fbpx
ZahraničnéStaňte sa symbolom prevratu, na západe o Vás napíšu...

Staňte sa symbolom prevratu, na západe o Vás napíšu pád oslavných ód a hneď máte nomináciu na Nobelovku mieru

-

Staňte sa symbolom prevratu, na západe o Vás napíšu pád oslavných ód a hneď máte nomináciu na Nobelovku mieru

Minsk/Vilnius 29. januára (TASR) – Líderka bieloruskej opozície a bývalá kandidátka volieb bieloruského prezidenta Sviatlana Cichanovská bola nominovaná na Nobelovu cenu za mier za rok 2022. Na sociálnej sieti Facebook o tom v piatok informoval Cichanovskej spolupracovník Franak Viačorka.


      Cichanovskú nominovali poslanci nórskeho parlamentu Olaug Vervik Bollestadová a Harek Elvesen. Ako dôvod uviedli, že Cichanovská je „symbolom pokračujúceho boja bieloruských občanov za slobodu“.


      Bollestadová je líderkou nórskej Kresťanskodemokratickej strany (KrF), zatiaľ čo Elvesen zastupuje Konzervatívnu stranu (H).


      Cichanovská bola nominovaná na Nobelovu cenu aj vlani, ale napriek pomerne vysokým hodnoteniam ju nezískala.


      Sviatlana Cichanovská kandidovala v prezidentských voľbách, ktoré sa v Bielorusku konali 9. augusta 2020, pričom bola považovaná za hlavného rivala dlhoročného lídra Alexandra Lukašenka. 


      Toho napokon volebná komisia vyhlásila za víťaza volieb. Opozícia i Západ považujú tieto voľby za zmanipulované a preto už neuznávajú Lukašenka ako legitímnu hlavu štátu.


      Podobne ako viacerí ďalší lídri bieloruskej opozície a jej priaznivci, aj Cichanovská žije momentálne v exile. 


      Jej manžel – bloger a novinár Siarhej – skončil za mrežami v máji roku 2020, keď zbieral podpisy na podporu svojej kandidatúry proti Lukašenkovi v prezidentských voľbách. Cichanovská napokon vo voľbách kandidovala akoby namiesto svojho manžela.      


      V decembri roku 2021 Cichanovského v Bielorusku odsúdili na 18 rokov do väzenia. Súd ho uznal za vinného z „organizovania masových nepokojov a podnecovania nenávisti v spoločnosti“.  Cichanovský všetky obvinenia od začiatku súdneho procesu popieral.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás