fbpx
ZahraničnéKonečne to povedal niekto nahlas: Nemecko chce zmeniť EÚ...

Konečne to povedal niekto nahlas: Nemecko chce zmeniť EÚ na štvrtú ríšu

-

Konečne to povedal niekto nahlas: Nemecko chce zmeniť EÚ na štvrtú ríšu

      Varšava 24. decembra (TASR) – Šéf poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski v piatok vyhlásil, že Nemecko sa snaží zmeniť Európsku úniu na spolkovú „nemeckú štvrtú ríšu“. Informuje o tom tlačová agentúra AFP.


      Kaczynski to vyhlásil v rozhovore pre poľský krajne pravicový denník Gazeta Polska Codziennie (GPC), pričom dodal, že niektoré krajiny „nie sú nadšené z vyhliadky na vybudovanie nemeckej štvrtej ríše na základe EÚ“.


      „Ak by sme my Poliaci súhlasili s týmto druhom modernej podriadenosti, boli by sme degradovaní rôznymi spôsobmi,“ povedal podľa AFP Kaczynski, ktorý je zároveň poľským vicepremiérom. Dodal, že Súdny dvor Európskej únie (CJEU) je používaný ako „nástroj“ pre federalistické idey.


      Poľsko je zapojené do zdĺhavého sporu s EÚ najmä v súvislosti so svojimi reformami súdnictva, ktoré PiS presadzuje od roku 2015.
      Európska únia v najnovšom zvrate udalostí tento týždeň uviedla, že proti Poľsku spúšťa právne kroky za ignorovanie práva EÚ a podkopávanie nezávislosti súdnictva. Varšava naopak obviňuje Brusel z „byrokratického centralizmu“.


      Počas nedávnej návštevy nového nemeckého kancelára Olafa Scholza v Poľsku tamojší premiér Mateusz Morawiecki vyhlásil, že podpora súčasnej nemeckej vlády pre federalizmus EÚ je „utopická, a preto nebezpečná“ záležitosť, píše AFP.

     

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás