fbpx
TV VVVeci Verejné Romana Michelka: O čom médiá nepísali! Zákulisie...

Veci Verejné Romana Michelka: O čom médiá nepísali! Zákulisie Matovičoho pádu – udalosti roka 2021.

-

Veci Verejné Romana Michelka: O čom médiá nepísali! Zákulisie Matovičoho pádu – udalosti roka 2021.

Top udalosťou roka 2021bola výmena na čele vlády. Séria fatálnych pochybení premiéra Igora Matoviča, jeho zjavná neschopnosť viesť vládu, neustále konflikty, ponižovanie a urážanie koaličných partnerov nakoniec viedli k jeho pádu, resp. výmene na poste premiéra. Zlomovým bodom zásadnej koaličnej krízy sa stal dovoz neregistrovanej ruskej vakcíny Sputnik V, ale to už bola v podstate len posledná kvapka. Nastala niekoľkotýždňová koaličná kríza, ktorá mala pôvodne viacero scenárov. Jedným z nich bola aj trojkoalícia bez SaS, ale s pomocou nezaradených poslancov, ktorí odišli z ĽS NS. No a práve neustále lavírovanie predsedníčky ZA ĽUDÍ Remišovej, ktorá bola ochotná zradiť svojho strategického partnera SaS, malo za následok, že v strane sa naštartoval štiepiaci proces.

Premiér Matovič sa však nevzdával, bol ochotný pre svoje prežitie urobiť čokoľvek. Je verejne známe, že sa rátalo s trojkoalíciou, ktorá by sa opierala o odídencov z ĽS NS. Prečo sa nakoniec tento scenár neuskutočnil? Akú kartu vytiahla prezidentka? Verejná výzva prezidentky , aby Matovič odstúpil, bolo to najmenej a určite by to ani nestačilo. Čo sa nakoniec v Prezidentskom paláci udialo? Kto a ako dal Matovičovi MAT? Kedy konečne pochopil, že na poste premiéra skončil a pokúša sa už len nejako politicky prežiť? Prečo o tom a o hrubom domácom násilí jedného z ministrov súčasnej vlády médiá zaryto mlčia? To všetko sa dozviete, ak v si vypočujete najnovšie vydanie relácie Veci Verejné.

Ako sa kríza nakoniec skončila, všetci vieme. Premiérom sa stal Heger, ktorý dosiaľ očakávania naplnil len veľmi slabo. Jeho absolútna absencia mocenských inštinktov spolu so skutočnosťou, že nedisponuje vlastným mocenským zázemím, ho odsudzuje takmer do roly štatistu alebo, čo je ešte horšie, do postavenia bábky v rukách svojho straníckeho šéfa Matoviča.

Na jeseň sa ukázalo, že koaličná kríza bude mať dohru aj v strane ZA ĽUDÍ. Spor zasiaty v čase koaličnej krízy došiel až tak ďaleko, že strana sa nakoniec rozštiepila a stala sa politicky úplne marginálnou. Časť poslaneckého klubu ZA ĽUDÍ, ktorá podporovala Kolíkovú, odišla do klubu SaS, čím sa zásadne zmenili pomery v koalícii a Sulík tak má dnes blokačnú väčšinu.

Referendum o predčasných voľbách nebude. Ústavný zákon neprejde. Koaliční politici podviedli aj svojich voličov. Iniciatíva Borisa Kollára predložiť zákon o referende je len obyčajným figovým listom. On totiž veľmi dobre vie, že neprejde, preto to ani nikoho nevyrušuje, ani koaličných partnerov. Bude to len prázdne gesto.

Aký bol skutočný zmysel návštevy Pellegriniho u prezidentky ? Trendy sú jasné, už teraz sa začínajú formovať potencionálne dve parlamentné väčšiny, ktoré môžu vzniknúť po ďalších voľbách. Prezidentka má záujem, aby v nej figuroval Hlas a, naopak, aby v nej za žiadnu cenu nebol Matovič. Podrobnejšie informácie vo videokomentári.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás