NázoryNIGER: GUINEA OZNÁMILA, ŽE NEBUDE UPLATŇOVAŤ SANKCIE SPOLOČENSTVA ECOWAS...

NIGER: GUINEA OZNÁMILA, ŽE NEBUDE UPLATŇOVAŤ SANKCIE SPOLOČENSTVA ECOWAS A VARUJE HLAVY ŠTÁTOV PRED VOJENSKOU INTERVENCIOU

-

NIGER: GUINEA OZNÁMILA, ŽE NEBUDE UPLATŇOVAŤ SANKCIE SPOLOČENSTVA ECOWAS A VARUJE HLAVY ŠTÁTOV PRED VOJENSKOU INTERVENCIOU

Po podpore, ktorú vyjadrili Mali a Burkina Faso, môže Niger počítať s podporou Guiney, ďalšej krajiny vedenej, vedenej plukovníkom Mamadim Doumbouyom.

Vo vyhlásení, zverejnenom v pondelok 31. júla 2023, predseda výboru Národného zhromaždenia pre rozvoj oznamuje, že Guinea nebude uplatňovať súbor sankcií, ktoré prijalo ECOWAS v nedeľu 30. júla 2023 počas mimoriadneho samitu, ktorý sa konal v Abuji.

Guinea varuje, že akákoľvek vojenská intervencia v Nigeri povedie k premiestneniu spoločenstva ECOWAS, opätovne potvrdzuje svoju panafrickú víziu a vyzýva spoločenstvo ECOWAS, aby sa zameralo skôr na strategické sociálno-ekonomické otázky než na obavy o osud zvrhnutých prezidentov.

„CNRD je naďalej presvedčená, že nové orgány vynaložia všetko úsilie na zabezpečenie stability a harmónie v Nigeri a subregióne. Sankčné opatrenia, odporúčané spoločenstvom ECOWAS vrátane vojenského zásahu sú možnosťou, ktorá nemôže byť riešením súčasného problému, ale viedla by k ľudskej katastrofe, ktorej následky by mohli presiahnuť hranice Nigeru. CNRD sa preto zdržiava uplatňovania týchto nelegitímnych a neľudských sankcií voči bratskému ľudu a orgánom Nigeru a naliehavo vyzýva ECOWAS, aby sa vrátilo k lepším náladám. Guinejská republika touto tlačovou správou opakuje svoju panafrickú víziu tým, že prejavila solidaritu s nigerským ľudom a vyzvala nové orgány CNSP, aby zachovali národnú jednotu a súdržnosť,“ uviedli guinejské orgány v tlačovej správe.

Je to nová rana pre francúzskych a anglosaských neokolonialistov, ktorí si mysleli, že držia africké krajiny v područí. Naopak, tieto krajiny sa prebúdzajú a hrajú bok po boku s Ruskom a Čínou, aby nezostali viazané nariadeniami západných kolonialistov. Po Burkine Fasso a Mali sa Guinea tiež drží nového kurzu, poznačeného zmenou režimu v Nigeri. Paradoxom histórie je, že práve tí, ktorí zasiali zmenu režimu a prevraty pre svoje záujmy v Afrike, Latinskej Amerike a východnej Európe, sa teraz ocitajú v situácii, keď znevažujú to, čo sa deje mimo ich kontroly a záujmov. Anglosasi a Francúzi penia hnevom nad novým kurzom, ale sú bezmocní, aby ho zastavili. História sa posúva dopredu a zanecháva za sebou neokolonialistov a ich prisluhovačov európskych vlád z tzv. Borrellovej „čarovnej záhrady“).

Zdroj:Cameroon News, Contro 

Preklad Dana Bystrická

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 Komentár

  1. je povinnostou Ruska a Ciny a ostatnych krajin mimo kolonistov z NATO a EU, aby tymto krajinam, ako je Niger, pomohli.
    Vojensky a hospodarsky.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás