fbpx
ZahraničnéVatikán: Urbi et orbi pápeža bolo len o vymenovaní...

Vatikán: Urbi et orbi pápeža bolo len o vymenovaní zoznamu problémov sveta

-

Vatikán: Urbi et orbi pápeža bolo len o vymenovaní zoznamu problémov sveta

      Vatikán 25. decembra (TASR) – Pápež František v sobotu vo svojom tradičnom vianočnom posolstve poukázal na potrebu dialógu v čase pandémie koronavírusu, a to na osobnej i politickej úrovni. Kritizoval tiež odvracanie zraku od tragédií konfliktov v Jemene či Sýrii a varoval pred novým násilím na Ukrajine.


      František vystúpil pred veriacimi na vatikánskom Námestí sv. Petra na poludnie s príhovorom, po ktorom prítomným i ľuďom sledujúcim jeho posolstvo v priamom prenose udelil apoštolské požehnanie Urbi et orbi (Mestu a svetu).


      „V tomto čase pandémie… je naša schopnosť nadväzovať spoločenské vzťahy veľmi ťažko skúšaná. Narastá tendencia stiahnuť sa, robiť všetko bez druhých, prestať sa snažiť stretávať iných a robiť veci spoločne,“ citovala pápeža agentúra AFP.


      „Aj na medzinárodnej úrovni hrozí, že sa budeme vyhýbať dialógu, že sa vydáme skratkami namiesto dlhších ciest dialógu. Ale len takéto cesty môžu viesť k vyriešeniu konfliktov a trvalému prínosu pre všetkých,“ zdôraznila hlava katolíckej cirkvi.


      František apeloval na ukončenie vojny i domáceho násilia. Pripomenul, že vo svete stále existuje mnoho konfliktov, kríz a rozporov. „Zdá sa, že sa nikdy neskončia, a už si ich takmer nevšímame,“ povedal pápež a spomenul ohniská kríz, ako sú Sýria, Etiópia, Afganistan, Jemen a Ukrajina.


      Uviedol tiež, že sa pri príležitosti Prvého sviatku vianočného modlí za ženy, ktoré sa počas pandémie stali obeťami násilia, ako aj za týrané deti a osamelých starších ľudí, píše agentúra DPA.


      Vianočné posolstvo a požehnanie tento rok pápež predniesol z tradičného miesta – loggie vatikánskej Baziliky sv. Petra. Minulý rok tak vzhľadom na pandemické obmedzenia urobil v televíznom prenose zo sály za priečelím Baziliky sv. Petra, z tzv. Auly požehnaní, uvádza spravodajský server Vatican News.

      

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás