obetí bolo násobne viac,“ povedal policajný prezident. Polícia aktuálne zisťuje totožnosť obetí strelca. Všetky podľa Vondráška prišli o život v budove univerzity, hoci jednu mŕtvu osobu našla polícia ležať vonku na ulici.

Minister vnútra Vít Rakúšan povedal, že stojí za kvalitnou prácou polície. Netýka sa to len štvrtkového zásahu, ktorý bol podľa neho veľmi profesionálny. Vicepremiér tiež vyzval na zdieľanie len overených informácií polície. Šíriace sa dezinformácie sú podľa neho zrejme premysleným útokom „ruskej trollej farmy“. Narážal tým pravdepodobne na údajné konto páchateľa na Telegrame, kde boli v azbuke zverejnené príspevky o túžbe vraždiť a zanechať po sebe čo najviac bolesti.

Polícia pracuje s možnosťou, že by profil mohol skutočne patriť vrahovi, ale isté to nie je. Teóriu, že by skutočne išlo o účet útočníka, však spochybňujú niektorí experti. Tí pripomínajú napríklad možnosť Telegramu spätne upravovať príspevky a poukazujú aj na perfektnú ruštinu v príspevkoch.

Po páchateľovi masakru na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe polícia už pátrala ešte predtým, než sa dopustil hrozného činu v hlavnej budove školy, keďže v obci Hostouň na Kladensku zabil svojho otca. V súvislosti so smrťou páchateľa Vondrášek povedal, že si podľa všetkého zobral život, ale polícia vyšetruje aj možnosť, že ho zabila aj policajná streľba.

Štvrtková streľba je najtragickejšia v histórii Česka. V Uherskom Brode zomrelo v roku 2015 osem ľudí, pri streľbe v ostravskej nemocnici v roku 2019 zasa šesť osôb.

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/strelba-v-praze-fiala-vlada-masakr-skola-student-pavel.A231221_190600_domaci_remy

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 Komentár

  1. … ako úsmevno hovoria bratia česi vygulenec rakušan ako transatlantický sympatizant a aparatčik politicky-ekonomického protičeského puča vládných kolaborantov s cudzákmi buržoazných západiarov a rozpúštania českej štátnosti v kotlu europacifického rajchu, podporovateľ bruseľského zámeru a koncového cieľa krajanského miešania národov bruseľom organizovaným dovozom bubušov odlišnej kultúry do babylóna národov na každý kilometer a štvrť štvorcový blúzni o ídeovom domove prágeľ páchatela zločinu v ruskej trolej farme ako keby emerická langlej farma troliacich agentov neexistovala. Vládný rakušan rychecko ústavným švindlom po voľbách napočítanej a vzniklej koalície straničiek spoľčených rychtárov sa českým ministrom stať ani nemal, pretože rychecko buržoazným ústavným blufom prepadlo až milión českých volebných hlasov.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás