TV VVTB MV a vedenia PZ: ĎALŠÍ OBVINENÍ V PRÍPADOCH...

TB MV a vedenia PZ: ĎALŠÍ OBVINENÍ V PRÍPADOCH SCHVAĽOVANIA ATENTÁTU NA PREMIÉRA

-

spot_img

TB MV a vedenia PZ: ĎALŠÍ OBVINENÍ V PRÍPADOCH SCHVAĽOVANIA ATENTÁTU NA PREMIÉRA

MV SR: Protiteroristická centrála NAKA sa zaoberá 153 prípadmi schvaľovania pokusu o atentát na Fica

BRATISLAVA 24. mája (SITA) – Protiteroristická centrála Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) sa deväť dní od atentátu na premiéra Roberta Fica zaoberá 153 informáciami alebo podnetmi súvisiacimi so schvaľovaním pokusu o úkladnú vraždu predsedu vlády, alebo so súvisiacimi nenávistnými prejavmi a vyhrážaním sa vo virtuálnom priestore. Informoval o tom dnes minister vnútra Matúš Šutaj Eštok na tlačovej besede. „Prosili sme občanov, aby sme zomkli, prestali s nenávisťou a spojili sa. Keďže určité indivíduá stále nerozumejú situácii, tak – ako sme deklarovali – budeme mať nulovú toleranciu pre nenávisť, vyhrážanie a schvaľovanie trestného činu,“ povedal. Ako ďalej dodal, k dnešnému dňu bolo spracovaných 55 podnetov, ktorými sa už zaoberá NAKA.

Všetky analýzy robia špecializované pracoviská Policajného zboru SR, ako je odbor počítačovej kriminality, protiteroristická centrála a ďalšie útvary. „Naďalej pokračujeme v dôkladnom vyhodnocovaní príspevkov, ktoré nám boli oznámené, alebo ktoré sme odhalili v rámci posilneného výkonu služby. Zaisťujeme množstvo digitálnych stôp, postupne stotožňujeme všetkých podozrivých a postupujeme podľa Trestného poriadku,“ uviedol Šutaj Eštok.

Policajný prezident Ľubomír Solák informoval, že zo schvaľovania trestného činu za komentár na sociálnej sieti je už obvinená 40-ročná živnostníčka z Nitry, ktorá bola zadržaná a so súhlasom okresnej prokuratúry neskôr prepustená. Stíhaná je na slobode a hrozí jej trest odňatia slobody na jeden rok. Jej komentár znel: „Máte nového národného hrdinu? Deň narodenia tohto odvážneho muža by mal byť štátnym sviatkom“. Ďalším obvineným je muž z Dunajskej Stredy, ktorý na sociálnej sieti napísal: „Všetci hovoria o nejakom postrelenom politikovi, ja vidím iba postreleného mafiánskeho bossa zodpovedného okrem iného za tisíce mŕtvych kvôli skolabovaniu zdravotníctva, ktorý si podobný osud zaslúži. Prajem mu – a nebojím sa to povedať nahlas – mŕtvy Fico, dobrý Fico. Vydarený deň“. V ďalšom komentári napísal: „Držme palce, Slovensko, aby neprežil“. Muž bol zadržaný a so súhlasom okresnej prokuratúry bola u neho vykonaná domová prehliadka a v jeho prípade bude podaný návrh na väzbu.

Tretím obvineným zo schvaľovania trestného činu je 32-ročný študent vysokej školy z Bratislavy, ktorý na sociálnej sieti napísal: „Mastný trest? Tomu chlapovi osobne pošlem na účet prachy, aby to mal v base ľahšie. Ďakujem za väčšinu Slovákov“. Ďalším stíhaným je muž z Bratislavy, ktorý na Facebooku napísal: „Ja len dúfam, že budú nasledovať aj ďalší členovia vlády a dostaneme sa k moci my a Vás budeme zatvárať za takéto dezolátske názory“. Aj jemu hrozí rok za mrežami. Takýchto podobných prípadov polícia identifikovala spolu 153. Šutaj Eštok pripomenul, že človek, ktorý sa vyhrážal poslancom a ministrom, je už vo väzbe. Dodal, že pracujú aj na prípade vyhrážania sa prezidentke Zuzane Čaputovej, a tiež vyhrážaniu sa predsedovi hnutia Progresívne Slovensko Michalovi Šimečkovi.

Vyšetrovací tím atentátu na premiéra Fica posilnili o ďalších dvoch expertov. Tím má odhaliť, čo sa presne 15. mája stalo, čo bolo motiváciou páchateľa a či mal komplicov. Podľa ministra vnútra sa v súčasnosti prešetrujú všetky verzie – že išlo o „osamelého vlka“ alebo aj verzia, že mal komplicov, a tiež verzia, že mohlo ísť o teroristický útok. Bezpečnostné zložky tiež pokračujú v bezpečnostných opatreniach, zvýšila sa ochrana areálov škôl, nemocníc, obchodných centier, úradov, redakcií novín a televízií a ďalších miest so zvýšeným pohybom osôb. „Rovnako monitorujeme aj obydlia ústavných činiteľov, politikov a ďalších osôb, kde identifikujeme možné nebezpečenstvo. Na ich bezpečnosť dohliadajú policajti v uniformách aj v civile,“ doplnil Šutaj Eštok.

ŠUTAJ EŠTOK: Muž z Handlovej volal na tiesňovú linku, že na izraelskej ambasáde vo Viedni a v Paríži bude teroristický útok

BRATISLAVA 24. mája (SITA) – Polícia zadržala Petra S. z Handlovej, ktorý volal na tiesňovú linku a oznámil, že na izraelskej ambasáde vo Viedni a v Paríži dôjde k teroristickému útoku. Ako dnes informoval na tlačovej besede minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, vyšetrovateľ okresného riaditeľstva policajného zboru v Handlovej ho už obvinil z trestného činu šírenia poplašnej správy. „Ku skutku sa priznal a uviedol, že si hrozbu teroristických útokov na izraelské ambasády vymyslel, takže tam nehrozí žiadne nebezpečenstvo,“ povedal minister.

Prípad sa bude riešiť v super rýchlom konaní. Ak páchateľovi dokážu vinu, hrozí mu trest odňatia slobody na jeden rok až päť rokov. Minister zdôraznil, že na prípad poukazuje preto, aby si svoje konanie uvedomili „všetci majstri sveta za klávesnicou, aj všetci tí, ktorí si myslia, že je sranda oznamovať bombové útoky na školy alebo na nemocnice“. Dodal, že voči takýmto „vtipálkom“ bude polícia vždy konať rázne a striktne.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

1 Komentár

  1. Študent vysokej školy schvaľuje pokus o vraždu premiéra SR???
    No krásne! 🤢Kto schvaľuje vraždu, sám je vrah!
    Kto dnes študuje na vysokých školách, to je des!!!

    Morálka je viac ako vzdelanosť.
    Doktor Mengele, Anjel smrti, mal vedomosti dosť.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás