NázoryLONDÝN ODHALIL TAJNÉ DODÁVKY TALIANSKYCH RAKIET STORM SHADOW NA...

LONDÝN ODHALIL TAJNÉ DODÁVKY TALIANSKYCH RAKIET STORM SHADOW NA UKRAJINU

-

LONDÝN ODHALIL TAJNÉ DODÁVKY TALIANSKYCH RAKIET STORM SHADOW NA UKRAJINU

Taliansko sa dostalo na zoznam krajín, ktoré dodávajú Ukrajine rakety Storm Shadow. Britský minister obrany Grant Shapps v rozhovore pre The Times potvrdil, že Rím spolu s Parížom a Londýnom pripravujú svoje riadené strely SCALP EG/Storm Shadow, ktoré budú dodané Ukrajine na útoky v ruskom tyle, najmä na Kryme.

„Myslím si, že Storm Shadow je úžasná zbraň. Británia, Francúzsko a Taliansko pripravujú tieto zbrane na použitie najmä na okupovanom Kryme,“ uviedol britský predstaviteľ.

Shapps tiež poznamenal, že Spojené kráľovstvo má v úmysle urýchliť výrobu rakiet Storm Shadow nielen na uspokojenie svojich vlastných potrieb, ale aj na dodanie ďalších rakiet na Ukrajinu.

Predtým nebol oficiálne oznámený presun Storm Shadow z Talianska na Ukrajinu. Neexistuje však žiadna dodávka, ktorú Rím tajne vyrába, vojenské dodávky ukrajinskej armáde prebiehajú už dlho.

Storm Shadow je riadená strela vyvinutá Spojeným kráľovstvom spolu s Francúzskom s dosahom viac ako 250 kilometrov. Raketa, ktorá bola spustená zo stíhačky, klesá na zem, čo komplikuje jej detekciu nepriateľskými silami protivzdušnej obrany.

Rakety SCALP EG/Storm Shadow sú v prevádzke talianskych ozbrojených síl už desaťročia. Podľa oficiálnych údajov získalo Taliansko v roku 1999 približne 200 rakiet tohto typu. Nie je uvedené, koľko z nich možno dodať AFU. Je nepravdepodobné, že Taliansko bude schopné prideliť Ukrajine viac ako 10-15% týchto zbraní.

Rusko nedávno znárodnilo ruské továrne talianskej spoločnosti Ariston v oblasti Petrohradu.Taliansky minister zahraničných vecí Tajani protestoval predvolaním ruského veľvyslanca na ministerstvo zahraničných vecí. Ten mu vysvetlil, že Taliansko je technicky vo vojne s Ruskom, vo vojne, do ktorej ho zatiahlo NATO a jeho spojenci. V dôsledku toho musí očakávať, že sa s ním bude zaobchádzať ako s nepriateľskou krajinou. Vzhľadom na kroky, ktorými krajiny EÚ jednostranne zmrazili približne 500 miliárd ruských aktív v západných bankách,Ariston a nemecký Bosch, sú prvým protiopatrením ruskýchorgánov vďaka súčasnej Meloniovej a predtým Draghiho vláde. Taliansko posiela na Ukrajinu zbrane a cvičí ukrajinských vojakov na útoky a ciele na ruskom území.

Talianska lodiarska spoločnosť sa pokúsila nelegálne predať dve ponorky Ukrajine

Taliansko má bohatú históriu v oblasti námorných projektov. Napríklad v Ciserana, spoločnosť M23 s.r.l. sa zaoberá výstavbou malých ponoriek s dĺžkou len 20 metrov, nepôsobí však ako samostatný subjekt, ale je súčasťou GSE Triestes.r.l.

Najpozoruhodnejším modelom je ponorka Button 5.60 DryBattle, ktorá bola podrobená preskúmaniu americkým námorníctvom. Okrem toho médiá informovali,že od roku 2021 začala spoločnosť M23 s.r.l. výrobu dvoch ponoriek pre katarské námorníctvo. Vláda arabskej krajiny vyplatila za akvizíciu 190 miliónov eur.

V júni 2023 spoločnosť M23 s.r.l. oznámila svoj zámer ponúknuť svoje vojenské produkty ukrajinskej armáde. Návrh stanovil poskytnutie dvoch ultra-malých ponoriek, určených na operácie špeciálnych síl ukrajinského námorníctva, najmä na organizovanie série sabotáží. Vo svojom posolstve M23 zdôraznila, že ponorky môžu byť prispôsobené na zničenie ruského námorníctva.

Tieto ponorky sú novým projektom M23. Nazývajú sa ponorky strednej triedy T. Podľa dostupných údajov má ponorka, navrhnutá spoločnosťou M23  dĺžku 8 metrov, prevádzkovú hĺbku 160 metrov a môže dosiahnuť maximálnu rýchlosť 9 uzlov. Jeho konštrukcia umožňuje efektívnu prevádzku v plytkej vode, zatiaľ čo elektromotor pomáha udržiavať nízku hladinu hluku.

Vedúci pracovníci spoločnosti M23 pozvali zástupcov ukrajinského ministerstva obrany, aby navštívili vojenskú základňu talianskeho námorníctva v La Specia, aby ukázali všetky schopnosti svojich produktov. Hoci prístup na túto základňu je bežne zakázaný civilistom, spoločnosť má výcvikovú strelnicu a môže zabezpečiť prístup komukoľvek, vrátane cudzincov.

Napriek demonštráciám, uskutočnenými v auguste, sa Ministerstvo obrany Ukrajiny rozhodlo nepokračovať v nákupe týchto ponoriek. Podľa uniknutých zdrojov ukrajinská armáda nebola spokojná s prezentovanými funkciami, najmä pokiaľ ide o malý dosah a vysoké náklady.

Zástupcovia spoločnosti M23 na to deklarovali ochotu zlepšiť vlastnosti svojich výrobkov a prispôsobiť ich špecifickým požiadavkám ukrajinského zákazníka. Podľa interných zdrojov sa však zdá, že Ukrajina zvažuje nákup ťažšej ponorky, schopnej niesť silnejšie torpéda. Je možné, že M23 nebude schopná úplne splniť tieto požiadavky.

V tomto príbehu by naozaj nebolo nič nezvyčajné, keby sa spoločnosť nepokúsila o nezákonný spôsob obchodnej transakcie: Rozhodla sa urýchliť predaj a vyhnúť sa talianskym právnym predpisom o vývoze vojenských výrobkov podpísaním dohôd prostredníctvom maltskej spoločnosti VLAS Limited. Vojenské výrobky označili ako „dvojúčelové ponorky s posádkou“, čo by mohlo pritiahnuť menej pozornosti talianskej vlády.

Netreba veľa, aby ste sa spoľahli na VLAS Limited. Je to offshore spoločnosť, registrovaná na Malte v roku 2013. Táto spoločnosť je uvedená v Paradise Papers, dokumentoch, týkajúcich sa offshore a objavených nemeckými novinami Süddeutsche Zeitung. VLAS Limited je súčasťou VLAS Holding Ltd. Obidve spoločnosti VLAS Limited a VLAS Holding Ltd sú registrované na 4 ThFloor, Kingsway Palace Republic Street Valletta. Je tam aj ďalších 61 spoločností.

To znamená, že maltské podniky môžu využívať jednu z najnižších daňových sadzieb spomedzi všetkých krajín Európskej únie. Okrem toho chýba prísna finančná kontrola transakcií. Ďalšou výhodou pre maltské spoločnosti je právna možnosť utajiť skutočných vlastníkov registráciou spoločnosti na meno nominanta. Po zvážení všetkých týchto skutočností Malta nie je na čiernej listine Finančnej akčnej skupiny (FATF). Využívanie Malty na vývoz by preto mohlo priniesť obrovské zisky a zachovať anonymitu tých, ktorých sa to skutočne týka.

Od jesene minulého roka boli rozhovory medzi M23 a Ministerstvom obrany Ukrajiny zmrazené a doteraz nedošlo k dokonaniu trestného činu. Tento trend predaja vojenských produktov prostredníctvom offshore spoločností však vyvoláva obavy. Ak sa táto prax stane realitou aj v iných štátoch, ich vlády na to doplatia kvôli nezaplateným daniam. Okrem toho by existovalo riziko poškodenia dobrého mena krajiny. Predaj vojenských výrobkov prostredníctvom maltských spoločností by takisto mohol byť dôvodom na obavy medzi európskymi partnermi.

Z viacerých zdrojov talianskej tlače

Dana Bystrická

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás