NázoryKrvavé minerály západného Konga

Krvavé minerály západného Konga

-

Krvavé minerály západného Konga

Dlhá správa, zverejnená právnickou firmou Amsterdam & Partners, obvinila americkú nadnárodnú spoločnosť Apple z nákupu kľúčových minerálov pre elektroniku, ako je koltán, tantal, volfrám a cín od dodávateľov so sídlom v Rwande. Faktom je, že africká krajina je v skutočnosti v podstate bez týchto nerastov a získava ich drancovaním susednej Konžskej demokratickej republiky (KDR), prostredníctvom financovania milícií, ktoré kontrolujú ťažobné bane a trasy, po ktorých sa materiály prepravujú.

Po príchode do Rwandy sú hrubé kamene „vyčistené“ a umiestnené na svetový trh. Prieskum s názvom „Krvavé minerály. Každý predáva masakre vo východnom Kongu, ale všetci mlčia,“ rekonštruuje tento ilegálny obchod, predzvesť konfliktu kolosálnych rozmerov, podporovaného najmenej 120 ozbrojenými skupinami a ktorý len za posledné tri mesiace spôsobil, že takmer 300 tisíc ľudí opustilo svoje domovy. Vojna drancovania, ktorá sa šíri v spoluvinnom a sebeckom mlčaní takzvaného medzinárodného spoločenstva a veľkých spoločností, ktoré používajú tieto materiály.

V nezákonnom kruhu rabovania, prania a umývania týchto zdrojov sa objavujú mnohí západní sprostredkovatelia, vlastníci alebo partneri veľkých medzinárodných ťažobných spoločností

V liste generálnemu riaditeľovi spoločnosti Apple Timovi Cookovi spoločnosť Amsterdam &Partners vyzvala veľké technologické spoločnosti, aby prestali používať nerasty, ktoré sú nelegálne odčerpávané z nerastných rezerv KDR a pohrozili právnymi krokmi, ak tak neurobia. Spolu s listom právnickej firmy poslal tím odborníkov najatých vládou v Kinshase, hlavnom meste Konžskej demokratickej republiky, sériu otázok o dodávateľskom reťazci veľkých technologických spoločností do francúzskej centrály spoločnosti Apple a požadoval odpovede najneskôr do troch týždňov.

Trvalo niekoľko dní, kým prišla prvá odpoveď americkej spoločnosti, ktorá podľa očakávania poprela akúkoľvek chybu a uviedla: „Na základe našich kontrol sme nenašli žiadne rozumné dôkazy, ktoré by umožnili dospieť k záveru, že ktorákoľvek z taviarní alebo rafinérií cínu, tantalu a volfrámu prítomných v našom dodávateľskom reťazci k 31. decembru 2023, priamo alebo nepriamo, financovala alebo zvýhodňovala ozbrojené skupiny v KDR alebo v susednej krajine“.

Čo veľké technologické spoločnosti vo vyhlásení nespomenuli na svoju škodu, je, že orgány zodpovedné za kontrolu pôvodu týchto nerastov, ako napríklad ITSCI (CinSupplyChainInitiative), sú riadené tými istými ťažobnými spoločnosťami. Na 50 stranách vypracovaných advokátskou kanceláriou sa hovorí o „podvodnom“ kontrolnom systéme, ktorého cieľom je skôr udržiavanie nezákonného reťazca než kontrola pôvodu nerastov.

Hovorca vlády v Kinshase, PatrickMuyaya vo februári poukázal na to, že „rwandské podložie nie je plné týchto materiálov a čerpá svoje minerály z KDR“. V roku 2023 Rwanda, napriek tomu, že nemá veľké množstvo ložísk tantalu, figuruje ako krajina pôvodu 15% svetového obchodu s týmto minerálom.

Napríklad USA by pokryli 36% svojich potrieb tantalu prostredníctvom vývozu z Kigali a iba 7% z KDR, čo je krajina, ktorá má najväčšie množstvo rezerv. Podľa údajov agentúry Ecofin bola Rwanda v roku 2023 najväčším vývozcom koltánu na svete, pričom KDR zostala na druhom mieste, ale aj v tomto prípade sú rwandské zásoby tohto minerálu oveľa nižšie ako v Kinshase. Na podporu obvinenia z nezákonného pôvodu koltánu existuje aj správa organizácie Enact, iniciatívy financovanej Európskou úniou a zrodenej zo spolupráce medzi globálnou iniciatívou, Interpolom a Inštitútom pre bezpečnostné štúdie, ktorá dokazuje, že veľká časť koltánu predávaného z Rwandy prichádza nelegálne z KDR. Správy a vyšetrovania však nezabránili Európskej únii podpísať v marci dohodu na vývoz koltánu z Rwandy.

L ´Indipendente

Preklad: Dana Bystrická

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás