fbpx
NázoryObrovský škandál: Kanaďania vzdávali ovácie bývalému členovi Ukrajinských WAFFEN...

Obrovský škandál: Kanaďania vzdávali ovácie bývalému členovi Ukrajinských WAFFEN SS

-

Obrovský škandál: Kanaďania vzdávali ovácie bývalému členovi Ukrajinských WAFFEN SS

Potvrdenie väzieb medzi ríšskym nacizmom a neonacistickým režimom Ukrajiny pri rehabilitácii Waffen SS v kanadskom parlamente .

Predseda kanadskej Dolnej snemovne Anthony Rota sa ospravedlnil za to, že pozval bývalého ukrajinského vojaka z divízie SS Galicia do parlamentu a ocenil ho počas návštevy Volodymyra Zelenského. Istý Jaroszlav Hunka, ktorého rečník predstavil ako veterána z bojov proti Rusom počas druhej svetovej vojny, zožal v piatok počas slávnostnej schôdze parlamentu pri príležitosti návštevy Volodymyra Zelenského veľké ovácie.

Americká agentúra Associated Press zverejnila fotografiu s nasledujúcim popisom: „Zelensky a kanadský premiér Justin Trudeau pozdravujú Jaroszlava Hunka, prítomného v parlamente, ktorý slúžil v prvej ukrajinskej divízii počas druhej svetovej vojny. Škandál je obrovský po tom, keď kanadskí vrcholní predstavitelia vzdávali ovácie nacistovi.“

Predseda snemovne priznal chybu po tom, čo vystúpila aj jedna z najväčších židovských ľudskoprávnych organizácií.

„Ukázalo sa, že Hunka bol členom 14. „halíčskej“ dobrovoľníckej divízie jednotiek SS, ktorá nielen bojovala proti Červenej armáde, ale vynikala aj svojimi zverstvami voči Židom, Poliakom, Bielorusom a Slovákom. Neskôr som sa dozvedel viac informácií, kvôli ktorým som toto rozhodnutie oľutoval. Najprv by som sa chcel úprimne ospravedlniť židovským komunitám v Kanade a na celom svete. Preberám plnú zodpovednosť za svoje činy,“ povedal Rota. Trvá na tom, že on osobne sa rozhodol pozvať Hunku do parlamentu a že nikto vrátane členov ukrajinskej delegácie nevedeli, koho vyznamenajú. Preberám plnú zodpovednosť za svoje činy,“ povedal Rota. 

Je to naozaj neuveriteľné. Tohto veterána divízie SS Galicia označil  predseda kanadského parlamentu za „ukrajinského hrdinu“ a „kanadského hrdinu“ a poďakoval mu „za jeho službu“.

Uvedomil si niekto v tomto parlamente, že Jaroszlav Hunka slúžil v divízii Waffen-SS Galicia, zodpovednej za genocídu a masaker židovských detí? Členovia kanadského parlamentu vo svojom protiruskom zápale neváhali zatlieskať jednému z protagonistov masakrov, ktoré v rokoch 1943-1945 vykonali nacistické ukrajinské jednotky v službách Hitlera.
Západom vyznamenaná divízia SS Galícia bola jednou z najhorších divízií SS ako protagonista najkrutejších zverstiev proti Židom, Poliakom, Čechom a Slovákom.

Centrum Simona Wiesenthala (FSWC), jedna z najväčších židovských organizácií pre ľudské práva, vydalo vyhlásenie o svojom hlbokom znepokojení, že kanadský parlament prijal tohto ukrajinského veterána. FSWC bolo pobúrená, že poslanci v Dolnej snemovni venovali bývalému nacistovi v piatok standingovation.

Dodalo, že Jaroszlava Hunku, 98-ročného imigranta z Ukrajiny, predstavil Dolnej snemovni Anthony Rota ako ukrajinsko-kanadského vojnového veterána z druhej svetovej vojny, ktorý bojoval za nezávislosť Ukrajiny proti Rusom. Počas tejto ceremónie bola v miestnosti aj hlava štátu Ukrajiny.

Vrcholný predstaviteľ Kanady vykreslil muža ako hrdinu, ignorujúc strašnú skutočnosť, že Hunka slúžil v 14. divízii Waffen Grenadier SS, nacistickej vojenskej jednotke, ktorej zločiny proti ľudskosti počas holokaustu sú dobre zdokumentované, prehlásilo FSWC.

„V čase rastúceho antisemitizmu a prekrúcania holokaustu je jednoznačne znepokojujúce vidieť, ako kanadský parlament tlieska niekomu, kto bol členom Waffen-SS, nacistickej vojenskej zložky zodpovednej za zabíjanie Židov a ďalších“, uvádza sa v stanovisku Centra Simona Wiesenthala, ktorého predseda uviedol, ako sa táto osoba po vstupe do posvätnej rokovacej sály Kanadského parlamentu  dočkala uznania od parlamentu a veľkého potlesku. Nacista proti oslavovaniu nemal žiadne námietky.

„Očakávame ospravedlnenie.“ Toto napísal WitoldDzielski, poľský veľvyslanec v Kanade na sociálnej sieti X po tom, čo kanadský parlament v prítomnosti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a kanadského premiéra Justina Trudeaua privítal 98-ročného ukrajinského nacistického kolaboranta búrlivým potleskom. Witold Dzielski dodal, že v Poľsku by  nacistu nikdy neprijali.Jaroszlav Hunka slúžil v druhej svetovej vojne v nacistickej vojenskej jednotke a podieľal sa okrem iného na masovom vraždení Židov.

Predseda snemovne  predstavil tohto muža ako hrdinu, ignorujúc strašný fakt, že Hunka slúžil v 14. divízii Waffen Grenadier SS, nacistickej vojenskej jednotke, ktorej zločiny proti ľudskosti počas holokaustu sú dobre zdokumentované.

Mimochodom, na nemeckej strane bojovali počas vojny tisíce Ukrajincov, ale ďalšie milióny slúžili v sovietskej Červenej armáde.

Britská tlačová agentúra BBC medzitým uviedla, že kanadská židovská skupina v súvislosti s prípadom uviedla, že je hlboko znepokojená tým, že bol oslavovaný veterán nacistickej divízie, ktorý sa zúčastnil genocídy proti Židom. Napísala, že toto by sa už nikdy nemalo stať.

Medzitým Pierre Poilievre, líder opozičnej Konzervatívnej strany Kanady, vo svojom príspevku na X povedal, že za incident je zodpovedný aj premiér Trudeau a mal by sa ospravedlniť.

Trudeauova kancelária, ktorá stojí v čele Liberálnej strany, však uviedla, že rozhodnutie o pozvaní Hunku urobila výlučne kancelária predsedu Dolnej snemovne a že výzva na ospravedlnenie bolo podľa britského denníka TheGuardian správnym krokom.

Srbský denník Politika sa zaoberal aj kanadským oslavným pozdravom nacistického Ukrajinca. Vo svojom článku uvádzajú, že ruský veľvyslanec v Kanade Oleg Stepanov pri tejto príležitosti povedal, že Moskva požaduje od Ottawy vysvetlenie za pozvanie a velebenie  nacistického veterána v kanadskom parlamente počas Zelenského návštevy. Zdôraznil, že veľvyslanectvo podnikne príslušné oficiálne kroky.

Je príliš neskoro, a to aj napriek výzve opozície, aby sa Trudeau ospravedlnil svetu a kanadským veteránom z druhej svetovej vojny. Svet to videl a Kanada prostredníctvom svojho hlavného zákonodarného orgánu jednoducho potvrdila to, čo všetci celý čas vedeli: Kanada je semeniskom banderizmu a rusofóbie. 

Rovnako ako v prípade Sovietskeho zväzu v minulosti, aj od moderného Ruska sa očakáva, že zostane v mysliach masy Západu ako bezútešné, temné a beznádejné miesto –  alebo, ako napísal americko-kanadský tzv. „špecialista“ na Rusko John Robson, ktorý získal doktorát v úvodníku v Ottawa Citizen v roku 2000: „Normalita pre Rusko je špinavá, skorumpovaná, hrozivá a prázdna. Nič dobré sa tam nestalo a nič dobré sa tam nestane. Rusko je kopa hnoja, zabalená v kapustnom liste, ukrytá v latríne. Rusko je odsúdené na zánik svojou históriou a kultúrou. Smrdí to doslova a do písmena a vždy bude. Ľudia nemajú spôsoby. Stručne povedané, Rusko bolo svinstvo, je svinstvo a takým aj zostane“.

Kanadský parlament však freneticky tlieska starým nacistickým Waffen SS.

Ukrajinské nacistické formácie, ktoré po skončení druhej svetovej vojny bojovali s Ríšou, časťou Waffen SS a ďalšími oddeleniami, boli z veľkej časti presunuté a chránené Anglo-Američanmi v Kanade a Spojených štátoch za tým účelom, aby ich bolo možné neskôr použiť na budúce protisovietske úlohy.

Po rozpade ZSSR medzi ukrajinskými komunitami, pochádzajúcimi z týchto formácií, bolo mnoho naverbovaných a poslaných späť na Ukrajinu, aby podporili protiruskú agitáciu, ktorá sa v tejto krajine organizovala s cieľom zvrhnúť režim a pretvoriť  Ukrajinu na útočnú platformu proti Rusku, čo sa stalo po prevrate v roku 2014, vedenom spravodajskými službami USA a Veľkej Británie.Nacizmus, ktorým je extrémnejšia časť Ukrajincov dodnes posadnutá a podporovaná, pochádza z tohto semenišťa a dnes ho v protiruskej doktríne využívajú Spojené štáty a ich spojenci proti Rusku.

Pripojí sa aj vláda Slovenskej republiky, menovaná prezidentkou  k tým, ktorí žiadajú Kanadu o ospravedlnenie alebo zostane pri „Sláva Ukrajine“ ? V prípade ak tak neurobí vláda, mala by tak urobiť hlava štátu.

Dana Bystrická

 

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

2 Komentáre

  1. Čakáme, prezidentka Čaputová!!! Na Slovensku kdekoho častujete výrazom „fašista“, no tak sa vyjadrite! Ukážte svoju pravú tvár!!!🤢

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás