ZahraničnéHlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu žiada vydať zatykač na...

Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu žiada vydať zatykač na izraelského premiéra Netanjahua a ministra obrany Galanta, ale aj na troch lídrov Hamasu

-

spot_img

Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu žiada vydať zatykač na izraelského premiéra Netanjahua a ministra obrany Galanta, ale aj na troch lídrov Hamasu

BRATISLAVA 20. mája (SITA) – Rozhodnutie hlavného prokurátora Medzinárodného trestného súdu (ICC) žiadať zatykač proti izraelskému premiérovi a ministrovi obrany spolu so zatykačom na lídrov militantného hnutia Hamas v súvislosti s vojnou v Pásme Gazy vyvolalo vo svete kritiku i pochvalné reakcie. Informuje o nich spravodajský portál BBC.

Prezident Spojených štátov, dôležitého spojenca Izraela, Joe Biden krok prokurátora Karima Khana označil za „poburujúci“. „A aby som bol jasný: čokoľvek by tento prokurátor mohol naznačiť, medzi Izraelom a Hamasom neexistuje žiadna rovnocennosť – žiadna. Vždy budeme stáť s Izraelom proti hrozbám pre jeho bezpečnosť,“ vyjadril sa.

Americký minister zahraničia Antony Blinken vzápätí vydal vyhlásenie, v ktorom uviedol, že USA „zásadne odmietajú“ oznámenie ICC, ako aj „rovnocennosť Izraela s Hamasom“ z postoja hlavného prokurátora. Ako okrem ného uviedol, úsilie ICC by mohlo ohroziť dosiahnutie prímeria v Pásme Gazy.

Zatykače podľa britského premiéra Rishiho Sunaka nepomôžu zastaviť boje v Pásme Gazy. „Toto konanie nie je užitočné vo vzťahu k dosiahnutiu prestávky v bojoch, vyvedeniu rukojemníkov alebo získaniu humanitárnej pomoci,“ vyjadril sa jeho hovorca.

Český premiér Petr Fiala na sociálnej sieti X napísal, že Khanov návrh vydať zatykač „na predstaviteľov demokraticky zvolenej vlády spoločne s vodcami islamistickej teroristickej organizácie je desivý a úplne neprijateľný“. Poukázal pritom na to, že Hamas v októbri vykonal nevyprovokovaný teroristický útok na Izrael, pri ktorom zabil, zranil a uniesol tisícky ľudí a ktorý „viedol k súčasnej vojne v Gaze a utrpeniu civilistov v Gaze, Izraeli aj v Libanone“.

Belgická ministerka zahraničia Hadja Lahbib krok ICC privítala a uviedla, že Belgicko súd podporuje. „Zločiny spáchané v Gaze musia byť stíhané na najvyššej úrovni bez ohľadu na páchateľov. Žiadosť prokurátora súdu Karima Khana o vydanie zatykača na Hamas aj na izraelských predstaviteľov je dôležitým krokom vo vyšetrovaní situácie v Palestíne,“ povedala.

Hovorca medzinárodnej ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch povedal, že rozhodnutie prokurátora je prvý krok, ktorý „otvára dvere spravodlivému procesu pre zodpovedných za zverstvá spáchané v ostatných mesiacoch“.

Hlavný prokurátor ICC Karim Khan oznámil, že žiada zatykače na lídrov Izraela a militantného hnutia Hamas v súvislosti s ich konaním počas sedemmesačnej vojny na Blízkom východe. Khan povedal, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu, tamojší minister obrany Joav Gallant a traja vodcovia Hamasu – Jahjá Sinvár, Muhammad Dajf a Ismáíl Haníja – sú zodpovední za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti v Pásme Gazy a Izraeli.

Izrael nie je členom súdu, takže aj v prípade vydania zatykačov Netanjahuovi a Gallantovi nehrozí žiadne bezprostredné riziko trestného stíhania. Hrozba zatknutia by im však mohla sťažiť cesty do zahraničia, pripomína agentúra AP.

Izraelský minister zahraničia Jisrael Kac na oznámenie prokurátora ICC reagoval s tým, že je to „historická hanba“ a že vytvorí špeciálny výbor na boj proti akémukoľvek takémuto konaniu. Aj samotný Netanjahu nazval obvinenia prokurátora proti nemu „hanbou“ a útokom na izraelskú armádu a celý Izrael, pričom sľúbil, že bude pokračovať vo vojne proti militantom Hamasu.

Hamas zas obvinil prokurátora z toho, že sa snaží „prirovnať obeť ku katovi“ a skritizoval ho, že chce zatykač len na dvoch izraelských predstaviteľov a nie viac. Zároveň hnutie vyhlásilo, že má právo vzdorovať izraelskej okupácii, pričom sa to týka aj ozbrojeného odboja.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com

https://www.bbc.com/news/live/world-69038760?src_origin=BBCS_BBC

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás