KomentáreRusko poslalo na Kubu svoje fregaty a chystá sa dodávať...

Rusko poslalo na Kubu svoje fregaty a chystá sa dodávať zbrane silám bojujúcim proti Západu kdekoľvek vo svete. Vo voľbách do EP utrpeli porážku Scholz aj Macron

-

spot_img

Rusko poslalo na Kubu svoje fregaty a chystá sa dodávať zbrane silám bojujúcim proti Západu kdekoľvek vo svete. Vo voľbách do EP utrpeli porážku Scholz aj Macron

Za posledný týždeň sa vo svete odohralo niekoľko kľúčových udalostí, ktoré opäť prispejú k zmene sveta na nepoznanie. Najvýznamnejšími spomedzi nich boli Petrohradské medzinárodné ekonomické fórum (SPIEF 2024) a voľby do Európskeho parlamentu, v ktorých utrpeli najväčšiu porážku vládne sily vo Francúzsku a Nemecku. Nemecko sa medzitým pripravuje na vojnu s Ruskom a Francúzsko na oficiálny vstup „inštruktorov“ a dodávky stíhačiek na Ukrajinu. Rusko presúva flotilu a letectvo na vojenské manévre blízko hraníc USA – na Kubu.

V rusom Petrohrade sa v prvom júnovom týždni konala jedna z najvýznamnejších konferencií roka – Petrohradské medzinárodné ekonomické fórum (SPIEF 2024). Zúčastnilo sa ho 21 000 významných hostí zo 139 krajín sveta a uzavrelo sa na ňom 980 dohôd za 6,4 bilióna rubľov (71,87 miliardy USD). Zúčastnil sa ho aj sám ruský prezident Vladimir Putin. Ten na ňom povedal niekoľko zásadných informácií.

„Amerika je v súčasnosti posadnutá globalistickými ambíciami, ktoré ničia USA zvnútra. Zapojenie USA do ukrajinského konfliktu je len jedným z prejavov tejto globalistickej politiky. Ukrajina nezaujíma nikoho v USA. Washington nebojuje za Ukrajinu ani za ukrajinský ľud, oni bojujú za vlastnú vznešenosť a globálne vedenie. Súčasná administratíva ani tak nemá záujem pomôcť Kyjevu zvíťaziť v prebiehajúcej patovej situácii, ale je skôr odhodlaná zabrániť akémukoľvek úspechu Ruska práve preto, že verí, že by to poškodilo vedúce postavenie USA.Tieto globalistické ambície sú škodlivé pre samotnú Ameriku, pričom medzi najväčšie výzvy, ktorým USA v súčasnosti čelia, patria vysoká inflácia a obrovský dlh,“ povedal Putin.

Putin sa po prvýkrát oficiálne vyjadril aj ku krajinám dodávajúcim zbrane a povoľujúcim útoky svojimi zbraňami na ruské územie, keď uviedol: „Myslíme si, že ak niekto považuje za možné dodať takéto zbrane do bojovej zóny, aby zasiahli naše územie a spôsobili nám problémy, tak prečo nemáme právo dodávať naše zbrane rovnakej triedy do tých oblastí sveta, kde budú útočiť na citlivé ciele tých krajín, ktoré to robia proti Rusku? To znamená, že odpoveď môže byť asymetrická. Rozmyslíme si to.“ Podľa jeho slov údery proti RF za účasti západných krajín znamenajú ich priamu vojnu proti Rusku a na to Moskva zareaguje. Putin ďalej povedal, že zaväčšinou útokov západnými zbraňami stojí Pentagon alebo Británia – v závislosti od toho, o aký druh zbrane ide.

Okrem mnohých iných vyjadrení padla od Putina ešte ďalšia dôležitá informácia. Sám Putin potvrdil, že Ukrajina sa niekoľkokrát pokúsila zaútočiť na plynové potrubia smerujúce do Turecka na dne Čierneho mora – na tzv. Turkish Stream a aj to, že bol odvrátený útok dvomi dronmi na stanicu spracovávajúcu plyn smerujúci do Turecka a ďalej do Európy.

Predsedníčka Novej rozvojovej banky BRICS a bývalá prezidentka Brazílie Dilma Rousseffová na SPIEF 2024 zase uviedla, že svet potrebuje multipolárnu ekonomiku s novými centrami, ktoré by mohli pomôcť odolávať globálnym šokom a krízam a boli schopné znížiť riziko globálnej hospodárskej nestability spôsobenej problémami vo veľkých (západných)ekonomikách.Ministri financií štátov BRICS v súčasnosti skúmajú možnosť spustenia spoločného systému finančného vyrovnania založeného na technológii blockchain, ktorý by sa mohol používať namiesto západného systému finančných správ SWIFT, dodal zase ruský minister financií Anton Siluanov na okraj SPIEF 2024.

Tohtoročné SPIEF 2024 len potvrdilo, že starý „svetový poriadok založený na pravidlách“ je už mŕtvy a nový multipolárny svetový poriadok preberá žezlo moci. A Západ na čele s Anglosasmi si to uvedomuje a robí všetko pre to, aby daný trend stopol alebo min. spomalil. Preto všetky tie zúfalé kroky proti Rusku, Číne a všetkých aktérom, ktorí sa chcú stať členmi BRICS a iných medzinárodných organizácií alternatívnych voči tým západným. Preto toľko výkrikov, nenávisti a bubnovania do vojny zo strany Západu.

V podstate väčšina krajín tzv. kolektívneho Západu už povolila používanie svojich zbraní voči ruskému územiu, čo je posledným a max. prekročením červenej čiary. Už o tom nehovoria len predstavitelia krajín globálneho Východu a Juhu, ale aj Západu. Americké zbrane už boli použité min. raz na pôvodnom území RF a neustále sú používané voči ruským obyvateľom na tzv. nových územiach Ruska – na Donbase a na Kryme.

NATO podľa britských novinárov z The Telegraphpracuje na budovaní a plánovaní pozemných armádnych koridorov v prípade rozsiahleho ozbrojeného konfliktu Západu s Ruskom. NATO buduje viacero pozemných koridorov, ktorými by sa v prípade veľkej vojny s Ruskom mohli hnať americkí vojaci a armádna technika na frontovú líniu.Predstavitelia pre denník uviedli, že americké jednotky sa vylodia v jednom z piatich konkrétnych prístavov a budú presmerovaní po vopred naplánovaných logistických trasách. Podľa denníka sú niektoré koridory už pripravené, ďalšie sa nachádzajú v procese plánovania.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok v rozhovore pre francúzske televízne stanice zase povedal, že Francúzsko nielenže oficiálne umožňuje zasiahnuť svojimi zbraňami územie RF, ale plánuje aj predať lietadlá Mirage 2000 Ukrajine a tiež plánuje vycvičiť a vyzbrojiť brigádu ukrajinských ozbrojených síl v počte cca 4500 ľudí.

Aj nemecká vláda predstavila svoj plán pre prípad vojny. Plán zahŕňa návrat povinnej vojenskej služby, nemožnosť rozpustenia Bundestagu, presun jednotiek NATO a Bundeswehru na východné krídlo, možnú urgentnú evakuáciu z niektorých oblastí, možný záväzok podnikov vyrábať tovar len na obranné účely, príkaz pre dospelých pracovať v určitých zamestnaniach atď. Nemecká vláda môže tiež podľa plánu zaviesť systém na prídelovú distribúciu potravín, ktorý platil počas 2. svetovej vojny. Nemecký minister obrany Pistorius v Bundestagu popri tom povedal, že Nemecko musí byť do roku 2029 pripravené na vojnu s Ruskom. „Do roku 2029 musíme byť schopní ísť do vojny. Ústredné sú pritom tri témy – ľudské zdroje, vybavenie a financie. Taktiež by sa mala v Nemecku zaviesť branná povinnosť“. Anglosaskí jastrabi už oficiálnetlačia svojich európskych vazalov do vojny.

Rusi sa po tom všetkom rozhodli demonštrovať svoju silu aj iným spôsobom ako len vojenskými cvičeniami na vlastnom území. Rusko presúva flotilu a letectvo na vojenské manévre blízko hraníc USA – na Kubu. Do prístavu v Havane dorazia tri ruské námorné plavidlá a ponorka s jadrovým pohonom, aby uskutočnili spoločné námorné a letecké cvičenia s Kubou a Venezuelou.Ruská fregata Admiral Gorškov na palube s hypersonickými raketami Zirkón už dorazila do Havany. 60.roky sa vracajú späť v novom „šate“.

Ďalšou významnou udalosťou boli víkendové voľby do Europarlamentu, ktoré ukázali, že hlavní vojnoví vazali Macron a Scholz prehrali na plnej čiare. A to až tak, že Macron po voľbách do EP oznámil rozpustenie francúzskeho parlamentu a usporiadanie predčasných parlamentných volieb 30. júna. Národné zhromaždenie Marine Le Penovej získalo takmer 32% hlasov, zatiaľčo Macronova strana Renesancia získala až 2-krát menej (15,2%) hlasov.

Pre Scholza a jeho SPD dopadli výsledky volieb do EP podobne – boli najhoršie v histórii. Sociálni demokrati získali cca 14% a okrem CDU (30%) ich predbehli aj euroskeptici z Alternatívy pre Nemecko (16%). Porážku zažili aj vládne strany v Belgicku, Rakúsku, Grécku atď. V Belgicku po voľbách a víťazstve nacionalistickej strany Nová flámska aliancia (N-VA) zase rezignoval premiér Alexander De Croo. Aj keď na vyvodzovanie nejakých záverov z posledných volieb do EP je ešte priskoro, ide o prvé „lastovičky“ zmien, ktoré čakajú v najbližších rokoch Európu.

Pretože Európa má len dve možnosti – buď sa obyčajní ľudia prebudia a vyženú vojnových jastrabov, progresívcov a kdejakých bláznov od moci alebo sa zopakujú 40.roky 20.storočia. Samozrejme s omnoho horšími dôsledkami…

Zdroje:
https://www.france24.com/en/live-news/20240606-%F0%9F%94%B4-macron-to-supply-ukraine-with-mirage-2000-5-warplanes-and-train-fighter-pilots-in-france
https://m.bild.de/politik/inland/amtlich-regierung-gibt-neuen-plan-fuer-den-kriegsfall-raus-66614cd4c34cbc2d431c26d5?t_ref=https%3A%2F%2Fria.ru%2F20240606%2Fgermaniya-1951095093.html
https://www.spiegel.de/politik/deutschland/boris-pistorius-mahnt-kriegstuechtigkeit-bis-2029-an-a-063d1ce1-6dda-453e-bd33-1acf9be2558a#ref=rss
https://ria.ru/20240605/gaz-1950826821.html?in=l
https://www.msn.com/en-us/news/world/russian-warships-to-dock-in-havana-cuba-insists-no-threat/ar-BB1nMSB5

Autor: Ing. Martin Bago

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás