NázoryMinister Blanár reaguje na podporu z celého sveta: V...

Minister Blanár reaguje na podporu z celého sveta: V tejto ťažkej chvíli pre slovenského premiéra a pre našu vlasť si o to viac ceníme toto silné spojenie v spolupatričnosti

-

spot_img

Minister Blanár reaguje na podporu z celého sveta: V tejto ťažkej chvíli pre slovenského premiéra a pre našu vlasť si o to viac ceníme toto silné spojenie v spolupatričnosti

MZV: Solidaritu vyjadrilo slovenskému premiérovi viac ako 200 lídrov zo 77 krajín sveta

BRATISLAVA 17. mája (SITA) – Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) spustil masívnu vlnu empatie a vyjadrenia solidarity od viac ako 200 lídrov krajín z celého sveta a tiež od významných medzinárodných organizácií. Rezort slovenskej diplomacie prijal množstvo osobných, telefonických aj písomných prejavov solidarity od prezidentov, predsedov vlád, ministrov, poslancov a politických predstaviteľov, členov diplomatického zboru, zastupiteľských úradov, vysokých predstaviteľov, generálnych tajomníkov, komisárov či prezidentov medzinárodných organizácií z doposiaľ 77 krajín sveta. Ďalšie reakcie neustále pribúdajú. „Ďakujem za prejavenú ľudskosť a predovšetkým podporu predsedovi vlády Robertovi Ficovi a zároveň celému Slovensku. Mimoriadne si vážim, že zástupcovia naprieč všetkými kontinentmi sveta odsúdili tento zákerný čin. Takýto útok na slovenskú demokraciu je potenciálnym ohrozením pre všetky demokracie sveta,“ zdôraznil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD). Doplnil tiež, že viaceré štáty vyjadrili nad atentátom šok i zhrozenie. „V tejto ťažkej chvíli pre slovenského premiéra a pre našu vlasť si o to viac ceníme toto silné spojenie v spolupatričnosti,“ dodal J. Blanár.

Prejavy solidarity vyjadrili Slovenskej republike najbližší partneri zo susedných štátov – Česka, Maďarska, Poľska, Rakúska i Ukrajiny. Rovnako reagovali členské štáty Európskej únie a Severoatlantickej aliancie – Albánsko, Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Čierna Hora, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Island, Írsko, Kanada, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Nemecko, Nórsko, Portugalsko, Rumunsko, Severné Macedónsko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo, Spojené štáty americké, Španielsko, Švédsko, Taliansko aj Turecko.

Podporné správy zaslali taktiež krajiny z afrického kontinentu (Egypt, Etiópia, Líbya, Tanzánia), z Ázie a Indopacifiku (Čína, Filipíny, India, Japonsko, Južná Kórea, Singapur, Thajsko, Nový Zéland), ďalej štáty Blízkeho a Stredného východu (Irak, Irán, Izrael, Jordánsko, Katar, Omán, Palestína, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty), z Južnej Ameriky a Karibiku (Argentína, Brazília, Čile, Dominikánska republika, Jamajka, Kuba, Mexiko, Nikaragua, Peru, Trinidad a Tobago), súčasne z Južného Kaukazu a Strednej Ázie (Arménsko, Azerbajdžan, Gruzínsko, Kazachstan), Východnej Európy (Bielorusko, Moldavsko, Rusko) a zo Západného Balkánu (Bosna a Hercegovina, Srbsko).

Minister Juraj Blanár zároveň vyzdvihol vyjadrenia najvyšších zástupcov Organizácie Spojených národov a Rady Európy, Európskej únie, Severoatlantickej aliancie, Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj spolu s viacerými ďalšími inštitúciami. „Naša vďaka patrí všetkým tým, ktorí ešte naďalej posielajú tieto prejavy súdržnosti,“ uzavrel šéf slovenskej diplomacie.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás