fbpx
NázoryCaitlin Johnstone – Vyznanie: Ako Neoconnovci začali vojnu na...

Caitlin Johnstone – Vyznanie: Ako Neoconnovci začali vojnu na Ukrajine

-

Caitlin Johnstone – Vyznanie: Ako Neoconnovci začali vojnu na Ukrajine

Bill Kristol, neokonzervatívec, ktorý zohral kľúčovú úlohu pri americkej invázii do Iraku, objasňuje, prečo neokonzervatívci vyvolali vojnu na Ukrajine a prečo milujú každú jej minútu.Spodná časť formulára

Skupina  „Republikáni za Ukrajinu“ vedená Billom Kristolom, zverejnila televíznu reklamu, ktorá má pomôcť zhromaždiť podporu Republikánskej strany pre zástupnú vojnu Washingtonu proti Rusku a je prekvapivo úprimná o tom, čo táto vojna v skutočnosti je: stratégia presadzovania záujmov Spojených štátov, využívajúca Ukrajincov ako obetné obete a pešiakov.

Tu je prepis:

„Keď Amerika vyzbrojuje Ukrajinu, dostaneme veľa za málo. Putin je nepriateľ Ameriky. Použili sme 5% nášho obranného rozpočtu na vyzbrojenie Ukrajiny a tým zničili 50% Putinovej armády. To všetko sme robili posielaním zbraní zo skladov, nie z našich jednotiek. Čím viac Ukrajina oslabuje Rusko, tým viac oslabuje aj jeho najbližšieho spojenca, Čínu. Amerika musí stáť pevne proti našim nepriateľom, a preto musia republikáni v Kongrese pokračovať v podpore Ukrajiny.

„Republikáni za Ukrajinu“ spustili minulý mesiac „Spoločne brániť demokraciu“, ako ďalšiu operáciu naratívneho manažmentu, vedenú Kristolom a financovanú oligarchami ako Pierre Omidyar.

Kristol, ktorý ako líder neokonzervatívneho myslenia zohral kľúčovú úlohu pri podpore invázie do Iraku v roku 2003,  v sobotu na Twitteri napísal, že reklama „bude vysielaná v nedeľu zajtra vo Washingtone“.

Jedna z najhlúpejších vecí, o ktoré nás impérium žiada, je, že táto vojna súčasne (A) bola úplne nemotivovaná a (B) zhodou okolností masívne podporovala strategické záujmy vlády, obvinenej z jej vyprovokovania. 

Odkedy Rusko napadlo Ukrajinu vo februári 2022,   masmédiá na ľudí zo Západu znova a znova agresívne útočili jednotným propagandistickým posolstvom, že ide o „nevyprovokovanú inváziu.“ 

Odvtedy však dostali aj tieto zvláštne správy  od manažérov a spinmeisterov impéria USA, že táto vojna pomáha USA rozdrviť ich geopolitických nepriateľov a presadiť svoje vlastné záujmy v zahraničí.

K tomuto bizarnému prechodu v dvoch krokoch dochádza preto, lebo centralizované impérium Spojených štátov potrebuje verejnosti vždy sprostredkovať dve zjavne protichodné správy:

 • že Spojené štáty sú nevinný kvietok, ktorý chce len pomôcť svojim dobrým priateľom Ukrajincom chrániť ich demokraciu pred vraždiacimi Rusmi, ktorí napadli len preto, že sú zlí a nenávidia slobodu, a
 • že je v záujme Ameriky pokračovať v tejto vojne.

Druhý bod je potrebný, pretože správa, že Spojené štáty sú jednoducho nevinným pasívnym svedkom násilia na Ukrajine, nevyhnutne vedie niektoré politické frakcie k otázke: „Dobre, tak čo tam robíme? Prečo investujeme všetky tieto peniaze do niečoho, čo s nami nemá nič spoločné?“

Je teda potrebný ďalší príbeh, ktorý by vysvetlil, že podpora tejto zástupnej vojny tiež predstavuje obrovský prínos pre strategické záujmy USA v zahraničí a zároveň vytvára pracovné miesta vo výrobe amerických zbraní doma.

A  táto vojna samozrejme  podporuje strategické záujmy Spojených štátov. Samozrejme, že áno. Len idiot by uveril, že USA sypú zbrane do inej krajiny, pretože milujú ľudí, ktorí tam žijú a chcú, aby boli slobodní, a že to len čistou náhodou zabíja veľa Rusov, posilňuje NATO a podporuje energetické záujmy Američanov v Európe.

Neprospieva to síce  priemerným Američanom doma, ale absolútne slúži záujmom globálneho impéria, centralizovaného okolo Washingtonu. Preto to impérium zámerne vyvolalo.  

Lídri impéria otvorene diskutovali o spôsoboch, akými by vojna na Ukrajine priamo prospela americkému impériu dlho pred inváziou. 

V roku 2019 dokument Rand Corporation, financovaný Pentagonom s názvom „Rozšírenie Ruska – súťaž z výhodnej pôdy“ podrobne opísal, ako môže impérium využiť zástupnú vojnu, ekonomickú vojnu a ďalšie taktiky studenej vojny, aby ju zatlačilo na okraj svojho dlhodobého geopolitického nepriateľa až k hranici bez toho, aby to stálo životy Američanov alebo vyvolalo iskry jadrového konfliktu.

Dokument, objednaný americkou armádou,spomína Ukrajinu stokrát a výslovne hovorí o tom, ako by sa vojna v krajine dala využiť na presadzovanie sankcií proti Moskve a útok na ruské energetické záujmy v Európe.

V decembri 2021 John Deni z propagandistickej firmy NATO The Atlantic Council napísal pre Wall StreetJournal článok „Strategický prípad riskantnej vojny na Ukrajine“s podtitulom „Invázia by bola pre Putina diplomatickou, ekonomickou a vojenskou chybou. Nech to urobí, ak musí.“ 

Deni tvrdil, že „existujú dobré strategické dôvody, aby Západ zaujal tvrdý prístup“ voči Moskve a odmietol vyjednávať alebo ustúpiť voči Ukrajine, pretože ak by to vyvolalo ruskú inváziu, „vytvorilo by to ešte silnejší protiruský konsenzus v celej Európe a viedol by  k ďalšiemu kolu oslabujúcich protiekonomických sankcií, ktoré by ešte viac oslabili ruskú ekonomiku“ a „oslabili silu a morálku ruskej armády, pričom by podkopali popularitu Putinovej vnútornej sily a znížili by mäkkú silu Ruska na celom svete.“  

V rámci impéria hovorili o tom, ako by táto vojna prospela Spojeným štátom ešte pred inváziou, a odvtedy hovorili o tom, ako by to prospelo Spojeným štátom.  

Ako povedal  David Ignatius  z Washington Post  vlani v júli: 

„Týchto 18 mesiacov vojny bolo strategickým prínosom za relatívne nízku cenu (okrem Ukrajincov). Najtvrdší protivník Západu bol otrasený. Členstvom Švédska a Fínska sa NATO stalo oveľa silnejším. Nemecko sa oslobodilo od závislosti od ruskej energie a v mnohých smeroch znovu objavilo svoj zmysel pre hodnoty. Hádky NATO sú na titulkoch novín, ale celkovo to bolo pre alianciu triumfálne leto.

Vodcovia impéria dostanú z tejto vojny všetko, čo chcú. Na verejnosti si trhajú šaty a plačú krokodílie slzy a nazývajú to hrozným zločineckým zverstvom, no občas sa pozrú do kamery a rýchlo sa usmejú v štýle Fleabag.

Vedeli presne, čo robia, keď začali túto vojnu, a presne vedia, čo urobia, aby ju dokonali. 

A milujú to každú minútu.

L Ántidiplomatico, ConsortiumNewCaitlinJohnsone

Preklad: Dana Bystrická

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 Komentár

 1. Domov sú ruky, na ktorých smieš plakať.
  Môžu pritúliť, zachrániť a zohriať.
  Ale aj priložiť prsty na hrdlo a stisnúť.
  Miroslav Válek

  Odvolené! Za domov, ktorý pritúli, zachráni, zohreje!

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás