KultúraVznik Sovietskeho zväzu, smrť Lučanského, narodeniny Chlumeckého, Jesenského, Villagia...

Vznik Sovietskeho zväzu, smrť Lučanského, narodeniny Chlumeckého, Jesenského, Villagia a ďalšie udalosti dnešného dňa​

-

Vznik Sovietskeho zväzu, smrť Lučanského, narodeniny Chlumeckého, Jesenského, Villagia a ďalšie udalosti dnešného dňa​


30. december je dňom kedy vznikol spojením štyroch sovietskych socialistických republík Sovietsky zväz. Rozloha 22,4 milióna kilometrov štvorcových ho dostala do pozície najväčšieho štátu sveta a v celej histórii ľudstva. Neuveriteľných 287,6 milióny obyvateľov, vyše sto veľkých a malých národností to bol Sovietsky zväz, ktorý vznikol práve 30. decembra 1922. Základy sovietskeho zväzu boli položené na ruskej, ukrajinskej, bieloruskej a zakaukazskej časti. Je až neuveriteľné, že v krajinách, kde dnes dominuje islam prijali socialistickú víziu spoločnosti.

Začneme až v ďalekom antickom svete… 30. decembra roku 39 sa v Ríme narodil Titus Flavius Vespasianus, rímsky cisár z Flaviovskej dynastie, ktorý vládol v rokoch 79 až 81 a patrí k najobľúbenejším panovníkov pre najpokojnejšie obdobie vlády. Nešťastím tohto obdobia bol však výbuch sopky Vezuv, ktorá zasiahla Pompeje a taktiež vypuknutie moru. Počas Titusovej vlády nedošlo k žiadnym sporom a nikto nebol popravený. Zomrel len vo veku 41 rokov vo vidieckom sídle na ziminicu. 

No a v Taliansku ešte zostaneme. 30. decembra sa narodil Paolo Villagio, mimoriadne populárny komik, ktorého preslávila rola legendárneho úradníka Fantozziho. Villagiova postava Fantozziho je perfektnou satirou na neskoro-kapitalistickú spoločnosť a bola v mnohom inšpirovaná hospodárskou krízou v Taliansku. Villagio o svojej postave neskôr prehlásil: „Keď som napísal prvého Fantozziho, Európa bola v úplne inej situácii. Stredná trieda dúfala v šťastné zaj­trajšky, ktoré by im mohol priniesť socializmus. Dnes je však iná situácia. Nikto už nedúfa v zlepšenie svojej životnej úrovne. Stredná trieda je neistá, možno až nešťastná.“ Villagio sa tiež zapojil do politiky. Kandidoval za revolučnú komunistickú stranu Ľudová demokracia, avšak neúspešne. Oveľa väčší úspech a osoh na poli boja so systémom urobil prostredníctvom svojej postavy, ktorá bola inšpirovaná jeho vlastným pôsobením v práci úradníka. Prečítajte si aj článok Villaggiova kritika systému cez oslobodzujúci humor.

V Rusku sa v tento deň narodil ruský surrealistický spisovateľ Daniil Ivanovič Charms a hudobný skladateľ Dmitrij Borisovič Kabalevskij. V Indii zase tamilský mudrc, indický filozof Ramana Maharaši, predstaviteľ džňánajogy. Svet hudby 30. december obohatil o americkú punk-rockovú speváčku, skladateľku a výtvarníčku Patti Smith (debutovala albumom Horses a je označovaná za krstnú mamu punku), a naopak, v tento deň odišiel holandský spevák a tanečník Bobby Farell, ktorý sa preslávil vďaka skupine Boney M (azda každý pozná ich hity ako Daddy Cool, Rivers Of Babylon či Rasputin). Známy spevák Rasputina skonal symbolicky v Moskve roku 2010. Z ruských dejín taktiež treba pripomenúť smrť avantgardného umelca Eľ Lisického, maliara, architekta a predstaviteľa konštruktivizmu.

No a napokon 30. decembra zomrel aj významný spisovateľ svetových rozmerov, prozaik, dramatik, hudobný a literárny kritik Romain Rolland, autor proti-vojnového diela Peter a Lucia. Okrem prozaických prác je autorom celého radu životopisov významných svetových osobností ako Beethovena, Michelangela, alebo Nikolajeviča Tolstého a je taktiež autorom divadelných hier určených pre tzv. ľudové divadlo. 30. decembra  2006 bol popravený iracký prezident Saddám Husajn Abd al-Madžíd al-Tikrítí alebo Saddám Takrít Husajn, ktorého zajali americkí vojaci 13. decembra.

Prejdeme do nášho československého prostredia.

V roku 1861 sa v Skuteči narodil Václav František Chlumecký, česko-slovenský spisovateľ, redaktor Hlasu ľudu, funkcionár robotníckeho a komunistického hnutia, protifašistický bojovník, autor satirického románu, vedecko-fantastických, utopických diel, matematických rébusov, ale aj politických a osvetových článkov, správ či fejtónov. Vo svojej prvej próze Janko kosák v nebi opisuje príbeh robotníka, ktorého v kostole omámi hrom a cestuje Peklom, Nebom Mesiacom a nakoniec po Marse. Alegorická rozprávka presahuje smerom k utopizmu, no pri utopizme Chlumecký vo svojej tvorbe pokračoval poviedkou Zprávy z planéty Marsa, kde opisuje utópiu rovnostárskych štátov, kde nefungujú peniaze. Do tretice, Chlumecký vytvoril utopický román Profesor Šiltao, ktorý opisuje zobrazovanie a rozprávanie o civilizácii návštevníkov z vesmíru. Svet Sivu predstavuje alegóriu na proletársky internacionalistický utopizmus.

30. decembra 1874 sa narodil v Martine vynikajúci spisovateľ slovenskej spoločenskej satiry, básnik, prozaik, prekladateľ, autor diela Demokrati Janko Jesenský a taktiež súčasný spisovateľ Ján Gavura, odborník okrem iného aj na poéziu Laca Novomeského. Jesenský bol významným predstaviteľom slovenskej modernej prózy a okrem toho prekladal Puškina, Jesenina či Bloka. Preslávil sa najmä ako satirický kritik malomeštianstva. Slovami Laca Novomeského: „Janko Jesenský bol ironickým pozorovateľom a sarkastickým kritikom svojej doby a ešte presnejšie povedané: svojej triedy. Od Malomestských rozprávok cez Demokratov povyobracal jej typických predstaviteľov, aby v epigramatickom vojnovom zápisníku Čiernych dní ich s uvedomelým odporom mohol pranierovať. Nie ako socialista , nie ako uvedomelý bojovník usilujúci sa o odstránenie tejto triedy. Ale najprv ako moralista, poznávajúci všetky nepekné a smiešne javy vo svojej spoločnosti, potom ako národne uvedomelý, československy a slovansky orientovaný antifašista, privolávajúci prísny, no spravodlivý trest na tých, čo pokrytecky, kverulantsky a karieristicky zradili pre vlastný záujem všetko, čo v tomto národe kedy znamenalo pozitívnu silu.“ V rokoch 1930 – 1939 bol podpredsedom Spolku slovenských spisovateľov, v roku 1933 sa stal šéfredaktorom v časopise Slovenské smery umelecké a kritické. V roku 1939 sa utiahol do súkromia, no i napriek tomu podporoval protifašistické hnutie.Pozri tiež: Ladislav Novomeský: Rozlúčka s Jankom Jesenským.

Slovenskom tiež otriasla pred rokom správa o smrti policajného generála Milana Lučanského, ktorý skonal vo väzenskej cele. Od júna 2018 do augusta 2020 bol prezidentom Policajného zboru. Milan Lučanský absolvoval v roku 1988 Stredné odborné učilište chemické vo Svite. V rokoch 1998 až 2003 študoval na Pedagogickej fakulte Univerzity Mateja Bela. Počas svojho pôsobenia vyšetroval Mikuláša Černáka a podieľal sa aj na vyšetrovaní skupín okolo Ivana a Karola Mella či sýkorovcov.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás