NázoryČaputová a jej záverečné turné. Okrem iného sa stretla...

Čaputová a jej záverečné turné. Okrem iného sa stretla aj so Stoltenbergom

-

spot_img

Čaputová a jej záverečné turné. Okrem iného sa stretla aj so Stoltenbergom

Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok odštartovala sériu rozlúčkových zahraničných ciest. Jej prvé kroky smerovali do nemeckého Berlína a belgického Bruselu. Stredajšiu rozlúčkovú návštevu v Bruseli odštartovala stretnutím so Slovákmi, ktorí pracujú v medzinárodných inštitúciách, najmä v štruktúrach Európskej únie a NATO.

„Prijala som toto pozvanie opakovane, ako na začiatku svojho mandátu pred piatimi rokmi. Vrátila som sa medzi nich rada, pretože príbeh našej služby je podobný – aj oni pracujú pre Slovensko a pre hodnoty, ktoré sú pre našu krajinu dôležité. S veľkou profesionalitou a oddanosťou. Aj títo ľudia sú dôvodom dôvery v Slovensko,“ napísala na sociálnej sieti.

Stretla sa aj so Stoltenbergom

Prezidentka sa v Bruseli stretla aj s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom. Ako uviedla, počas piatich rokov svojho mandátu na samitoch Severoatlantickej aliancie zažila veľkú solidaritu, zomknutosť či ochotu pomôcť.

„Všetci si uvedomujeme, že spolu sme silnejší. Veľkú zásluhu na tom má práve súčasný generálny tajomník Jens Stoltenberg, ktorý poslednú dekádu NATO vedie. Za jeho rozvahu, líderstvo a výbornú profesionálnu spoluprácu som mu poďakovala,“ napísala na sociálnej sieti.

Investície do obrany

Témou ich rozhovoru bol taktiež nadchádzajúci samit NATO vo Washingtone. Podľa hlavy štátu je slovenskou prioritou ďalšie posilnenie našej obrany, predovšetkým riešenie protiraketovej i protivzdušnej obrany, a to tak, aby tieto systémy boli „prístupné pre štáty východného krídla na predvídateľnejšej báze“.

Generálny tajomník podľa slov prezidentky Čaputovej ocenil plány modernizácie slovenských ozbrojených síl i zámer vlády Roberta Fica (Smer-SD) ponechať investície do obrany na úrovni najmenej dvoch percent HDP.

 „Obhajoba našich záujmov a dodržiavanie záväzkov v NATO je naším spoločným cieľom. Pretože čokoľvek iné by bolo spojené s rizikom pre našu vlastnú bezpečnosť,“ dodala.

Ako ďalej hlava štátu informovala, Nemecko je náš kľúčový politický, ekonomický i bezpečnostný partner. S prezidentom krajiny Frankom-Walterom Steinmeierom sa podľa jej slov stretávali nielen ako štátnici, ale stali sa z nich aj priatelia.

Čaputová telefonicky zablahoželala Pellegrinimu, ocenila tiež vysokú volebnú účasť

„Vážim si jeho záujem o Slovensko. V dlhom a úprimnom rozhovore sme hovorili o potrebe spájať a prekonávať rozdelenia a polarizáciu v spoločnostiach. Obaja vnímame ohrozenia, ktorým nielen naše demokracie čelia. Ochrana demokratických hodnôt je niečo, čo nás spája naprieč krajinami a verím, že tieto výzvy dokážeme najlepšie zvládnuť, pokiaľ my zostaneme pevní a Európa silná a jednotná. So spojencami a priateľmi, akým je aj Nemecko a prezident Steinmeier,“ napísala.

Uctila si aj obete totality

Čaputová zároveň skonštatovala, že po uplynutí mandátu sa jej bude určite cnieť za stretnutiami s „inšpirujúcimi ľuďmi na Slovensku a v zahraničí“.

Prezidentka si v utorok taktiež uctila pamiatku obetí totality pri pamätníku Berlínskeho múra.

Chátrajúca vila na Slavíne to určite nebude, ale možností je niekoľko. Kde bude bývať prezident Peter Pellegrini?

„Pri Berlínskom múre som si uctila pamiatku všetkých, ktorí sa odmietli zmieriť so životom v totalite a boli zabití pri pokuse prekonať múr v snahe žiť v slobode. Berlínsky múr bol po desaťročia symbolom rozdelenia dvoch svetov, sveta slobody a sveta totality, v ktorej sme žili aj my ako súčasť komunistického bloku. Dnes je najmä pripomienkou toho, že sloboda a demokracia nakoniec zvíťazili,“ uviedla.

Zdroj: SITA

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás