fbpx
NázoryOd NATO viac zbraní a vojenského výcviku až po...

Od NATO viac zbraní a vojenského výcviku až po Ukrajinu. Nové sankcie EÚ voči Rusku

-

Od NATO viac zbraní a vojenského výcviku až po Ukrajinu. Nové sankcie EÚ voči Rusku

ŠTRASBURG – „S deviatimi balíkmi sankcií robí ruská ekonomika kroky späť a na udržanie silného tlaku navrhujeme desiatu, ktorá stanovuje nové zákazy obchodu a zákazy nových technológií voči Rusku v hodnote 11 miliárd eur„, povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v Európskom parlamente na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu.

Ursula von der Leyenová poukázala na to, že Putin prehral energetickú vojnu, ktorú chcel, pretože „nákup ruského plynu a ropy sa znížil o dve tretiny“. S našou brzdou ceny ropy, ktorú schválilo 27 štátov EÚ, Rusko „stráca 160 miliónov eur denne: teraz sú naše prognózy rastu revidované smerom nahor, namiesto toho musí Kremeľ predávať zlato, aby nahradil straty ropy“.

Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell na úvod diskusie hovoril o sankciách voči Rusku ako o „pomaly pôsobiacom jede, ako je arzén“ a vysvetlil, že „45 % technologickej závislosti Ruska súvisí s Európou“. „Rubeľ má umelo vysokú hodnotu,“ dodal, „ale ruská ekonomika zaplatí za túto vojnu veľmi vysokú cenu.“

Borrell uviedol, že je presvedčený, „že musíme naďalej vojensky podporovať Ukrajinu ešte viac, ako sme to urobili„, pretože „NA DOSIAHNUTIE MIERU MUSÍME VOJNU VYHRAŤ.“

VIAC ŤAŽKÝCH ZBRANÍ A VOJENSKÉHO VÝCVIKU Z NATO

Ministri obrany NATO sa zaviazali podporiť Ukrajinu „väčšími zbraňami a výcvikom“, ktoré umožnia Kyjevu „posunúť vojnovú rovnováhu“ s Ruskom vo svoj prospech. V Bruseli delegáti z 30 vlád schválili aj nové usmernenia obranného plánu Organizácie Severoatlantického paktu. „Žijeme v nebezpečnejšom svete s agresívnym postojom Ruska, pretrvávajúcou hrozbou terorizmu a novými výzvami, ktoré predstavuje Čína,“ povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

V dokumente sa stanovuje posilnenie obranných spôsobilostí štátov, aby sa odrádzanie stalo účinnejším a dôveryhodnejším v nadchádzajúcich rokoch. Ministri tiež analyzovali možnosti zvýšenia spôsobilosti obranného priemyslu.

„PRIORITOU ZOSTÁVA NAPLNIŤ SKLADY ZBRANÍ A MUNÍCIE, KTORÉ DOSIAHLI BEZPRECEDENTNÝ DOPYT VZHĽADOM NA DODÁVKY NA UKRAJINU“, uviedol Stoltenberg.

VÝZVA OSN: „NA POMOC UKRAJINCOM JE POTREBNÝCH ĎALŠÍCH 5 MILIÁRD“

OSN adresovala vládam a darcom výzvu, aby vyzbierali ďalšie milióny EUR s cieľom zaručiť humanitárnu pomoc viac ako 11 miliónom ľudí na Ukrajine a približne 4 miliónom a 200 tisícom utečencov, ktorí boli nútení opustiť krajinu v dôsledku prebiehajúceho ozbrojeného konfliktu.

„Už rok vojna naďalej zabíja, spôsobuje zmätok a núti ľudí, aby každý deň utekali zo svojich domovov,“ povedal Martin Griffiths, námestník generálneho tajomníka OSN, zodpovedný za koordináciu humanitárnej pomoci. Výzva OSN bola zverejnená niekoľko dní pred výročím začatia ruskej ofenzívy 24. februára 2022.

Agenzia DIRE, www.dire.it

Poznámka na záver: Von der Leyenová na stretnutí s prezidentom Zelenským v Kyjeve ocenila snahu Ukrajiny vykoreniť korupciu v krajine. „Teší ma, keď vidím, že vaše protikorupčné orgány sú v pohotovosti a pri odhaľovaní prípadov korupcie efektívne,“ uviedla. Vyzdvihla tiež, že Ukrajina reagovala rýchlo aj na politickej úrovni s cieľom zaistiť, aby „boj proti korupcii prinášal hmatateľné výsledky a naďalej sa zintenzívňoval“. V otázke korupcie určite našli spoločnú reč a mohli si toho veľa povedať. Verme, že aj protikorupčné orgány Európskej únie budú „v pohotovosti“ a dosiahnu efektívne výsledky pri šetrení korupčných škandálov tých, ktorí z gigantickej korupcie netreli biedu ako občania EÚ, ktorých hodili do priepasti povinnej chudoby a núdze.

Dana Bystrická

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img
spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás