DomáceParlamentný výbor schválil Soláka na post šéfa policajného zboru

Parlamentný výbor schválil Soláka na post šéfa policajného zboru

-

Parlamentný výbor schválil Soláka na post šéfa policajného zboru

Pred parlamentný brannobezpečnostný výbor v stredu predstúpil kandidát na policajného prezidenta Ľubomír Solák. Funkciou policajného prezidenta ho poveril minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas). Výbor bol v stredu uznášaniaschopný. Po niekoľkohodinovom vypočutí výbor schválil Soláka na post šéfa policajného zboru.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok na úvod povedal, že Solák spĺňa podmienky na vymenovanie za prezidenta policajného zboru. „Nie je mu cudzia policajná uniforma, je to policajtom telom a dušou,“ uviedol o ňom. Jednou z úloh nového šéfa polície bude tiež upokojiť situáciu v spoločnosti.

Solák o sebe počas predstavovania povedal, že bol v dvoch „eseročkách“. V jednej na zabezpečovanie bezpečnosti proti vlámaniu a druhej zameranej na ochranu detí a učiteľov voči aktívnemu strelcovi.

„Nikdy som z oblasti bezpečnosti neodišiel. Ponuku prijímam s veľkou pokorou a výzvou, aby sa mi podarilo zmeniť niektoré veci a naplniť víziu,“ pokračoval. Chce, aby policajný zbor bol moderný, aby nemusel zápasiť s tým, že sa osobný postoj policajta prenáša do profesionálnej roviny. Ako vyhlásil, jeho heslom je “riaďme sa zákonom, toto je naša alfa a omega.“

Policajný zbor má podľa neho veľmi veľa problémov, vrátane poddimenzovania polície či dojazdu hliadok. Musia sa podľa neho zamyslieť aj nad tým, ako udržať policajtov v zbore.

Veľmi by chcel, aby zbor komunikoval len to, čo má v náplni práce, aby nerobili politiku. „Každý policajt nie je univerzálnym vojakom, ktorý všetko zvládne,“ vyjadril sa.

Jeho cieľom je, aby rôzne zložky polície fungovali ako jeden celok . Bude sa snažiť vytvoriť podmienky pre každého jedného policajta. Chce, aby ho policajti vnímali ako ich hovorcu.

S otázkami na budúceho šéfa polície začal Krúpa

Ako prvý začal s otázkami člen výboru pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (SaS). Soláka sa pýtal na rozhodujúci moment, na základe ktorého sa rozhodol kandidovať na čelo polície. Jednou z motivácií bolo to, že verejnosť vnímala políciu posledné roky len ako Národnú kriminálnu agentúru (NAKA). Ľudia sa podľa neho pýtali, prečo tu nie je polícia, ale len NAKA. Solák o sebe povedal, že sa považuje za nekonfliktného človeka.

Krúpa sa Soláka pýtal aj na to, či je držiteľom previerky na prísne tajné. Previerku zatiaľ nemá, ale už o ňu požiadal. Poslanec SaS sa pýtal aj na väzby na obvineného podnikateľa Petra Košča, ktorý je medzinárodne hľadaný. Solák tvrdí, že ho „nikdy v živote nevidel“ a pozná ho len z médií. Nepozná sa ani s ministrom životného prostredia Tomášom Tarabom.

Poddimenzovanie polície vníma ako dlhodobú víziu a tiež ako „beh na dlhé trate“. Boj proti korupcii sa nachádza v jeho rebríčku na druhom mieste, na prvom je, aby policajti postupovali podľa zákona.

„Personálne zmeny určite budú, nebudem ešte o nich informovať,“ vyjadril sa Solák. Nerád by mal nálepku, že je len nominantom ministra vnútra, povedal.

Poslankyňa Irena Bihariová z Progresívneho Slovenska (PS) sa Soláka pýtala ja na postavenie policajnej inšpekcie. „Som za nezávislosť a kontrolu,“ podotkol.

Marián Saloň (Smer) sa pýtal sa na to, či neplánuje získať späť policajtov, ktorí majú skúsenosti. „Určite sa nad tým zamýšľam,“ konštatoval. Na Slovensku je podľa neho mnoho policajtov, ktorí zostali kvôli práci izolovaní a na dôchodku prepadli alkoholu.

Bývalý šéf polície a poslanec Jaroslav Spišiak (PS) sa Soláka pýtal aj na to, či súhlasí s tým, že boli dve miesta policajných viceprezidentov zrušené. Pri otázke o pozíciách Damiána Imreho a Branka Kišša sa opäť zapojil minister vnútra. Šutaj Eštok povedal, že ak Solák príde s návrhom, že chce štyroch viceprezidentov, jeho návrhom sa bude zaoberať. Podľa Soláka je pravdepodobné, že sa policajný zbor vráti k modelu troch alebo štyroch viceprezidentov.

A otázku, na ktorý svoj počin je hrdý, odpovedal, že vždy chcel, aby sa všetci jeho kolegovia vrátili zo zásahu domov živí.

Na otázku, ako vníma hybridné hrozby z Maďarska a Ruska odpovedal, že si to vyžaduje spoluprácu policajného zboru so Slovenskou informačnou službou (SIS).

Martin Dubéci (PS) kritizoval, že Solák nepriniesol žiadnu koncepciu. Na otázku, či sa na najvyšších miestach politiky vyskytuje korupcia, odpovedal kladne. S vysokopostavenými politikmi sa nestretáva, pozná skôr komunálnych. Nemyslí si, že by sa zákon o ochrane oznamovateľov mal vzťahovať aj na policajtov. Zopakoval, že jeho prvou prioritou je stabilizácia a riešenia kapacít policajného zboru. Solák čelil aj otázke o veľkej policajnej akcii na hraničnom priechode v Rajke. „Prepáčte, nebudem hodnotiť kroky ministra,“ vyhlásil.

Za najväčšiu bezpečnostnú hrozbu považuje, že si ľudia prestali uvedomovať, že si treba pomáhať. Za hrozbu považuje aj to, že ľudia nie sú k sebe úprimní.

Ku komunikácii polície na Facebooku Solák povedal, že chce, aby zostala zachovaná. Zmeny vo filozofii informovania na sociálnych sieťach neplánuje rušiť. V oblasti páchania násilia na ženách povedal, že je stále čo zlepšovať. Solák sa pozná aj s niektorými vyšetrovateľmi, ktorých nazývajú čurillovci. Spolupracoval aj s Jánom Čurillom. V prípade obvinených elitných vyšetrovateľov sa bude riadiť podľa rozhodnutí súdov.

František Majerský (KDH) požiadal policajného prezidenta, aby bojoval za ich lepšie podmienky a platové podmienky. Podotkol, že na východe Slovenska odchádzajú zo boru policajti po siedmich rokoch služby.

Po dvoch hodinách vypočúvania sa o slovo prihlásil poslanec Igor Matovič (hnutie Slovensko). Bývalého premiéra a poslanca zaujímalo, ako chce nový policajný prezident chrániť slušných policajtov, ktorí budú ohrození. Matovič tiež pripomenul Solákovi spôsob, akým sa minister vnútra rozlúčil s bývalým policajným prezidentom Štefanom Hamranom. Ako chce zabezpečiť, aby nebola NAKA zneužívaná? „Svojim osobným prístupom,“ odpovedal Matovičovi. Chce polícii zachovať tvár, ak sa s tým nebude vedieť stotožniť, dozvieme sa, že odchádza. S ministrom sa dohodol, že bude mať voľné ruky.

Celá článok na:

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/690234-lubomir-solak-docasne-povereny-policajny-prezident-policia-sr/?utm_source=pravda&utm_medium=hp-box&utm_campaign=shp_3clanok_box

Zdroj: pravda.sk

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás