DomáceNovela Trestného zákona je už v Zbierke zákonov

Novela Trestného zákona je už v Zbierke zákonov

-

spot_img

Novela Trestného zákona je už v Zbierke zákonov

BRATISLAVA 11. marca (SITA) – Vládna novela Trestného zákona je už zverejnená v Zbierke zákonov. Znamená to, že ostro diskutované zmeny týkajúce sa skrátenia premlčacích lehôt či nižších trestov za korupciu a ekonomickú trestnú činnosť nevstúpia do platnosti 15. marca. Rezort spravodlivosti zároveň v zbierke zverejnil aj uznesenie Ústavného súdu SR k tejto novele. Ten pozastavil účinnosť niektorých častí novely a zároveň prijal na ďalšie konanie podnety prezidentky Zuzany Čaputovej a opozičných poslancov parlamentu ohľadom možnej protiústavnosti novely Trestného zákona. Keďže zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry súd nepozastavil, ten bude zrušený k 20. marcu. Na zverejnenie uznesenia Ústavného súdu SR mal minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) 15 dní, lehotu dodržal.

Rozsiahlu novelu Trestného zákona schválili poslanci Smer-SD, Hlasu-SD a SNS v skrátenom legislatívnom konaní 8. februára. Novela ruší Úrad špeciálnej prokuratúry, znižuje tresty za korupciu a ekonomickú trestnú činnosť a skracuje premlčacie doby pri viacerých trestných činoch. Ministerstvo spravodlivosti zmeny odôvodnilo humanizáciou trestov a uprednostnením využívania alternatívnych trestov po vzore ďalších európskych krajín. Opozičné strany nazvali novelu Trestného zákona „promafiánskym balíčkom“ a tvrdia, že jej hlavným cieľom je zabezpečiť beztrestnosť pre predstaviteľov vládnej koalície a im blízkych ľudí, keďže zmeny sa dotknú vyše 140 osôb obvinených v najznámejších kauzách. Hovoria o rozklade právneho štátu a zorganizovali niekoľko veľkých protestných zhromaždení. Navrhované zmeny kritizovala aj Európska prokuratúra, Európsky parlament a Európska komisia. Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu Trestného zákona 16. februára a zároveň oznámila, že ju posiela na Ústavný súd SR. Rozhodnutie ústavných sudcov o pozastavení časti novely prišlo 28. februára.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás