fbpx
NázorySLOVENSKO SA VO VECI DODÁVANIA ZBRANÍ  UKRAJINE ODKLÁŇA OD...

SLOVENSKO SA VO VECI DODÁVANIA ZBRANÍ  UKRAJINE ODKLÁŇA OD EÚ A NATO

-

SLOVENSKO SA VO VECI DODÁVANIA ZBRANÍ  UKRAJINE ODKLÁŇA OD EÚ A NATO

Zahraničná politika strany SMER – Sociálna demokracia, víťaza minulotýždňových parlamentných volieb na Slovensku,  predstavuje obrat oproti súčasnej vláde o 180 stupňov.

Konsenzus EÚ a NATO o vyzbrojovaní Ukrajiny a sankciách voči Rusku sa začína rúcať. 30. septembra vyhrala na Slovensku parlamentné voľby Strana sociálnej demokracie (SMER-SD) na platforme, kritickej voči EÚ a NATO a bude presadzovať  zastavenie všetkých dodávok zbraní na Ukrajinu.

Líder strany SMER-SD a bývalý premiér Róbert Fico na minulotýždňovom mítingu povedal, že ak jeho strana vyhrá voľby, „nepošle na Ukrajinu ani jeden náboj.“Kritizoval tiež sankcie EÚ voči Rusku ako neúčinné a škodlivé.

Toto hlasovanie odráža názor verejnosti na Slovensku. Marcový prieskum Globsec ukázal, že 51 % Slovákov verí, že Západ alebo Ukrajina sú „primárne zodpovedné“ za vojnu.

SMER-SD zvíťazil so ziskom 23,3 % hlasov, nie nadpolovičnou väčšinou. Na realizáciu svojej  politiky bude musieť strana vytvoriť koaličnú vládu s ďalšími stranami.


V prípade realizácie by táto zahraničná politika predstavovala obrat o 180 stupňov oproti pozícii súčasnej vlády. Slovensko je v súčasnosti jedným z najväčších európskych darcov pre Ukrajinu v percentách hrubého domáceho produktu. Tento malý štát, ktorý je členom NATO aj EÚ, dodal Ukrajine obrnené vozidlá, húfnice a celú flotilu bojových lietadiel MiG-29 zo sovietskej éry.

Slovensko, ktoré hraničí s Ukrajinou, otvorilo svoje hranice pre utečencov, utekajúcich pred vojnou a poskytuje im maximálnu humanitárnu pomoc vrátane zabezpečenia zamestnania, bytu, štúdia pre deti, atď., pričom je to jedna z najchudobnejších krajín Európy, ktorá naliehavo potrebuje peniaze na vnútorné služby pre svojich občanov, nie na vojnu.

Zdá sa, že uvedené výsledky na Slovensku a pocity ľudí sú v strednej Európe trendom a nie výnimkou. Maďarsko, Poľsko a Srbsko tiež spochybňujú konsenzus EÚ o podpore Ukrajiny a sankciách voči Rusku, pričom žiadajú použiť peniaze na ich vlastné domáce priority.

Contro, Joyce Chediac

Preklad: Dana Bystrická

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás