fbpx
TV VVI. MELICHER: NAŠE TRI TRESTNÉ OZNÁMENIA SÚ NASTAVENÝM ZRKADLOM,...

I. MELICHER: NAŠE TRI TRESTNÉ OZNÁMENIA SÚ NASTAVENÝM ZRKADLOM, ABY AJ PRI PRÁCI MÉDIÍ EXISTOVALI URČITÉ HRANICE, ZA KTORÉ NIE JE MOŽNÉ ÍSŤ

-

I. MELICHER: NAŠE TRI TRESTNÉ OZNÁMENIA SÚ NASTAVENÝM ZRKADLOM, ABY AJ PRI PRÁCI MÉDIÍ EXISTOVALI URČITÉ HRANICE, ZA KTORÉ NIE JE MOŽNÉ ÍSŤ

Dnes sa pred budovou generálnej prokuratúry uskutočnila tlačová beseda člena predsedníctva strany SMER – slovenská sociálna demokracia Igora Melichera, podpredsedu strany Erika Kaliňáka a právnika Juraja Gedru, ktorí informovali, že na Generálnej prokuratúre SR boli dnes podané tri trestné oznámenia. I. Melicher povedal, že stranu môžu médiá kritizovať za to, akú robí politiku, môžu SMER satirizovať, no nie je možné tolerovať, ak niektoré médiá klamú, prípadne o desiatkach tisíc ľudí šíria krivé obvinenie, že schvaľujú genocídu. Je to absolútny nezmysel, SMER stojí pevne na hodnotách mieru a antifašizmu. „Chceli by sme vás preto informovať, že podávame tri trestné oznámenia na generálnej prokuratúre na troch komentátorov, na pána Leška, na pána Havrana na pána Hudáka z denníka SME a Denníka N za výroky, ktoré sú za hranou slušnosti, novinárskej etiky a takisto aj zákona,“ priblížil.

Igor Melicher sám podal trestné oznámenie na Michala Havrana za výrok, ktorý tvrdí, že SMER schvaľuje genocídu, čo nemohlo ostať bez reakcie. Týmto výrokom komentátor generalizuje viac ako 13 tisíc členov strany. Ide o jasný príklad trestného činu krivého ohovárania, pretože schvaľovanie genocídy je sám osebe trestný čin. Michal Havran teda SMER krivo obviňuje a sám tiež pácha trestný čin.

Podanie tohto trestného oznámenia nie je však útok na médiá, ide iba o nastavené zrkadlo, ktoré poukazuje na to, že v oblasti práce médií by mali fungovať určité hranice. Nenávistný výrok, ktorý hovorí o schvaľovaní genocídy je však ďaleko za čiarou. Niektorí novinári sa v poslednej dobe vykryštalizovali, majú vlastnú pravdu, majú obľúbených politikov, majú názory, ktoré protežujú, a ak niečo nepasuje do ich politického videnia sveta, tak je to podľa nich extrémizmus, klamstvo alebo konšpirácia.

SMER protestuje proti tomu, aby v médiách vládla názorová cenzúra a aby sa z novinárov stávali politickí aktivisti. Tiež protestuje proti tomu, aby novinári osočovali, krivo klamali, ohovárali a pritom si myslia, že za svoje výroky nebudú niesť zodpovednosť.

Erik Kaliňák povedal, že v strane si zvykli, že nie sú obľúbenci liberálnych novinárov, aj na to, že neexistuje vládne zlyhanie, za ktoré by z nejakého dôvodu nemohol SMER. Aj na to, že bez ohľadu na to, akými kauzami poburuje súčasná vláda občanov, liberálne médiá oznámia, že niečo podobné sa mohlo stať aj za vlády SMERu a je to vlastne v poriadku. „Dnes už každý súdny človek vidí ich dvojitý kilometer pri politických stranách a už veľmi dobre rozumie tomu, že ich túžba po spravodlivosti, transparentnosti a slušnosti je výrazne selektívna, ale hlavne neúprimná. Je načase si priznať, že niektorí konkrétni politickí novinári, komentátori a moderátori vymenili svoje poslanie objektívne informovať za novú úlohu, ktorou úplne presne pomenoval jeden z komentátorov Aktualít – zabrániť návratu Fica,“ uzavrel E. Kaliňák.

Ako uviedol J. Gedra: „Ak sa novinár rozhodne o verejne činnej osobe napísať klamstvá a nepravdy a v ten deň si ten článok prečíta 100 tisíc ľudí, čo s tým môže dotknutá osoba urobiť? Je konfrontovaná v rodine, v okolí, ničí to vzťahy a tiež nastavuje spoločenskú rétoriku a dotknutá osoba sa pred  tým nemá ako brániť.“   Podľa právnika Juraja Gedru je preto nevyhnutné, aby sa vzťah médií a ľudí, ktorí pôsobia vo verejnom živote, dostal do rovnováhy a aby sa moc médií nezneužívala.

Bratislava 7. marca (TASR) – Strana Smer-SD podala na Generálnej prokuratúre SR trestné oznámenia na komentátorov Mariána Leška, Michala Havrana a Tomáša Hudáka. Ich výroky na adresu strany považujú za krivé obvinenia. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informoval člen predsedníctva Smeru-SD Igor Melicher.

Na Leška podali trestné oznámenie za jeho výroky v kauze únosu Vietnamca o tom, že to bol štátom pripravený a zorganizovaný zločin a Smer sa na tom podieľal. Na Hudáka za to, že označil Smer za organizovanú zločineckú skupinu. V Havranovom prípade má ísť o tvrdenia, že Smer podporuje genocídu ukrajinského obyvateľstva, priblížil podpredseda strany Erik Kaliňák. Ide podľa neho o preukázateľné klamstvá.

„Podanie trestných oznámení netreba chápať ako útok na novinárov alebo médiá. Je to vecná kritika a hlavne nastavené zrkadlo, ktoré poukazuje na to, že v oblasti práce médií a novinárov by mali fungovať určité červené čiary, ktoré by sa za žiadnych okolností nemali prekračovať,“ skonštatoval Melicher.

Komentátori podľa Kaliňáka vo svojich článkoch neuviedli dôkazy, ktoré by ich tvrdenia akokoľvek legitimizovali. Tvrdí, že sa tak dopustili trestného činu krivého obvinenia.

Alternatívne video:

Zdroj: ZVTV, SMER – SD, Youtube

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás