NázoryAssange bez nádeje ? Tak by sa to mohlo...

Assange bez nádeje ? Tak by sa to mohlo zdať, ale …

-

Assange bez nádeje ? Tak by sa to mohlo zdať, ale …

Britský najvyšší súd 9. júna rázne zamietol odvolanie austrálskeho vydavateľa Juliana Assangea proti jeho vydaniu do USA, kde mu hrozí 175 rokov väzenia za odhalenie amerických vojnových zločinov v Afganistane a Iraku.

Nielen to,ako je totiž známe, týždeň predtým FBI obnovila vyšetrovanie proti Assangeovi a vypočúvala jeho bývalého spolupracovníka Andrewa O´Hagana. V roku 2014 mu tento škótsky ghostwriter a dôverník pomohol realizovať jeho autobiografiu. Vlani v júni mu FBI zaklopala na dvere, aby získala ďalšie „dôkazy“ voči Julianovi. O‘ Haganova odpoveď policajtom bola príkladná: „Páni, uväznite ma, ak chcete, ale ja nesplním vašu cynickú žiadosť.“ A FBI musela odísť s prázdnymi rukami. Zdá sa však, že samotná skutočnosť, že sa ďalej pokračuje vo vyšetrovaní, naznačuje snahu Bidenovej administratívy obviniť Juliana za cenu akýchkoľvek prostriedkov.

Uvedené skutočnosti viedli Vincenza Vitu k tomu, aby 10. júna uviedol v Il Manifesto: „V týchto dňoch sa zdá, že proti WikiLeaks a jej zakladateľovi dochádza k dokonalému zločinu a tým aj proti autonómii a nezávislosti podávania informácií. Asi sme sa dostali k veci.“

Napriek tomu sme napísali, že okrem prebiehajúcich rokovaní mnohé indície naznačujú, akoby sa objavil záblesk. Nielen to, dokonca sme špekulovali, že Julianov listkráľovi Karolovi III. bol súčasťou takýchto rokovaní. Tu je teda aktualizovaný zoznam našich indícií.

  1. Po vyhlásení zamietnutia Julianovho odvolania 9. júna vydala jeho manželka Stella Moris Assangeová oficiálne vyhlásenie,v ktorom uviedla: „Sme naďalej presvedčení, že Julian nebude vydaný do Spojených štátov.“ Presvedčení? Možno niečo vie?
  2. Už mesiac predtým totiž, 9. mája, Caroline Kennedyová, veľvyslankyňa USA v Austrálii a dcéra Johna F. Kennedyho, pozvala na „pracovný obed “ skupinupro-Assangeových austrálskych poslancov – nepredstaviteľné gesto bez povolenia Bidenovho ministerstva zahraničných vecí, a teda prinajmenšom znak „otvorenosti dialógu“.
  3. O niekoľko dní neskôr premiér Albanese v televíznom rozhovore  povedal, že sa musí nájsť riešenie pre Assangeovo prepustenie a že Julian by mal „urobiť svoju časť“ v zmysle „byť účastníkom „. To znamená, že je na Julianovi, aby urobil určité ústupky – pravdepodobne týkajúce sa toho, čo sa zaväzuje urobiť alebo neurobiť, keď bude oslobodený. Je skutočne nemysliteľné, aby USA/Spojené kráľovstvo akceptovali, že Assange – oslobodený, môže obnoviť WikiLeaks a vrátiť sa k ich diskreditácii tak ako predtým. Je však rovnako nepredstaviteľné, aby Julian mohol vymeniť svoje mlčanie za svoju slobodu. Z toho vyplýva patová situácia a potreba rokovaní.
  4. Ako sme už spomenuli,  4. apríla vysoká predstaviteľka austrálskej vlády navštívila Juliana – bol to vôbec prvý rozhovor s vysokým štátnym úradníkom a potom vyzvala na sériu návštev. To znamená rokovanie o prekonaní slepej uličky?
  5. Julianova londýnska právnička Jennifer Robinson 22. mája na tlačovej konferencii v Canberre povedala, že verí, že dohoda je na dosah, ak existuje politická vôľa na jej uzavretie a primeraná dohoda o vine a treste.
  6. 28. mája StephenKenny, Assangeov právnik v Austrálii, v rozhovore   s americkým ústavným právnikom Bruceom Afranom navrhol „Alfordovu dohodu o priznaní viny“  ako možnú cestu von prijateľnú pre Bidena. A pre Juliana?

Šesť indícií, ktoré naznačujú, že rokovania skutočne prebiehajú. Ale pozor: nie rokovania priateľským spôsobom bonafide.

Na jednej strane Julian posiela kráľovi list o zjavnej podriadenosti, v ktorom však súbežne „strieľa“ na panovníka. Napríklad píše, že väzenie Belmarsh je „menej ako lovecká jazda líšky“: výzva je fackou do tváre Charlesovi, známemu fanúšikovi tohto „športu šľachticov“, pretože prehral svoj boj o jeho zachovanie. Na základe všeobecného konsenzu bol totiž lov líšok zakázaný v roku 2004 ako krutý šport.

Na toto všetko britský náprotivok reagoval minulý piatok a o Julianovom odvolaní rozhodol arcikonzervatívny monokratický sudca (ten, ktorý obhajoval deportáciu migrantov do Rwandy), ktorý v štyroch prípadoch odvolanie bez vysvetlenia zamietol. Protiútokom bolo povedané Julianovi: „Už sa nemôžete spoliehať na právne odvolania, vyrovnajte sa s tým!“. Po utorkovom pojednávaní na Najvyššom súde Julian vyčerpá všetky možnosti odvolania v Spojenom kráľovstve. Môže sa samozrejme odvolať na Európsky súd pre ľudské práva, ale konzervatívna vláda už pripravila špeciálny zákon, ktorý neuznávajeho jurisdikciu, a teda ani rozsudky tohto súdu. A žiadne ďalšie možnosti už neexistujú. To všetko preto, aby sa Julian dostal pod tlak a prinútili ho k miernejším postupom.

Na záver, podľa našej predloženej hypotézy obidve strany týmto vystrelili svoje počiatočné salvy (list, odmietnutie) a teraz sa budú musieť nejakým spôsobom dohodnúť.

V tejto perspektíve, ktorá je čistou špekuláciou, nech je jasné, hoci je podporená šiestimi uvedenými indíciami – Julianov list kráľovi Karolovi nadobúda veľký význam: list hodenej rukavice: „Uznávam tvoju zvrchovanosť nado mnou, ale aj tak ťa vyzývam!“

Špekulovali sme, že Julianov sarkazmus v liste mohol byť dohodnutý s úradmi, aby vyvážil jeho trest podriadenia sa korune. Existuje však aj možnosť, že list nebol vôbec dohodnutý s úradmi práve preto, že ho nenapísal Julian, a preto neprešiel cenzúrou väzenia. V skutočnosti mohol Julian jednoducho naznačiť Stelle počas rozhovoru širokými ťahmi usmerniť jej myšlienky a inštruovať jej ghostwritera AndrewaO‘ Hagana, aby fyzicky napísal misívu, ktorú potom Stella vydala na odtajnenom mieste v Julianovom mene.

Jedno je isté. List vyjadruje podriadenosť, ale aj výzvu, zvláštnu zmes akoby krátkeho filmu, ktorý natočili niektorí aktivisti pre Assangea – zachytáva a robí ho takmer hmatateľným prostredníctvom hlasu herca Mirka Revoyeru a obrazov videomakerky Barbary BaLo, ktorú koordinuje Nicoletta Bernardi.

Je odmietnutie odvolania z minulého piatka súčasťou pretekov o oživenie zo strany Britov? Alebo je to jednoducho záverečný akt už napísanej dlhej tragédie? V oboch prípadoch zostáva Julianovo vydanie „nebezpečne blízko“, ako píše WikiLeaks a verejné postoje každého z nás v prospech Assangeovho prepustenia a ochrany našej slobody tlače a našej slobody prejavu – sú potrebnejšie ako kedykoľvek predtým: teraz alebo nikdy!

Medzitým držím palce 22. júna.

Patrick Boylan – profesor teórie a prekladateľskej praxe na Roma Tre University, autor knihy Free Assange a spoluzakladateľ skupiny „Free Assange Italia“

L´Indipendente, preklad Dana Bystrická

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás