fbpx
ROZHOVORYMatúš Šutaj Eštok: Odmietame neustále rozdeľovanie slovenského národa

Matúš Šutaj Eštok: Odmietame neustále rozdeľovanie slovenského národa

-

Matúš Šutaj Eštok: Odmietame neustále rozdeľovanie slovenského národa

Spoločnosť potrebuje pokoj, jednotu a súdržnosť

Predčasné voľby sa nezadržateľne blížia. Ich výsledky rozhodnú o ďalšom smerovaní Slovenska. Nielen o tom sme sa rozprávali s opozičným poslancom Národnej rady SR a generálnym manažérom strany Hlas-SD Matúšom Šutajom Eštokom.

Krátko po voľbách v roku 2020 ste sa spoločne s desiatimi ďalšími poslancami Národnej rady SR, tzv. Pelleho jedenástka, oddelili od poslaneckého klubu Smer-SD a založili novú ľavicovú politickú stranu Hlas-SD. Ako s odstupom času hodnotíte tento proces?

Ako jednoznačne správny krok. Mali sme a máme iné predstavy v mnohých oblastiach ako naša pôvodná politická strana. Nebojíme sa priznať, že v minulosti niektoré veci neboli úplne zvládnuté, určite sa napríklad v oblasti zdravotníctva či vyrovnávania regionálnych rozdielov mohlo a malo urobiť viac. Dnes sme však z týchto chýb poučení a odborne pripravení na vládnutie od prvého dňa novej vlády. HLAS je od svojho vzniku stranou, ktorej centrom pozornosti je človek a jeho lepší život od narodenia až po dôstojnú starobu. Presne tak vyzerali naše priority v opozícii, kedy sme sa sústredili najmä na boj o vyššie dôchodky, lepšiu podporu rodín s deťmi a pomoc ľuďom, ktorí to potrebujú. A presne tak vyzerajú naše priority i dnes: účinná pomoc štátu, nižšie ceny potravín a energií vďaka silnému štátu, ktorý sa nebojí rázne zasiahnuť pri zlyhávaní „zázračnej“ ruky trhu, kvalitnejšie zdravotníctvo a odštartovanie Národného plánu vyrovnania regionálnych rozdielov.

Krátko na to sa Hlas-SD stal dlhodobým lídrom prieskumov verejnej mienky. Po „reaktivácii“ predsedu Smeru-SD Roberta Fica, predovšetkým po zverejnení utajovanej správy Slovenskej informačnej služby v roku 2021, ste sa postupne prepadli na tretiu priečku. Vidíte v tomto poklese aj fakt, že Hlas-SD oproti Smeru-SD vystupuje oveľa jemnejším politickým slovníkom?

Trávim celé dni v regiónoch priamo medzi ľuďmi. Úplne preto rozumiem, že sú dnes nielen sklamaní, ale vyslovene nahnevaní na diletantov, kvôli ktorým tu tri a pol roka chudobnejú. V takejto emócii možno viac počujú na tvrdé slová a väčší krik. Ale HLAS odmieta a bude odmietať ďalšie rozdeľovanie slovenského národa. Dnes oveľa viac ako kedykoľvek predtým potrebujeme pokoj, jednotu a súdržnosť – a to je práve ponuka HLASu. Lebo ak budeme ďalej rozdeľovať Slovensko a vyvolávať nenávisť, budeme tu mať buď pokračovanie doterajšieho chaosu a marazmu, alebo pomstu za všetky skutočné i domnelé krivdy ako hlavný politický program. A to nijako nevyrieši skutočné problémy ľudí: drastické zdražovanie, nelegálnu migráciu, nedostupné zdravotníctvo či obrovské a neprijateľné rozdiely v životnej úrovni medzi Bratislavou a regiónmi.

Za prepadom preferencií Hlasu-SD stoja aj politické útoky predovšetkým zo strany Roberta Fica. Podľa jeho názoru ste liberálnou stranou, ktorá nemá problém ísť do budúcej koalície s Progresívnym Slovenskom a SaS. Súhlasíte s jeho názorom? 

Všetko, čo som vám doposiaľ povedal, jasne ukazuje, že HLAS je skutočnou sociálnou demokraciou. Jasne a verejne sme pomenovali naše červené čiary na vstup do novej vlády: nebudeme spolupracovať so stranami, ktoré odmietajú plnohodnotný 13. dôchodok, odmietajú silnú ruku štátu v oblasti potravín, energií a bánk, ktoré odmietajú  plán vyrovnania regionálnych rozdielov. Môžete mi prosím povedať, kde tu vidíte priestor na antisociálneho Richarda Sulíka, ktorý považuje dôchodcov za číslo v excelovskej tabuľke, a nie za ľudské bytosti? Vidíte v prevzatí strategických podnikov späť do rúk štátu niečo liberálne, čo Sulík so Šimečkom ochotne podpíšu? Veď je to úplný nezmysel. HLAS ako sociálnodemokratická strana je ochrancom starších, chorých, slabých a ľudí práce. Liberálne strany bránia voľný trh a nízke dane pre bohatých. Som rád, že to už pochopil aj Robert Fico a s týmito zbytočnými útokmi prestal.

Ostaňme ešte pri tejto téme. Dopočul som sa, že Váš predseda Peter Pellegrini údajne v kuloároch vytvára novú koalíciu bez Smeru-SD, v ktorej má byť spolu s Hlasom-SD aj Progresívne Slovensko, SaS, KDH a SME RODINA. Vraj sa špekuluje o tom, že pán Ivan Korčok sa následne vzdá prezidentskej kandidatúry a prijme post premiéra. Na oplátku má byť Michal Šimčeka z Progresívneho Slovenská údajne novým predsedom Národnej rady SR. Týmto spôsobom by mal Peter Pellegrini otvorenú cestu k postu prezidenta SR. Do akej miery mi viete vyvrátiť tieto údajné špekulácie?

(smiech) Pobavili ste ma. A teraz vážne. Sú len tri možnosti povolebného vývoja. Alebo ich vyhrá Smer a premiérom bude Robert Fico. Alebo ich vyhrá PS a premiérom bude Michal Šimečka. Alebo získa najväčšiu dôveru HLAS a do čela vlády sa postaví Peter Pellegrini. Posledná možnosť je podľa mňa najlepším riešením pre Slovensko, pretože Peter Pellegrini už ukázal, čo od neho možno v tejto funkcii čakať. Upokojil absolútne rozdelenú spoločnosť po tragickej vražde novinára a priviedol Slovensko k pokojným demokratickým voľbám. Znižoval verejný dlh, dosiahol historicky najnižší deficit pre Slovensko, a popri tom rástli každý rok platy v štátnej správe o 10 percent, rodičovský príspevok skokovo vzrástol o 150 eur a prijal sa plnohodnotný 13. dôchodok, ktorý Matovičova vláda okamžite zrušila. Peter Pellegrini rozviazal ruky polícii a prokuratúre, pričom platilo „padni, komu padni“, ale len na základe zákona a dôkazov. A napokon  rozvážne, pokojne, ale pritom rázne riešil prvú vlnu pandémie Covidu, vďaka čomu bolo Slovensko v prvej vlne svetovým premiantom. Toto je priestor pre Petra Pellegriniho, a nie vytváranie takýchto nezmyselných konštrukcií. Jasne povedal, že jeho ambíciou je pomôcť Slovensku z pozície premiéra, a nie sa zapájať do prezidentského súboja. Ja len za seba dodám, že ak by aj z nejakých dôvodov mal kandidovať za prezidenta, určite by sa nemusel obávať liberála Korčoka a už vôbec nie ho kvôli tomu strkať do vlády. Korčok je ako člen Matovičovej a Hegerovej vlády plne zodpovedný za marazmus, ktorý dnes na Slovensku máme a kvôli ktorému ľudia zo dňa na deň chudobnejú.

Hypotetická otázka. Ako by ste sa Vy osobne zachovali, ak by Hlas-SD mal byť súčasťou takejto koalície? Podľa tejto politologickej logiky by táto varianta koalície znamenala koniec Hlasu-SD. Postihol by ho scenár SDĽ v rokoch 1998-2002…

Prosím, nešírme konšpirácie. O podobe novej vlády rozhodnú len a len ľudia vo voľbách, a tak je to chvalabohu správne.

Aké by bolo pre Vás osobne ideálne zloženie novej koalície?

Také, v ktorom HLAS dokáže presadiť maximum svojho volebného programu. Zaviesť priamo ústavy konkrétne sociálne práva, aby ich žiadna pravicová vláda nemohla obchádzať obyčajným zákonom. Zaviesť plnohodnotný 13. dôchodok, lebo naši seniori ho naozaj potrebujú. Významne posilniť vplyv štátu v strategických podnikoch, aby štát dokázal občanom garantovať nižšie ceny energií. Vybudovať zo Slovenska silný štát, ktorý sa nebojí klepnúť po prstoch zahraničným obchodným reťazcom, aby mali ľudia lacnejšie a dostupnejšie kvalitné potraviny. Mať tu silný štát, ktorý chráni svoje hranice a dokáže zatočiť s nelegálnou migráciou. To sú moje predstavy o tom, čo by nová vláda a nová vládna koalícia mala presadzovať a HLAS je pripravený byť jej silnou a stabilnou súčasťou. Bez silného HLASu nebude silný štát a nebude ani stabilná a odborne pripravená vláda.

Prejdime teraz na inú tému. Akým spôsobom chcete osloviť Vašich potencionálnych voličov?

Oslovujeme ich našou predstavou, ako by nová vláda mala zlepšiť život každého jedného slovenského občana. Som presvedčený, že o tom by mali byť voľby – nie o nahnevanej emócii, nie o bitke bývalého premiéra s bývalým ministrom vnútra, ale o skutočných problémoch, ktoré dnes trápia ľudí. Každému prajem také osobné rozhodnutie vo voľbách, aby s ním bol spokojný nielen vo volebný deň, ale aj o štyri roky. To sa Matovičovi, Hegerovi, Sulíkovi či Kollárovi zjavne nepodarilo.

Strana Hlas-SD verejne deklaruje, že poctivo navštevuje všetky slovenské regióny a pozorne počúva názory nespokojných občanov. Ktoré konkrétne veci ich najviac znepokojujú?

Nedostatočná pomoc ľuďom, ktorí za posledné tri roky schudobneli najviac za vyše 20 rokov. Vysoké ceny potravín a energií a pretrvávajúce obrovské zdražovanie všetkých tovarov. Trpký stav slovenského zdravotníctva, ktoré je na tom po troch rokov vlád Matoviča a Hegera ďaleko horšie ako v minulosti. A mnohé zanedbané slovenské regióny, ktorých životná úroveň výrazne zaostáva za hlavným mestom. To sú skutočné problémy ľudí na Slovensku a tie chce HLAS riešiť. V týchto oblastiach absolútne zlyhala Hegerova a Matovičova vláda a zlyháva v nich aj súčasná vláda úradnícka. Jedinou možnosťou, ako zastaviť chudobnenie ľudí, je nová kompetentná a zodpovedná vláda, ktorá bude pracovať pre ľudí, a nie riešiť vlastné spory.

Aké ponaučenie si slovenskí občania môžu zobrať z tri a pol ročného vládnutia bývalej štvorkoalície  (OĽaNO, SME RODINA, SaS a Za ľudí)?

Že vláda nie je miestom, na ktoré sa prídu neskúsení politici učiť, pretože to potom takto dopadne. Pred minulými voľbami sme počúvali, aké je vraj skvelé, že OĽaNO a spol nemajú vôbec žiadne skúsenosti s riadením štátu. Len a len kvôli tomu sme tu tri a pol roka mali Matovičove atómofky, čistý politický cirkus, každodenné zvady vo vláde a neschopnosť vyviesť Slovensko z marazmu a chaosu. Ak chce niekto pokračovania tohto zúfalstva, bude opäť voliť experimentátorov a neskúsených politikov – napríklad v PS.

Ste dlhodobým kritikom niektorých vyšetrovateľov, sudcov a prokurátorov, ktorí podľa Vás dlhodobo porušujú princípy právneho štátu. Podľa niektorých predstaviteľov bývalej koalície účelovo manipulujete verejnosť vo váš prospech. Súhlasíte s ich názorom?

Myslíte podľa Matoviča, Mikulca, Lipšica alebo Hamrana? Chvalabohu, lebo ak by ma títo diletanti chválili, musel by som veľmi spozornieť. Slovensko dnes trpí absolútnym rozvratom právneho štátu, ktorý má na svedomí práve táto partička spolu s policajnými a prokurátorskými kovbojmi. Kto sa im postavil do cesty, skončil odvolaný, obvinený alebo rovno zatknutý. Ak by za bývalých vlád časť polície a prokuratúry robila čo i len zlomok toho, čo robí dnes, máme tu demarše z Európskej únie, kontroly europoslancov  a titulky vo svetových médiách, že na Slovensku je nezákonne potláčaná politická opozícia. Len si spomeňte na ich výroky. Matovič verejne v parlamente vyhlásil, že opozícia má „tichučko šúchať nožičkami a čakať, kedy si po ňu príde NAKA“, Remišová kreslila pexesá, kto má skončiť za mrežami a Sulík pred kamerami vyhlásil, že predčasné voľby musia byť až v septembri, aby polícia stihla pozatvárať opozíciu. A ja, opozičný poslanec, manipulujem? Bolo by to vtipné, ak by to nebola tragédia.

Našu spoločnosť dlhodobo trápia aj kultúrno-etické otázky. Aký je Váš osobný postoj k týmto záležitostiam?

Už som povedal, že HLAS odmieta a bude odmietať ďalšie rozdeľovanie slovenského národa. Dnes potrebujeme pokoj, jednotu a súdržnosť. Keď tu počúvam nápady progresívcov na legalizáciu všetkých drog, bezplatné rozdávanie kondómov, znižovanie dôchodkov či väzenie pre tých, ktorí urážajú LGBTI ideológiu, zdá sa mi to úplne šialené a odtrhnuté od reality.  To je len jediná istota – že Slovensko bude ešte viac rozdelenou krajinou, lebo tieto nápady jednoducho väčšina ľudí odmieta. A HLAS sa na ďalšom rozoštvávaní národa v žiadnom prípade podieľať nebude.

Otázka na záver. Akými konkrétnymi krokmi a vyhláseniami môžu podľa Vás politici po predčasných voľbách ukľudniť polarizovanú slovenskú spoločnosť?

Hlavnou príčinou hlbokého rozdelenia slovenského národa je politika nenávisti, ktorú nám do politiky priniesol Igor Matovič a jeho kumpáni. Jednotu a súdržnosť nedosiahneme vtedy, ak budeme ďalej šíriť zlo. A už vôbec to nedosiahneme kultúrnymi vojnami, ktoré nám ponúka PS, ale aj iné strany. Nedosiahneme ju ani tak, že sa budeme vracať do minulosti a plánovať pomstu za skutočné či domnelé krivdy.Jedinou cestou je voliť strany, ktoré Slovensko spájajú a ktoré nešíria nenávisť. Strany, ktoré sú pripravené vládnuť a riešiť skutočné problémy ľudí, nie vymyslené. Strany, ktoré ponúkajú ľudí, ktorých si bez problémov vieme predstaviť v najvyšších ústavných funkciách, a nie pofidérne postavičky, ktoré okrem cirkusu na sociálnych sieťach nevedia nič iné ponúknuť. Som presvedčený, že HLAS je stranou, ktorá dokáže Slovensko stmeliť, zabezpečiť lepší život všetkým jeho obyvateľom a konečne ho výrazne posunúť vpred.

Zhováral sa: Matej Mindár

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img
spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

spot_img

1 Komentár

  1. Ďakujem pán Mindár za tento rozhovor. Len mi čosi našepkáva, že kto zradil raz, zradí aj druhý krát. Veľmi rada by som sa mýlila.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás