ZahraničnéMAĎARSKO: S Čínou podpísali dohodu o strategickej spolupráci

MAĎARSKO: S Čínou podpísali dohodu o strategickej spolupráci

-

spot_img

MAĎARSKO: S Čínou podpísali dohodu o strategickej spolupráci

BUDAPEŠŤ 10. mája (SITA/AP) – Maďarsko a Čína vo štvrtok podpísali takmer dve desiatky dohôd a prehĺbili tak ich ekonomickú a kultúrnu spoluprácu. Stalo sa tak počas návštevy čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, ktorý v Budapešti rokoval s premiérom Viktorom Orbánom.

Maďarskí a čínski predstavitelia uzavreli dohodu o strategickom partnerstve a podpísali ďalších 18 dohôd a memoránd o porozumení. Neoznámili pritom žiadne významné investície. Maďarský premiér Péter Szijjártó však neskôr vo videu na sociálnej sieti Facebook vyhlásil, že sa začali počiatočné diskusie o čínskom vybudovaní nákladného železničného obchvatu Budapešti a železničného spojenia medzi hlavným mestom a budapeštianskym letiskom Ferihegy.

Orbán počas brífingu chválil „nepretržité, neprerušené priateľstvo“ medzi oboma krajinami odvtedy, čo sa v roku 2010 ujal moci, a prisľúbil, že Maďarsko bude naďalej hostiť ďalšie čínske investície. „Rád by som ubezpečil prezidenta, že Maďarsko bude aj naďalej poskytovať férové podmienky pre čínske spoločnosti investujúce v našej krajine a že vytvoríme príležitosť na stretnutie a budovanie spolupráce v Maďarsku pre najmodernejšie západné a najmodernejšie východné technológie,“ povedal.

Čína v Maďarsku investovala miliardy a považuje ho za dôležitú oporu v rámci Európskej únie. Maďarsko hostí niekoľko čínskych závodov na výrobu batérií do elektromobilov a v decembri Budapešť oznámila, že automobilka BYD v krajine postaví jej prvú fabriku na elektromobily v Európe. Tiež spustilo železničný projekt, ktorý je súčasťou čínskeho projektu Nová hodvábna cesta, s cieľom spojiť krajinu s čínskym prístavom Pireus v Grécku ako vstupným bodom pre čínsky tovar do strednej a východnej Európy.

Si sa vo štvrtok vyjadril, že s Orbánom súhlasia, že Nová hodvábna cesta „je vysoko v súlade s maďarskou stratégiou otvárania sa východu“ a že Čína podporuje Maďarsko v tom, aby zohrávalo väčšiu úlohu v rámci Európskej únie pri presadzovaní vzťahov medzi Čínou a euroblokom.

Si Ťin-pching absolvoval päťdňovú cestu po Európe, v rámci ktorej navštívil aj Francúzsko a Srbsko.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás