fbpx
ZahraničnéUž aj USA je po Slovensku štátom, kde sa...

Už aj USA je po Slovensku štátom, kde sa likviduje opozícia trestným právom? Trump do žiadnej dohody o vine a treste nejde. Je odhodlaný sa brániť

-

Už aj USA je po Slovensku štátom, kde sa likviduje opozícia trestným právom? Trump do žiadnej dohody o vine a treste nejde. Je odhodlaný sa brániť

USA: Trumpa obžaloba šokovala, je však pripravený bojovať, hovoria jeho právnici

        Washington 1. apríla (TASR) – Právnický tím Donalda Trumpa prešiel v piatok do ofenzívy po tom, ako voči americkému exprezidentovi vzniesli obžalobu. Trump sa podľa svojich zástupcov nebude snažiť o dohodu a je pripravený bojovať v prípade každého z obvinení. Píše o tom agentúra AFP, informuje TASR.


        Trump (76), ktorý dúfa v opätovné zvolenie v roku 2024, v reakcii na rozhodnutie veľkej poroty v New Yorku slovne útočil na prokurátorov i sudcu, ktorý by podľa očakávaní mal viesť pojednávanie.


        Trumpa v utorok 4. apríla popoludní zadržia, odoberú mu odtlačky prstov a odfotia v budove súdu v Manhattane pred tým, ako predstúpi pred sudcu ako vôbec prvý exprezident USA čeliaci obvineniam z trestného činu. Nebude však v putách, bude ho chrániť Tajná služba USA a takmer s určitosťou ho ešte v ten deň prepustia, uviedla agentúra AP.


        „Prezidentovi nenasadia putá,“ povedal jeden z jeho právnikov Joe Tacopina. Prokuratúra podľa neho nedovolí, aby sa z celej veci stal „cirkus“. Trump na súde uvedie, že je nevinný, pričom žiadnu dohodu o priznaní viny by neprijal, pretože sa nedopustil trestného činu, dodal Tacopino s tým, že exprezidenta žaloba najskôr „šokovala“, no teraz je pripravený bojovať.


        Veľká porota obvinila Trumpa v súvislosti s úplatkom, ktorý dostala pornoherečka Stormy Danielsová, aby pred voľbami v roku 2016 mlčala o údajnom pomere s ním, ktorý exprezident popiera.


        Podrobnosti obžaloby zatiaľ nezverejnili a nie je jasné, či sa tak stane v utorok. Televízia CNN uviedla, že žaloba obsahuje vyše 30 bodov súvisiacich s obchodnými podvodmi. Podľa zdrojov AP je medzi nimi aj najmenej jedno obvinenie zo zločinu.


        Prípadný proces by sa podľa právnych expertov začal najskôr o viac ako rok, čo znamená, že by sa mohol konať počas kampane pred prezidentskými voľbami alebo po nej.


        Trump akékoľvek previnenie odmieta a príslušného prokurátora obvinil z „honu na bosorky“ s cieľom zmariť jeho snahu znova sa dostať do Bieleho domu. O svojom zadržaní a obžalovaní hovoril už vopred s varovaním pred „možnou smrťou a deštrukciou“ v krajine.


        Vyzval tiež na protesty a oznámil, že za 24 hodín od oznámenia o žalobe vyzbieral štyri milióny dolárov na predvolebnú kampaň.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás