NázoryDvojaký meter pre Assangea, o ktorého vydaní do USA sa...

Dvojaký meter pre Assangea, o ktorého vydaní do USA sa rozhoduje v Londýne a Navaľného, ktorého na odstránenie zo zoznamu prodemokratických aktivistov navrhla Amnesty International.

-

Dvojaký meter pre Assangea, o ktorého vydaní do USA sa rozhoduje v Londýne a Navaľného, ktorého na odstránenie zo zoznamu prodemokratických aktivistov navrhla Amnesty International.

Na Najvyššom súde v Londýne prebieha odvolanie, aby sa rozhodlo, či by mal byť Julian Assange vydaný do USA. Zakladateľ WikiLeaks sa však na súd z vážnych zdravotných dôvodov nemohol   dostaviť. „Žiaľ, nie je v poriadku,“ povedal jeho právnik bez uvedenia ďalších podrobností. Nie je to prvýkrát, čo sa Assange nezúčastnil na pojednávaniach, čo je ďalším dôkazom toho, že stav fyzickej a duševnej depresie, ktorý pri viacerých príležitostiach odsúdili právnici a rodinní príslušníci, je znepokojujúci. Nie je náhoda, že jeho manželka Stella Morris pred pojednávaním zopakovala, že rozhodnutie sudcov o jeho vydaní by sa rovnalo trestu smrti.

V prípade, ak bude odvolanie zamietnuté, novinár má ako poslednú možnosť obrátiť sa na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu s rizikom, že Veľká Británia, ktorá po brexite už nie je súčasťou Európskej únie, namietne jeho príslušnosť.

To, čo sa deje s Julianom, je útok na všetkých novinárov, je to útok na pravdu“ povedala Assangeová v prvý deň dvojdňového pojednávania. „Jeho život je ohrozený každým dňom, ktorá strávo vo väznici. Ak bude vydaný, zomrie. Jeho fyzické a duševné zdravie je po 5 rokoch samoväzby v Londýnskej väznici Berlmarsh s maximálnou ostrahou úplne zničené, prechádza veľkým utrpením a vydanie neprežije, pretože je extrémne zoslabnutý. Cieľom tohto prípadu je určiť, či bude žiť alebo zomrie.“

Pokiaľ ide o euroliberálne vyhlásenia, manželka Juliana Assangea, Stella odsúdila Ursulu von der Leyen, keď napísala, že slová o Navaľného smrti „znejú falošne“ vzhľadom na jej mlčanie o Assangeovom politickom prenasledovaní. „Navaľnému môžete pomôcť,“ povedala Stella. Ale môžete zachrániť Assangea. Obrana slobody a bezpenosti začína doma.“

Assange nikdy neustúpil, v skutočnosti obvinil Washington, že vždy odmietal skutočnosť, že tieto spisy odhaľovali vážne zneužívanie zo strany americkej armády a že prípad proti nemu bol politicky vykonštruovaný.

31. mája 2019 za Assangea intervenovala OSN, keď osobitný spravodajca pre mučenie Nils Melzer navštívil zakladateľa WikiLeaks vo väzení a uviedol, že jeho stav má „všetky príznaky psychického mučenia“ a že jeho život je v ohrození. Toto zistenie bolo potvrdené 21. októbra, keď sa Assange objavil na súde zmätený a koktavý. Má 52 rokov, ale vyzerá ako starý muž, chorý a skúšaný rokmi deprivácie a utrpenia, pričom v posledných rokoch existuje nespočetné množstvo znaleckých posudkov, ktoré to dokazujú.

Austrálsky parlament vyzval Spojené štáty a Britániu, aby stiahli obvinenia proti Assangeovi.

Austrálsky premiér AnthonyAlbanese v posledných dňoch vyzval britskú vládu, aby prepustila Assangeaa americkú vládu, aby stiahla obvinenia proti nemu.

Začiatkom februára Alice Jill Edwardsová, osobitná spravodajkyňa OSN pre mučenie, vyzvala britskú vládu, aby pozastavila vydávacie konanie. „Assange už dlho trpí depresiami a hrozí mu samovražda,“ povedala.

Podľa Edwardsovej „riziko, že bude držaný na samotke dlhší čas a že jeho trest môže byť neprimeraný, by mohlo spôsobiť, že vydanie bude nezlučiteľné s medzinárodnými záväzkami Spojeného kráľovstva v oblasti ľudských práv“.

V USA mu hrozí trest 175 rokov väzenia za to, že prostredníctvom WikiLeaks a čiastočne prostredníctvom hlavných medzinárodných spravodajských kanálov, ako sú New York Times alebo Guardian zverejnil 700 000 dôverných autentických dokumentov, týkajúcich sa vojenských a diplomatických aktivít USA, vrátane vojnových zločinov spáchaných americkou v Afganistane a Iraku s tým, že WikiLeaks prvýkrát upútali pozornosť medzinárodnej tlače v roku 2007, keď bola zverejnená príručka pre väzenskú stráž v Guantáname. 

Assangeovým previnením je, že ako novinár sa držal hlavného princípu profesie: hovoriť pravdu.

Výbor globálnej kampane za oslobodenie Assangea vydal vyhlásenie: „Ten, kto odhalil vojnové zločiny, je prenasledovaný, tí, ktorí ich spáchali, sú na slobode. Za to, že pracoval ako novinár už strávil 7 rokov ako politický utečenec a posledných 5 rokov ako väzeň v Belmarshi, známom ako britské Guantánamo. Deň X prišiel. Zastavme vydávanie.“

„Útok na Assangea nie je len o zničení človeka, ale aj o vyslaní zastrašujúceho odkazu všetkým, ktorí sa zapájajú do skutočnej, slobodnej a nezávislej žurnalistiky, ktorú každý z nás potrebuje, aby pochopil realitu, ktorá nás obklopuje.“

„Spravodlivý proces, nehovoriac o Assangeovej bezpečnosti na americkej pôde, je nemožný, ak by bol vydaný. Prenasledovanie tohto nevinného novinára a vydavateľa sa musí skončiť.“

Assangeovu kampaň za slobodu podporuje Amnesty International, Národná únia novinárov, Reportéri bez hraníc a prakticky všetky občianske združenia ochrany práva, slobody tlače a novinárske únie vo svete. Viac ako 60 austrálskych politikov vyzvalo USA, aby stiahli žalobu a zastavili trestné stíhanie. V Spojených štátoch volajú po stiahnutí prípadu zástupcovia Kongresu, ktorých počet stále rastie.

Veľmi „demokratické“ Spojené štáty americké čakajú na Juliana Assangea, avšak je to zrejme práve nečakaná smrť Navaľného, ktorá podľa cuibono možno privodí oprávnené obavy z dôsledkov doterajšieho postupu USA a Veľkej Británie, že Najvyšší súd v Londýne stratí odvahu pokračovať v porušovaní základných ľudských práv a slobôd novinára a z obáv pod stupňujúcim sa verejným tlakom posúdi jeho vec podľa práva na spravodlivý súdny proces a Juliana Assangea do USA nevydá. Je to možno zhoda náhod v správnom čase, hoci tragickom pre Navaľného, že sa po dlhých rokoch utrpenia dostane na slobodu, avšak s trvale podlomeným zdravím.

Táto možnosť prichádza do úvahy možno aj tým, že demonštranti plánujú prísť priamo k Rishi Sunakovi na Downing Street a Veľká Británia po udalosti s Navaľnýmsi zahrá úlohu veľkého demokrata a nebude riskovať jeho vydanie na istú smrť.

Veľmi „demokratický“ rusofóbny Západ si takisto v správnom čase, kedy sa mu vážne rozkolísala doterajšia deklarovaná  jednota a pevná pôda pod nohami,  našiel novú rozbušku a kladivo na Putina, lebo on je zodpovedný za smrť Navaľného. Veď aj Nord Stream si v prvých vyjadreniach dal vybuchnúť on sám … Ako na Slovensku Slušné Slovensko určilo vraha Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny, pričom ten, kto mal v prvom rade zabezpečiť ochranu novinára, bol jeho zamestnávateľ, ktorý najlepšie vedel, akú spoločensky ciltivú prácu mu dal vykonávať.

Aký však bol v skutočnosti vyrobený mučeník za slobodu Alexej Navaľnyj ?   Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell  pri svojom príchode do Rady pre zahraničné veci povedal:

„S cieľom vzdať hold Alexejovi Navaľnému a uctiť si jeho pamiatku ministrom navrhnem, aby po ňom premenovali sankčný režim EÚ v oblasti ľudských práv. Bude to Navaľného režim, na ktorý sa budú vzťahovať sankcie EÚ na ochranu ľudských práv, aby sa jeho meno navždy zapísalo do práce na ochrane ľudských práv.“

Na Mníchovskej konferencii uviedol:  že s potešením víta Júliu Navaľnajovú na zasadnutí Rady pre zahraničné veci v Bruseli. „Ministri EÚ vyšlú silný signál podpory bojovníkom za slobodu v Rusku a uctia si Navaľného pamiatku, oznámil na sociálnych médiách. Borrell dodal, že „Vladimir Putin a jeho režim sa budú musieť zodpovedať za smrť Alexeja Navaľného“.

Každá smrť je tristná a má náš súcit, lebo „keby smrť bola krásna, aj bohovia by zomierali,“ a boli to, verme, iba emócie, ktoré primäli manželku Navaľného k tomu, aby na Mníchovskej konferencii vyslovila slová: „Putin zabil môjho manžela“ a že  bol údajne „otrávený novičokom a ruské úrady mali ukryť telo jej manžela, kým čakali na zmiznutie stôp nervovoparalytickej látky z mŕtvoly.“ Verziu novičoku vo svetovom meradle už objektívne vyvrátili viacerí odborníci. Môže poslúžiť iba propagande, aj to iba pre mizivé percento populácie, možno ani to nie.

Vo februári 2021 Amnesty International stiahla Navaľného zo zoznamu s označením „väzeň svedomia“ z dôvodu jeho xenofóbnych vyhlásení.

Uznávajúc jeho inteligenciu, charizmu a nepopierateľné vodcovské kvality, Washington sa rozhodol vyrobiť z neho kvalitný mediálny produkt.Absolvoval školenie na univerzite v Yale ako hosť exkluzívneho programu Greenberg World Fellows Program, programu vytvoreného v roku 2002, pre ktorý je každý rok vybraných iba 16 ľudí v globálnom meradle s charakteristikami, ktoré z nich robia „globálnych lídrov“.

Po výcviku sa Navaľnyj vrátil do Ruska a začal bojovať proti korupcii, za ľudské práva a proti Putinovej moci. Založil hnutie Demokratická alternatíva, jeden z príjemcov, ako potvrdil WikiLeaks,  Národnej nadácie pre demokraciu (NED), americkej agentúry založenej v roku 1983 s deklarovaným cieľom podporovať „demokraciu“ v zahraničí. NED bola silne aktívna najmä na Ukrajine, kde podporovala prevrat na Majdane.  Je to technika „farebných revolúcií“ na podnecovanie protivládneho povstania s cieľom oslabiť štát zvnútra, zatiaľ čo vojenský, politický a ekonomický tlak naň rastie zvonku. Projekt medzinárodnej pomoci v tejto forme sa v skutočnosti datuje od bývalého amerického prezidenta RonaldaReagana: vďaka vytvoreniu siete mimovládnych združení americká vláda od roku 1981 aktívne kontroluje zahraničnú politiku a už sa nemusí uchyľovať k čiernym fondom CIA.

Navaľného vzťahy so západnými tajnými službami nie sú ani záhadou: vo videu z roku 2012, ktoré sú dohľadateľné aj po 10 rokoch na Youtube, sa pravá ruka aktivistu stretáva v moskovskej reštaurácii s Williamom Thomasom Fordom, agentom britskej MI6, otvorene žiada o financovanie svojej politickej kampane a sľubuje založenie kontakty s oligarchami s cieľom ubezpečiť ich, že ich privilégiá sú zachované.

V tejto súvislosti treba poznamenať, že mainstreamové médiá sa opatrne vyhýbajú zmienke o odsúdení Navaľného za podvod a spreneveru a šíria myšlienku, že bol zatknutý výlučne z „politických“ dôvodov.“ Bol uznaný vinným zo sprenevery v roku 2014 na základe žaloby francúzskej kozmetickej spoločnosti Yves Rocher – teda nie Putinovej.

Ďalšia žaloba prišla od Ruského vyšetrovacieho výboru, hlavnej vyšetrovacej agentúry krajiny, ktorá ho obvinila z presmerovania finančných prostriedkov údajne určených pre jeho neziskové organizácie na osobné účely: hovorilo sa o 356 miliónoch rubľov, viac či menej 3,9 milióna eur[27].

Na porovnanie: Zakladateľ WikiLeaks bol posledných 14 rokov prenasledovaný a zadržiavaný bez súdneho procesu preto, že svetu odhalil dôverné informácie, ktoré nám  umožnili poznať skutočné dôvody vojny proti Líbyi, masakrov civilistov vykonaných americkými vojakmi v Iraku, zverstvá špeciálnych väzníc v Guantáname, zločiny mnohých najmocnejších nadnárodných spoločností na svete. Podmienky jeho zadržiavania sú oveľa horšie ako tie, ktoré Rusko vyhradilo pre Navaľného.

Navaľný mohol vo väzení pravidelne aktualizovať svoj účet na X, ako aj pokračovať vo svojej opozičnej činnosti prostredníctvom rôznych webových stránok, prostredníctvom ktorých plánoval a spúšťal  „Kampaň protikorupčnej nadácie proti Putinovi“ pred voľbami v roku 2024.

Nič z toho neplatí pre Juliana Assangea, ktorý je od mája 2019 zadržiavaný na samotke a bez akejkoľvek možnosti komunikácie so zvyškom sveta na príkaz Spojených štátov.

„Julian Assange zomiera za vaše právo vedieť, čo vaša vláda robí za vaším chrbtom,“ povedal bývalý grécky minister financií a zakladateľ Hnutia za demokraciu v Európe (DiEM25) Yanis Varoufakis, ktorý ho navštívil vlani v októbri. Napriek tomu tie isté hlavné svetové médiá, vždy pripravené odsúdiť porušovanie ľudských práv v krajinách, ktoré sú nepriateľmi Západu, naďalej mlčia a môžeme si byť istí, že ak by Assange bohužiaľ zomrel vo väzení, boli by opatrné, aby neobvinili americkú administratívu zo spáchania „štátnej vraždy

Zástupca ruského zástupcu pri OSN Dmitrij Polyansky zdôraznil načasovanie, s ktorým pri správach o Navaľného smrti dala Mníchovská konferencia slovo manželke Navaľného takmer ako v anekdote „klavír v kríku“ (ruský výraz, ktorý znamená umelý dejový zvrat, jasne pripravený vopred),

Je zarážajúce, že západné médiá a politici ignorovali smrť GonzalaLiru, novinára s americkým štátnym občianstvom, ktorý zomrel v ukrajinskej väznici pred viac ako mesiacom bez toho, aby rozpútal rovnaký mediálny rozruch. Bol zatknutý a mučený, pretože písal správy z Ukrajiny, ktoré sa nepáčili Kyjevskému režimu. Nebolo by vhodné žiadať ukrajinskú vládu o rovnaké objasnenie za akých okolností zomrel ?

Na brifinguhovorca ministerstva zahraničných vecí VedantPattel na otázku, prečo jeho úrad mlčí o zatknutí Liru, povedal, že ministerstvo zahraničných vecí, keď je americký občan zatknutý v zahraničí, sa ubezpečuje, či sa s ním zaobchádza dobre a viac k veci už nemá čo dodať.

Pokiaľ ide o Navaľného, načasovanie jeho smrti nemohlo byť priaznivejšie pre Kyjev a Washington v súvislosti s americkou pomocou Ukrajine, ktorú v Snemovni reprezentantov blokujú republikáni. Vyjadrenie Bidena k jeho smrti: „Dúfam v Boha, že to pomôže prinútiť amerických zákonodarcov, aby poslali novú pomoc na Ukrajinu.“

Smrť Navaľného bude mať dôsledky nielen z hľadiska protiruskej propagandy, ale aj z praktických dôvodov. Podporovateľom nekonečnej vojny na Ukrajine sa  zatiaľ nedarí prekonať odpor republikánov v Snemovni reprezentantov USA, ktorí tvrdohlavo odmietajú hlasovať za nové financovanie Kyjeva.

A opäť cui bono tak, ako sa objavil v zahraničnej tlači:

Sicstantibusrebus, sú potrebné niektoré logické otázky:

1) Aký záujem mal Putin na nariadení smrti Navaľného, ktorý v krajine nemá veľkú základňu a určite nie je nebezpečenstvom pre Putinovu moc, mesiac pred prezidentskými voľbami, v ktorých kandidoval?

2) aký záujem mal Putin, keď rozhovor s Tuckerom Carlsonom, ktorý obletel svet a ukazuje jeho postavenie skutočného štátnika, kultivovaného a bystrého?

3) Aký záujem mal Putin v čase, keď Rusko vyhráva vojnu a že blížiace sa víťazstvo postaví NATO a celý kolektívny Západ na lano?

4) aký záujem mal Putin na poškodení seba a svojej krajiny v čase, keď ruská ekonomika napriek sankciám uzatvára rok 2023 s HDP, ktorý zaznamenáva + 3,6, zatiaľ čo západné ekonomiky zaznamenávajú tempo?

5) Aký záujem mal Putin ponúknuť nepriateľom Ruska na zlatom podnose šancu zasiahnuť jeho povesť?

Dnes celý slobodný a demokratický svet bude očakávať konečný verdikt Najvyššieho súdu v Londýne, či zvíťazí zákonnosť a spravodlivosť.

Dana Bystrická

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

1 Komentár

  1. Pravda chodí po svete,
    na ulici žobre.
    Lož si sedí za stolom,
    lož sa má dobre.

    Hanba ľuďom, ktorí to tolerujú, podieľajú sa na ZLE!!! 🤢🖤🤑

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás