fbpx
- Reklama -
NázoryDušan Piršel: Bez vzdelania to nepôjde

Dušan Piršel: Bez vzdelania to nepôjde

-

Dušan Piršel: Bez vzdelania to nepôjde

Ako budeme žiť, kto a či bude robiť na naše dôchodky, či nás bude mať kto liečiť, ako obstojíme ako krajina v konkurencii, to všetko závisí predovšetkým od vzdelania dnešných detí a študentov.

Od toho, akí špičkoví budú tí najlepší študenti a od toho koľkí z nich, a či vôbec nejakí, tu zostanú. Od toho, akí vzdelaní, úspešní a inovatívni budú tí priemerní.

A v neposlednom rade od toho, do akej miery sa vôbec podarí presadiť na trhu práce slabším, teda tým, ktorí sú výlukami zo vzdelania posledných dvoch rokov postihnutí najviac.

- reklama -

Sústredená vojna proti vzdelaniu neprinesie terapeutický  efekt. Neschopnosť domyslieť dôsledky svojich výčinov pre nás všetkých , môže byť v budúcnosti nebezpečná.

Veľký problém vidím v tom, že naše školstvo  podobne ako zdravotníctvo a iné oblasti je vykradnuté, finančne podvyživené a personálne dýchavičné .

Spolu s neuveriteľnou mierou nepoučiteľnosti  niektorých odborníkov to  vedie k opakovaniu tých istých chýb. Aj, ale nielen, v oblasti vzdelania si pílime konár na ktorom sedíme a oberáme sa o budúcnosť.

Tragédiou je, keď  krajiny často  riadia ľudia, ktorí o tvorbe verejných politík, podnikaní, krízovom riadení, politickom marketingu, tvorbe a implementácii právnych predpisov, ekonomických a spoločenských zákonitostiach nič nevedia.

Čo sa týka reformy vzdelávania. Všetci poznajú  riešenia , len nikto nie je schopný / v akejkoľvek oblasti prevalcovať záujmy tých čo profitujú z týchto neefektivít.

Je potrebné si uvedomiť , že každý z nás je pomyselným zväzkom unikátnych darov, talentov a zručností.  Čo je však jednou z hlavných úloh vzdelania, je poskytovať príležitosti ako pretaviť tieto naše silné stránky vo vytúžené úspechy.

V zamorenej krajine je každý malý pramienok čistej priezračnej vody len niečo ako fatamorgána či vzdušný zámok.

Je to objektívne málo, bolo by treba možno aj celé rieky. Ale dobre na začiatok nech sa už konečne niečo deje a keď neprší, nech aspoň kvapká vo vízii nášho školstva.

Slovenské školstvo potrebuje komplexnú reformu na všetkých úrovniach, nie len čiastkové zmeny.

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás