DomáceOpäť nás idú nejakí príživníci informovať o nejakom rozklade,...

Opäť nás idú nejakí príživníci informovať o nejakom rozklade, nejakej demokracie na Slovensku

-

Opäť nás idú nejakí príživníci informovať o nejakom rozklade, nejakej demokracie na Slovensku

BRATISLAVA 22. marca (SITA) – Sieť občianskych organizácií Liberties vo svojej správe o stave právneho štátu v krajinách Európskej únie za rok 2023 upozorňuje na rozklad demokracie na Slovensku. Správa upozorňuje na to, že stav právneho štátu sa môže v rozvíjajúcich sa demokraciách náhle zhoršiť a vývoj na Slovensku je toho podľa nej príkladom. Uvádza tiež, že nová slovenská vláda, po vzore Maďarska, systematicky rozkladá demokratické štruktúry i hlavné piliere právneho štátu. V porovnaní s predošlými hodnoteniami si Slovensko pohoršilo v štyroch ukazovateľoch zo šiestich. Na rovnakej úrovni ako v roku 2022 sa udržalo v ukazovateľoch justičný systém a boj proti korupcii, no v oblasti slobody médií, systému bŕzd a protiváh, prostredia pre občiansku spoločnosť a systémových otázok ľudských práv si Slovensko pohoršilo. Združenie Via Iuris, ktoré o správe informovalo, zdôraznilo, že hodnotenie zahŕňa približne dva mesiace vládnutia nového vládneho kabinetu.

Medzi problematickými bodmi je napríklad to, že viaceré problematické body súdneho systému ostali nezmenené. Ide napríklad o možnosť generálneho prokurátora využívať paragraf 363 či neodvolateľnosť nesudcovských členov Súdnej rady SR. Rovnako bolo poukázené aj na zásahy novej vlády do súdneho systému, napríklad rušením Úradu špeciálnej prokuratúry či rozsiahlym novelizovaním Trestného zákona, ktoré má potenciál markantne zasiahnuť do posudzovania korupčnej činnosti. „Pokračuje významné obchádzanie legislatívneho procesu využívaním skrátených legislatívnych konaní, skrátených pripomienkových konaní a predkladanie „vládnych” noviel zákonov cez poslanecké návrhy, čím sa obmedzuje výrazne účasť verejnosti na pripomienkovaní zákonov,“ uvádza ďalej Via Iuris. Za problematické boli označené aj rozsiahle personálne zmeny v polícii, napríklad v Národnej kriminálnej agentúre či na poste šéfa Policajnej inšpekcie. „Okrem toho vláda prijala také zmeny kompetenčného zákona, ktoré nielen že zasiahnu do princípu deľby moci, ale najmä vytvárajú priestor pre netransparetné dosádzanie spriaznených ľudí na riadiace posty štátnych inštitúcii,“ dodáva Via Iuris. Kritika smeruje i na verbálne, finančné a legislatívne útoky smerujúce na občiansku spoločnosť aj médiá, napríklad v podobe znženia nárokovateľného príspevku pre RTVS, odmietania vládnych predstaviteľov komunikovať s niektorými profesionálnymi médiami, či zastavenia rôznych dotačných schém pre mimovládne organizácie a systematického rozhdľovania občianskej spoločnosti na ušľachtilé a neušľachtilé organizácie.

Liberties Rule Of Law Report sa zameriava na zmeny v oblasti spravodlivosti, korupcie, slobody médií, ale i občianskej spoločnosti a ľudskoprávnych otázok za uplynulý rok. Správa je zároveň jedným z podkladov, pre Európsku komisiu a jej hodnotiacu správu o právnom štáte. „Správa o stave právneho štátu od Liberties neodzrkadľuje presný stav, v akom sa Slovensko dnes nachádza. V uplynulom roku malo Slovensko tri rôzne vlády a hoci aj za vlád Eduarda Hegera a Ľudovíta Ódora sme tu mali zásadné problémy v oblasti právneho štátu, skutočné valcovanie a deštrukcia jeho základných princípov začala až od novembra, kedy sa moci ujala štvrtá vláda Roberta Fica,” myslí si riaditeľka Via Iuris Katarína Batková. Správa zahŕňa zásahy vlády do súdneho systému či rozsiahlu novelizáciu trestnej legislatívy, no nepokrýva napríklad úsilie „o mocenské ovládnutie verejnoprávnej RTVS“, keďže vládni predstavitelia predstavili novú legislatívu týkajúcu sa verejnoprávneho telerozhlasu len nedávno (návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase predložil rezort kultúry do medzirezortného pripomienkového konania 11. marca 2024 – pozn. SITA).

„Správa Liberties Rule of Law Report 2024 ukazuje, že neriešenie problémov právneho štátu, alebo dokonca jeho cielená deštrukcia, môžu viesť k zásadným systémovým problémom. Rastúca krajná pravica, ktorá stavia na týchto zlyhaniach, veľmi rýchlo rozloží európsku demokraciu, pokiaľ Európska komisia nebude asertívnejšie využívať nástroje, ktoré má k dispozícii, a to vrátane infringementu alebo podmienečného zmrazenia finančných prostriedkov EÚ,” vystríha výkonný riaditeľ Civil Liberties Union for Europe Balazs Denes. Zdôraznil, že netreba čakať, kým bude v Únii ďalší „unesený štát“, ktorý bude mať neodstrániteľný antidemokratický režim.

„Správu o právnom štáte (Rule Of Law Report) zverejňuje sieť Liberties od roku 2019. Okrem súhrnu správ za jednotlivé krajiny EÚ, ktoré vypracovali členské a partnerské organizácie Liberties, obsahuje správa aj prehľad všeobecných trendov v oblasti právneho štátu v EÚ. Liberties Rule Of Law Report používa Európska Komisia ako jeden z podkladov pre vypracovanie svojej každoročnej hodnotiacej správy o právnom štáte,“ približuje Via Iuris, ktorá je členom Liberties od februára 2021. Sieť zahŕňa 20 členských a 17 partnerských organizácií, venuje sa kampaniam o ľudských právach, ale aj problematike právneho štátu, slobody médií, umelej inteligencie i ďalším.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

2 Komentáre

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás