fbpx
ZahraničnéVatikán: Pápež Ján Pavol I. bude na budúci rok...

Vatikán: Pápež Ján Pavol I. bude na budúci rok vyhlásený za blahorečeného

-

Vatikán: Pápež Ján Pavol I. bude na budúci rok vyhlásený za blahorečeného


      Rím 24. decembra (TASR) – Bývalý pápež Ján Pavol I., ktorý vládol iba 33 dní pred svojou smrťou v roku 1978, bude vyhlásený za blahorečeného v septembri budúceho roka počas ceremónie s účasťou súčasnej hlavy katolíckej cirkvi, pápeža Františka. Blahorečenie predstavuje jeden z posledných krokov k svätosti.


      Termín jeho blahorečenia je určený na 4. septembra 2022, uvádza webová stránka Vatican News, ktorú v piatok citovala tlačová agentúra DPA.


      Ján Pavol I. nastúpil cestu k svätosti v roku 2017, keď pápež František súhlasil s uznaním „hrdinských cností“ svojho predchodcu. Kandidát s hrdinskými cnosťami získava titul „ctihodný“ a je dva kroky od svätosti. Beatifikácia, ktorá dáva človeku právo na titul „blahoslavený“, je ďalším krokom pre Jána Pavla I.


      František v októbri podpísal dekrét uznávajúci zázrak pripisovaný Jánovi Pavlovi I., čím uvoľnil cestu k jeho blahorečeniu.


      Ján Pavol I. zomrel nečakane 28. septembra 1978 vo veku 65 rokov. Oficiálnou príčinou jeho smrti bol srdcový infarkt, konšpirační teoretici však tvrdia, že ho zavraždili ľudia, ktorí sa báli jeho plánov na prešetrenie financií Vatikánu. Svätá stolica túto teóriu vehementne odmieta.


      K svätosti sa dostali mnohí pápeži; naposledy Ján Pavol II. a Ján XXIII. v roku 2014. V tom istom roku pápež František blahorečil ďalšieho zo svojich predchodcov z 20. storočia – Pavla VI.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás