fbpx
- Reklama -
ROZHOVORYRichard Takáč: Slováci si zaslúžia vládu, ktorá sa o...

Richard Takáč: Slováci si zaslúžia vládu, ktorá sa o nich zaujíma a ktorá hľadá riešenia pre ich problémy

-

Richard Takáč: Slováci si zaslúžia vládu, ktorá sa o nich zaujíma a ktorá hľadá riešenia pre ich problémy

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

4. mája 2022 prebehlo na pôde Národnej rady SR historicky prvé hlasovanie o vydaní resp. nevydaní poslanca NR SR na väzobné stíhanie. Robert Fico ako bývalý trojnásobný premiér je však stále podozrivý z údajného založenia zločineckej skupiny, ktorá si podľa vyšetrovateľov a časti médií, mala doslova sprivatizovať spravodlivosť vo svoj prospech. Nielen o tejto téme sme sa rozprávali s podpredsedom strany Smer-SD a opozičným poslancom NR SR Richardom Takáčom.

Na snímke poslanec NR SR a podpredseda strany SMER – SD Richard Takáč

- reklama -

Do akej miery v prípade obvinenia Roberta Fica disponujú zainteresovaní prokurátori a vyšetrovatelia priamymi dôkazmi?

Je viac ako divné, že Robert Fico je obvinený z toho, že usporadúva tlačovky a že ako premiér viedol vládu. Hovoriť o vláde ako o organizovanej zločineckej skupine nie je v právnom štáte normálne. Považujem to priam za koniec demokracie na Slovensku. Otvorene treba pomenovať, že súčasná vládna garnitúra zneužila a využila vybrané zložky, aby zlikvidovala politických oponentov. V právnom štáte je nemysliteľné, aby bolo trestné hovoriť o zločincoch. Robert Fico má byť obvinený za to, že upozornil na daňových podvodníkov Matoviča a Kisku? Toto je nebezpečný signál (ak nie dôkaz) konca právneho a demokratického štátu. Je bezprecedentné, ak vláda na čele s Hegerom, Matovičom, Mikulcom a v spolupráci s Lipšicom či Hamranom, chcú zlikvidovať opozíciu, lídra najsilnejšej opozičnej politickej strany. Chcú umlčať opozíciu, len aby prekryli vlastnú neschopnosť riešiť reálne problémy ľudí.

Výsledok hlasovania jasne ukázal, že istá časť koaličných poslancov nesúhlasí s politikou nenávisti a kriminalizácie šéfa najsilnejšej vládnej strany OĽaNO. Myslíte si, že by mal šéf rezortu financií vyvodiť voči sebe osobnú politickú zodpovednosť?

Aj pri tomto hlasovaní sa ukázalo, aká nesloboda vládne v akože slobodnom hnutí Obyčajných ľudí. Na jednej stane hlásajú slobodu svojich poslancov, na druhej strane ich z hnutia vyhodia, ak nehlasujú podľa ich predstáv. To je ale problém každej strany, hnutia. Igor Matovič či Eduard Heger by mali vyvodiť politickú zodpovednosť pre iné veci. Chaos vo vláde, nekomunikácia, amaterizmus… to všetko spôsobuje najmä osoba ministra financií, on vládu ničí a zároveň vydieraním svojich kolegov drží pokope. Ľudia na Slovensku sú už na neho alergickí a asi by si mal uvedomiť, že Slováci čakajú od vlády reálnu pomoc a nie hon na opozičných politikov. Ako minister financií drží kasu, všetky rozhodnutia o pomoci Slovákom teda končia na jeho stole. Sme jedinou krajinou v rámci Európske únie, ktorá absolútne nepomáha svojim občanom, ostatné vlády pomáhajú už niekoľko mesiacov.

Ako hodnotíte toto hlasovanie s odstupom času? Naštrbilo podľa Vás nevydanie Roberta Fica na väzobné stíhanie ešte viac už aj tak krehkú jednotu vládnej koalície?

S odstupom času sa koalícia naštrbila ešte viac, a to len preto, že sa nevedia dohodnúť na principiálnych veciach. Nedokážu sa dohodnúť na spôsobe ako pomôcť Slovákom. Dnes už nikto nevie, že tu bola vládna kríza pre „hlasovanie o Ficovi,“ dnes už je tu vládna kríza o (ne)pomoci Slovákom v jednom z najťažších období našej krajiny vôbec. Túto vládu si história zapamätá ako vládu amatérov, vládu neschopných ľudí, ktorí vidia len svoje ego.

Objektívne treba povedať, že niektorí nominanti bývalých vlád Smeru-SD sú podozriví z údajnej ekonomickej trestnej činnosti. Akým spôsobom môžeme dnes zabezpečiť spravodlivé a nestranné vyšetrovanie bez akýchkoľvek politických (koaličných i opozičných) a mediálnych vplyvov?

Nie som ani právnik, ani obhajca a vôbec nie sudca. Nech si každý nesie následky za svoje činy, za svoje konanie. A ak to nebolo v súlade so zákonom, nech si ho zákon nájde. Na druhej strane je evidentné, že vláda s ministrom vnútra Mikulcom pochopila rozviazanie rúk polície po svojom. Týmto sloganom ospravedlňuje všetky politické útoky na opozíciu, na zložky polície, ktoré jej nie sú po vôli. Miestami je až príliš okaté, že vybrané prípady sú naformulované tak, aby sa dostali pod patronát Špeciálnej prokuratúry, ktorej šéfuje Daniel Lipšic. Máme tu skupinu vybraných vyšetrovateľov NAKA, ktorí „opozičné prípady“ posúvajú práve k Lipšicovej Špeciálnej prokuratúre, všetko pod patronátom ministra vnútra Mikulca a ním dosadeného policajného prezidenta Hamrana. Veľkodušne im pri tom pomáhajú vybraní univerzálni kajúcnic, ako je napríklad Makó, ktorý je ochotný vypovedať v 87 prípadoch pre odmenu v podobe štátnych zákaziek. Jediným cieľom tohto „gangu“ je pritom len a len likvidácia opozície.

Otázka na záver. Ako hodnotíte domácu a zahraničnú politiku vládnej koalície?

Vládna koalícia pod vedením Eduarda Hegera či jeho straníckeho šéfa Igora Matoviča mala byť už dávno minulosťou. Ich politika nevidí ďalej od vlastného nosa, počujeme od nich len neustále škriepky, dohady. Dohodnúť sa vedia, len ak ide o pomoc pre Ukrajinu. Tam sú zázračne stmelení, tam nemajú problém rozdávať milióny, tam ide všetko „po masle.“ Ak príde rad na pomoc pre Slovákom, nastane ticho. Od septembra sa snažíme zvolať parlamentnú schôdzu na tému zdražovania a následnej pomoci pre občanov Slovenska. Vládna koalícia nemala ani štipku záujmu hovoriť o tom. A to sme v čase prvých návrhov na rokovanie boli v situácii nastupujúcej tretej covidovej vlny. Bolo nám jasné, že pandémia si zoberie aj ekonomickú obeť v domácnostiach a ľuďom budeme musieť pomôcť. Okolité krajiny postupne pomáhali s cenami pohonných hmôt či DPH na vybrané potraviny. Možností na pomoc je niekoľko. Keďže sme usúdili, že vládni politici zjavne nemajú riešenia, tak sme prišli s  vlastnými nápadmi, vlastnými riešeniami, ktoré sme im doslova ponúkli. Stačilo, aby ich skopírovali a uviedli do praxe. Išlo o jedenástku opatrení, ktoré by pomohli poľnohospodárom, potravinárom, podnikom a zároveň domácnostiam, kupujúcim. Dnes je situácia ešte vážnejšia a sme v stave, keď domácnosti potrebujú akútnu finančnú injekciu. Teraz nehovorím o jednorazovej stoeurovke. Týchto 100 eur pre vybrané skupiny obyvateľov naozaj nestačí. Mesačné náklady domácností sa zvýšili v priemere o 200 eur. O 200 eur viac každý mesiac! A tu chce dať vláda 100 eur na celý rok? Alebo má byť pomoc to, že posunie vyplatenie vianočného dôchodku na leto? Nech sa na mňa nehnevajú, toto nie je žiadna pomoc, to je len výsmech, pľuvanec do tváre. Okolité krajiny pomáhajú a naša vláda sa medzitým len háda, prečo a komu pomôcť a komu nie a tak ako na Ukrajinu posielajú milióny, tak pri Slovákoch potrebujú otáčať každé euro trikrát. To je smutné. Slováci pritom neodmietajú pomoc tým, ktorí to potrebujú. Ale ak sami nemajú z čoho žiť, ako majú pomáhať druhým? To si stále nikto neuvedomuje?

Hegero-Matovičova vláda už mala byť súčasťou učebnice dejepisu. Slováci si zaslúžia vládu, ktorá sa o nich zaujíma a ktorá hľadá riešenia pre ich problémy. Dnes sme svedkami toho, že proti vláde štrajkujú odbory, dôchodcovia. A oni sa medzitým len hádajú.

Čo sa týka zahraničnej politiky, strana Smer – SD dlhodobo presadzuje orientáciu na všetky štyri svetové strany. Zemeguľa je guľatá a nemôžeme sa tváriť, že existuje len jedna strana. Sme proeurópskou stranou, členstvo v Európskej únii aj v NATO je pre nás dôležité. Ale je tu jedno veľké ALE! Sme zároveň suverénnym štátom a musíme si vedieť presadiť vlastné záujmy. Netvárme sa, že len jedna pravda je tá najlepšia. Majme otvorené oči, myseľ a nedajme sa zaslepiť len jednou ideológiou. A najmä, nepoškodzujme ňou ekonomické či akékoľvek iné záujmy Slovenska.

Zhováral sa: Matej Mindár

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás