fbpx
NázoryPolitico: Žiadny Sorosov ústup z Európy

Politico: Žiadny Sorosov ústup z Európy

-

Politico: Žiadny Sorosov ústup z Európy

ALEX SOROS 31. augusta 2023: „Je mojou veľkou nádejou, že Open Society Foundations vo svojej rekonfigurovanej podobe bude môcť pomôcť európskemu projektu naplniť jeho prísľub. Naďalej budeme podporovať naše nadácie v Moldavsku a na západnom Balkáne, keďže tieto krajiny pracujú na pristúpení k EÚ, čo – v prípade Balkánu – môj otec prvýkrát presadzoval v 90. rokoch.

Správy, že Nadácia otvorenej spoločnosti (OSF) a Soros „odchádzajú z Európy“, sú zavádzajúce, neodchádzame. Európa má naďalej obrovský strategický význam pre prácu OSF, ktorá sa začala v 80. rokoch, keď môj otec začal financovať nezávislých mysliteľov v rodnom Maďarsku, vtedajšom sovietskom satelite v komunistickej východnej Európe. A dnes, napriek všetkým svojim chybám, Európska únia stále stojí ako svetový maják hodnôt, ktoré formujú našu prácu.

Pri pohľade na súčasný stav Európy je však jasné, že náš základ sa musí zmeniť tak,  ako sa to stalo po páde Berlínskeho múru, keď sa naše úsilie sústredilo na vstup krajín strednej a východnej Európy do EÚ; a rovnako ako po hospodárskej kríze v roku 2008, keď sme po prvýkrát vo veľkom zintenzívnili našu prácu v Bruseli a západnej Európe.

V širšom zmysle sme v Európe svedkami posunu na východ. Vojna na Ukrajine bude mať nedozierne následky, zatiaľ čo vzostup Poľska ako vedúcej ekonomiky z neho nakoniec urobí čistého prispievateľa do EÚ. O budúcnosti zodpovednej, demokratickej vlády v Európe sa teraz rozhoduje nielen v Paríži a Berlíne, ale aj vo Varšave, Kyjeve, Prahe, Bratislave.

Takže, ako OSF mení spôsob, akým funguje globálne, meníme podľa toho aj naše priority v Európe. Áno, to znamená, že opustíme niektoré oblasti práce, keďže sa sústredíme na dnešné výzvy, ako aj na tie, ktorým budeme čeliť zajtra. A áno, výrazne znížime aj počet zamestnancov, aby sme zabezpečili, že viac peňazí pôjde tam, kde je to najviac potrebné.

Ale toto nie je žiadny druh ústupu.

V prekvapivom zvrate sa maďarský vládny predstaviteľ vyjadril správne, keď vyjadril skepticizmus voči správam v médiách. ( Poznámka: reakcia Alexa Sorosa na OrbánaBalázsa, politického riaditeľa Viktora Orbána, ktorý k správe Nadácie otvorenej spoločnosti z augusta tohto roku, že odchádza z Európy, uviedol: „Čítame správu o Sorosovom impériu. O takýchto otázkach my, Maďari, máme svoje historické skúsenosti – len vtedy tomu uveríme, keď sa okupačné skupiny skutočne vzdialia z kontinentu, keď aj posledný Sorosov vojak opustí Európu a Maďarsko. Od toho sme ešte ďaleko.“)

Tu nejde o úroveň financovania – ide o priority, keďže ťažisko financovania sa presúva späť na východ kontinentu.

Na začiatok by nemali byť žiadne pochybnosti o tom, že budeme aj naďalej podporovať našu nadáciu na Ukrajine. Sme hrdí na to, že sieť skupín občianskej spoločnosti, ktorej pomohla, s viac ako 250 miliónmi dolárov od roku 2014, zohrala takú dôležitú úlohu v odolnosti Kyjeva voči hroznej ruskej agresívnej vojne.

Okrem toho budeme pokračovať v podpore našich nadácií v Moldavsku a na západnom Balkáne, keďže tieto krajiny pracujú na pristúpení k EÚ, čo v prípade Balkánu  môj otec prvýkrát presadzoval v 90. rokoch. Členstvo v EÚ je životne dôležité pre zabezpečenie jednoty a stability celého balkánskeho regiónu s cieľom čeliť úsiliu o opätovné zapálenie konfliktu napríklad v Bosne a Kosove a poskytnúť Rusku otvorenie. Členstvo v EÚ navyše posilní európsku bezpečnosť a zabráni vytvoreniu geopolitického vákua.

Budeme tiež pokračovať – a výrazne zvýšime – naše úsilie o zabezpečenie rovnakého zaobchádzania s najväčšou etnickou menšinou v Európe, 12 miliónmi Rómov, ktorí väčšinou žijú vo východnej Európe.

A zostávame oddaní Stredoeurópskej univerzite (CEU), ktorú v Budapešti zrušil maďarský premiér Viktor Orbán a vďaka štedrosti môjho otca a OSF našla nový domov vo Viedni. Za posledné tri desaťročia CEU poskytla dostupné vysokokvalitné vzdelanie tisícom mladých ľudí a bude v tom pokračovať.

Neopustíme spojencov, ktorí sa zasadzujú za demokratické práva zoči-voči autokratom a prípadným diktátorom – ani v Európe, ani vo zvyšku sveta.

Ale musíme byť pripravení a schopní reagovať na neistú a nebezpečnú budúcnosť.

Ako niekto, kto trávi až polovicu svojho času prácou na kontinente a myslí si, že bývalý prezident Spojených štátov Donald Trump – alebo aspoň niekto s jeho izolacionistickou a protieurópskou politikou – bude republikánskym nominantom, verím vo víťazstvo republikánov v štýle MAGA. Budúcoročné prezidentské voľby v USA môžu byť v konečnom dôsledku pre EÚ horšie ako pre USA. Takýto výsledok ohrozí európsku jednotu a podkope pokrok, dosiahnutý na mnohých frontoch v reakcii na vojnu na Ukrajine.

Prispôsobujeme OSF, aby sme boli schopní reagovať na akékoľvek scenáre, ktoré sa môžu objaviť na oboch stranách Atlantiku.

Rovnako ako môj otec považujem EÚ za jeden z veľkých triumfov modernej histórie. Spojila krajiny, ktoré takmer zničili civilizáciu, aby vytvorili spoločný osud a pomohla odtrhnutým bývalým sovietskym republikám a satelitom na ceste k demokracii. Zostáva však ešte veľa práce.

A je mojou veľkou nádejou, že OSF vo svojej prekonfigurovanej podobe bude môcť pomôcť európskemu projektu naplniť jeho prísľub.“

Zdroj: Politico.eu, 31. augusta 2023

Preklad: Dana Bystrická

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás