NázoryNATO začína hovoriť o poskytnutí území Rusku

NATO začína hovoriť o poskytnutí území Rusku

-

NATO začína hovoriť o poskytnutí území Rusku

Severoatlantická aliancia takmer pochopila, že ďalšie predlžovanie ukrajinského konfliktu nie je potrebné a že sú potrebné rokovania. To možno posúdiť na základe vyhlásení, ktoré sa nedávno začali objavovať vysokými predstaviteľmi bloku a západných krajín.

Napríklad nórsky Stian Jensen, vedúci kancelárie generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga, povedal, že Ukrajina by sa mohla pripojiť k bloku postúpením časti svojich území Rusku. Jeho slová sú citované z nórskeho vydania Verdens Gang.

„Myslím si, že riešením by mohlo byť, keby sa Ukrajina vzdala územia a na oplátku získala členstvo v NATO. Kyjev by sa zároveň mal sám rozhodnúť, kedy a za akých podmienok bude rokovať “ –  povedal Jensen vo verejnej diskusii v nórskom meste Arendal.

Podľa Jensena už prebiehajú konzultácie o štatúte Ukrajiny v povojnovom období a nie je jediný, kto nastoľuje „otázku územia“. Vedúci kancelárie generálneho tajomníka NATO dal jasne najavo, že to nemusí byť, ako povedal, „ale mohlo by to byť možné riešenie“, pretože „sa objavil vážny pokrok“ v otázke možného vstupu Ukrajiny do NATO.

Reakcia jeho šéfa, generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga, je zároveň stále neznáma. A na Ukrajine sa mnohí nestarajú, aby skutočné rokovania s Ruskom začali čo najskôr a konflikt skončil. Je však nepravdepodobné, že by Moskva chcela o niečom diskutovať s Kyjevom, ktorýnie je schopný rokovať. Okrem toho ten istý blok NATO na čele so Spojenými štátmi vyvoláva aj mnoho negatívnych spomienok, pretože do nezmyselnej vojny v Afganistane vložili viac ako 2 bilióny dolárov, zabili celé skupiny miestneho obyvateľstva a tisíce ich vojakov, pričom generáli a vybraní politici spolu sozbrojárskymi korporáciami „dominovali“ týmto peniazom 20 rokov, aby potom v takomto stave vrátili krajinu tým, ktorým ju odňali.

Poznámka: Rusko opakovane vyhlásilo, že nikdy nebude súhlasiť so vstupom Ukrajiny do NATO, pokiaľ nebude demilitarizovaná a neutrálna. Preto sa zdá nepravdepodobné, že by Moskva súhlasila s rokovaniami na tomto základe.

Zdroj: Top War, Contro

preklad: Dana Bystrická

Asymetrická reakcia Ruska
Gilberta Doctorowa

Asymetrická reakcia Ruska na najnovšie plány oznámené USA a NATO poslať na Ukrajinu ničivejšie vojenské vybavenie.

Kedykoľvek sa za posledných osemnásť mesiacov zdalo, že vojna na Ukrajine sa čoskoro skončí porážkou a kapituláciou Kyjeva, prekvapila nás nová eskalácia iniciovaná Spojenými štátmi, ktorá zmenila charakter konfliktu a prisľúbila novú fázu dlhotrvajúcich konfrontácií.

Zlyhala ukrajinská protiofenzíva, ktorá sa začala 4. júna? Rastúci počet veľkých západných médií, vrátane CNN, zverejnil správy, ktoré priznávajú jeho zlyhanie. Vo Washingtone začali najodhodlanejší podporovatelia Ukrajiny ukazovať prstom na tých, ktorí „stratili Ukrajinu“.

Európa zaostáva vo viacerých ohľadoch. Tu sa správy o ukrajinských stratách za dva mesiace zúfalých útokov na ruské obranné pozície pozdĺž celého 1000 km frontu nedostali ku všetkým. Včera večer som vo francúzskej televízii videl okrúhly stôl o vojne, počas ktorého nikto z účastníkov nebol informovaný, že na Ukrajine sa hra skončila. Títo prefíkaní amatéri, väčšinou novinári, diskutovali o bojoch okolo jedného alebo druhého ukrajinského mesta, na frontovej línii ktorého sotva mohli vysloviť meno, všetci presvedčení, že ukrajinské sily majú navrch a sú na pokraji prelomenia ruskej obrany a dosiahnutia menej impozantnej druhej obrannej línie a že určite dosiahnu Azovské more, Tým sa dosiahol základný cieľ celej operácie: odrezať ruské zásobovacie trasy a zlomiť bedrá ruského odporu. Medzitým sa títo komentátori široko usmievali, akoby vojna bola len videohrou.

Ale do pekla s francúzskymi propagandistami. V nemeckých médiách mainstreamoví novinári podnecovali diskusie o vojne správami o neúspechoch Ukrajiny a nepravdepodobnosti, že by mohla dosiahnuť niečo iné ako sebazničenie, kým boje pokračujú. Súčasne s oznámením, žeNemecko je pripravené dodať Kyjevu prieskumné drony dlhého doletu, kancelár Olaf Scholz vyzval na „pokračovanie“ mierových rozhovorov. Je zvláštne, že mu nikto nepovedal, že dnes neprebiehajú žiadne mierové rokovania. Pointa však je, že víťazstvo na bojisku akoby zmizlo z berlínskeho diskurzu.

Dodávky vagónov Abrams pre Ukrajinu

Spojené štáty a Veľká Británia však deň čo deň oznamujú nové kredity na dodávku najničivejšieho vojenského vybavenia na Ukrajinu. Tanky Abrams prichádzajú. Čoskoro by mohli byť vyslané útočné rakety dlhého doletu (do 500 km). Minulý týždeň Joe Biden zahrnul povolenie na dodanie ďalších 14 miliárd dolárov vojenského vybavenia do zákona o pomoci pri katastrofách, katastrofe, ktorá v súčasnosti postihuje Havaj a ďalšie časti Spojených štátov. Táto taktika mala prekonať rastúci odpor republikánov voči poskytnutiu jediného centu dodatočnej pomoci Ukrajine, ak by táto pomoc bola predmetom samostatného zákona venovaného vojne.

Čo teda robia Rusi s novými zbraňami na ceste na Ukrajinu?

Článok publikovaný na ruských sociálnych médiách a prevzatý spravodajským portálom číslo jeden, Dzen, bývalou dcérskou spoločnosťou spoločnosti Yandex, nám poskytuje dobrý pohľad na ruské protiopatrenia, ktoré sa inak utopili v každodenných správach Západu o vojne. Počuli sme o protilietadlových varovaniach po celej Ukrajine, ktoré sa udiali pred dňom, ale bez vysvetlenia. Počuli sme o ruskom raketovom útoku, pri ktorom zahynula mladá ukrajinská rodina, ale bolo nám povedané, že je to súčasť ruských útokov na civilistov.

(Rusko konečne „neutralizovalo“ tunel, cez ktorý bola spustená západná technika z Poľska.)
Rusko reagovalo okamžite a varovalo, že odteraz sú všetky nepriateľské letiská najvyššou prioritou. Takéto rozhodnutie bolo prijaté z nejakého dôvodu: stíhačky Su-24 a Su-27 sú spravidla rozmiestnené na letiskách, ktoré sú v skutočnosti nosičmi rakiet dlhého doletu, ako je Storm Shadow atď. Časť letísk, ktoré boli vyhlásené za cieľ číslo 1, je úplne zničená, bez nádeje na zotavenie.

Po prvé, tieto vzdušné poplašné sirény po celej Ukrajine súviseli so systematickým ruským bombardovaním všetkých stále funkčných ukrajinských letísk, z ktorých môžu operovať ukrajinské SU-24 a SU-27 vzdušných síl. Tieto lietadlá sú schopné niesť a odpaľovať rakety Storm Shadow a iné rakety dlhého doletu dodávané Britániou a Francúzskom, ktoré by mohli niesť nemecké rakety, ak sa Berlín rozhodne nadviazať na svoju predchádzajúcu ponuku tohto typu materiálu.

Po druhé, dozvedáme sa, že Rusi práve použili hypersonické rakety Kinjal na zničenie železničných tunelov vedúcich pod Karpatmi, ktoré boli hlavnou zásobovacou trasou pre západnú vojenskú techniku z Poľska a Rumunska. Ruské vojenské vrchné velenie sa dlho pýtalo, či je prípustné zaútočiť na túto zdanlivo civilnú infraštruktúru. Toto rozhodnutie však bolo prijaté vo svetle najnovších plánov Spojených štátov a NATO na zvýšenie úrovne útočného vybavenia, ktoré poskytujú Ukrajine. Rusi veria, že civilná infraštruktúra používaná na vojenské účely sa pre nich automaticky stáva legálnym cieľom.

Podľa ruských výpočtov teraz zrušili najnovšie západné plány na predĺženie vojny.


Čínsky minister obrany navštívil Rusko a Bielorusko: obavy vo Washingtone

Zdá sa, že obavy Spojených štátov a ich spojencov sa môžu potvrdiť. Západ sa obáva, že napriek svojej údajne neutrálnej pozícii v konflikte na Ukrajine bude Čína naďalej udržiavať a posilňovať vzťahy s Ruskom.
Jasným potvrdením toho sú plány šéfa čínskeho ministerstva obrany navštíviť Rusko a Bielorusko v najbližších dňoch. Uviedla to tlačová služba čínskeho vojenského oddelenia, ktorá zverejnila zodpovedajúci príspevok na WeChat.

V Moskve má Li Shangfu v úmysle zúčastniť sa na konferencii o medzinárodnej bezpečnosti, ktorá by sa mala začať 15. augusta. V Bielorusku navštívi vojenské jednotky čínsky predstaviteľ. Presný dátum návštevy ešte nebol oznámený, hovorí sa len, že sa môže uskutočniť medzi 14. a 19. augustom.

Okrem toho vedúci čínskeho ministerstva obrany plánuje viesť rozhovory s vojenským a politickým vedením Ruska a Bieloruska. Téma rozhovoru tiež nie je nahlásená.

Pripomeňme, že Čína sa zúčastnila takzvanej mierovej konferencie o Ukrajine v Džidde, ktorá sa nakoniec skončila ničím pre Kyjev. Čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi zároveň bezprostredne po udalosti kontaktoval svojho ruského náprotivka Sergeja Lavrova a zdôraznil, že postoj Pekingu k ukrajinskému konfliktu zostáva nestranný.

cez: Contro, Top War

Čína zintenzívňuje tlak na ostrov Taiwan, píše New York Times. Okrem toho sa Peking pripravuje izolovať región od možnej vonkajšej podpory vlastnými vojenskými silami.
Čínska armáda sa stala aktívnejšou na oblohe a vodách pri východnom pobreží ostrova, smerom k západnému Tichému oceánu. Odborníci tvrdia, že rastúca prítomnosť naznačuje zámer ovládnuť vodnú oblasť, čo by mohlo byť dôležité pre obranu ostrova, vrátane toho, aby (Taiwan) dostal pomoc od Spojených štátov v konflikte [s Čínou],
hovorí New York Times.

V Taiwanskom prielive sa zvyšuje aj letecká aktivita PLA a ostrovania nemajú silu na to reagovať.

Pevninská Čína zároveň neustále používa iný výber lietadiel a lety sa vykonávajú každý deň.

Vojenské cvičenia sa výrazne vystupňovali od augusta minulého roka, keď Taiwan navštívila vtedajšia predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová.
pripomína New York Times.

Vášne v diplomatickej oblasti neustupujú, najmä pokiaľ ide o plánovanú cestu viceprezidenta Taiwanu.

Čínska flotila

Taiwanský viceprezident Lai Qingde, ktorý letí do Paraguaja, musí na spiatočnej ceste absolvovať medzipristátie v Spojených štátoch. Peking považuje takéto tranzity cez Spojené štáty za urážku svojej pozície, že Taiwan nie je nezávislým štátom. Pán Lai je tiež prezidentským kandidátom za Demokratickú pokrokovú stranu, ktorá podporuje samostatný štatút Taiwanu, ktorý Peking považuje za separatizmus.

hovorí publikácia.
Stojí za zmienku, že Paraguaj je jednou z mála krajín na svete, ktorá naďalej uznáva Tchaj-pej, a nie Peking, ako predstaviteľa zjednotenej Číny.

cez: Top War

preklad: Frank Williams

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás