fbpx
- Reklama -
ROZHOVORYMatúš Šutaj Eštok: Dôvera občanov v bezpečnostné zložky je...

Matúš Šutaj Eštok: Dôvera občanov v bezpečnostné zložky je fatálne otrasená (ROZHOVOR)

-

Matúš Šutaj Eštok: Dôvera občanov v bezpečnostné zložky je fatálne otrasená (ROZHOVOR)

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Pod rúškom pandémie Covidu-19 sme boli svedkami niekoľkých kontroverzných rozhodnutí zo strany vládnej koalície. Namiesto efektívneho boja so zdravotnými a ekonomickými dôsledkami koronavírusu, viedli medzi sebou jej predstavitelia nezmyslené žabomyšie vojny, ktorých jedinou obeťou boli občania tohto štátu. Nielen o tomto probléme sme sa rozprávali s poslancom Národnej rady SR a vysokým predstaviteľom opozičného Hlasu-SD Matúšom Šutajom Eštokom.

Výsledky minuloročných parlamentných volieb umožnili vznik štvorkoalície strán OĽaNO, SME RODINA, SaS a Za ľudí. Ako hodnotíte jej rok a pol ročné pôsobenie z hľadiska odbornosti a politickej kultúry?

Pôsobenie v oblasti odbornosti i politickej kultúry je absolútne fiasko. Vládna koalícia zlyhala vo všetkom, na čo siahla. Jej výsledkami je 13-tisíc obetí pandémie, krachujúce celé sektory ekonomiky, totálne rozdelená spoločnosť, frustrácia a strach ľudí z toho, ako prežijú nasledujúce mesiace. Vláda vôbec nerieši skutočné problémy ľudí, ale buď svoje vzájomné spory alebo „reformy“, na ktoré nemá žiadnu odbornú kapacitu ani skúsenosti. Ak sa pýtate na odbornosť, stačí sa pozrieť na jednotlivých ministrov. Minister financií je uznaný daňový podvodník, podpredsedníčka vlády je pre nekompetentnosť na smiech všetkým svojim kolegom, minister hospodárstva namiesto práce dovolenkuje v Dubaji a kupuje ranč v Austrálii. To už ani nehovorím ani o lesníkoch či okenároch, ktorí sú dnes riaditeľmi nemocníc, alebo o vyštudovanom katechétovi, ktorý vraj odborne riadi Slovenský pozemkový fond. Politická kultúra neexistuje – za svoje zlyhania nedokážu vládni predstavitelia vyvodiť elementárnu zodpovednosť a vysielanie z parlamentu sa dá sledovať len s vypnutým zvukom. Z všetkých svojich predvolebných sľubov si skrátka vládna koalícia spravila toaletný papier a médiá jej to veselo tolerujú.

- reklama -

Pred niekoľkými dňami prišli jej predstavitelia so zmenou spôsobu výberu prezidenta PZ, ktorý zaviedla vláda Petra Pellegriniho. Do akej miery môže návrat do stavu pred vraždou novinára Jána Kuciaka ovplyvniť dôveryhodnosť občanov voči našim bezpečnostným zložkám?

Dôvera občanov v bezpečnostné zložky je fatálne otrasená. Všetci už pochopili, že tejto koalícii nejde o spravodlivosť, ale o osobnú a politickú pomstu. Prostredníctvom vymyslených obvinení, nelegálnych odpočúvaní a zatváraní do väzby sa dnešní mocipáni vysporiadavajú s politickou konkurenciou. Spôsob voľby policajného prezidenta je v tejto súvislosti len epizódou, hoci veľmi príznačnou. Bola to súčasná koalícia, ktorá v minulosti vykrikovala na námestiach, že jedným z kľúčových cieľov je odpolitizovať policajný zbor a jeho vedenie. Vláda Petra Pellegriniho to urobila, aby zmiernila celospoločenské napätie. Zrazu však súčasná vláda zistila, že im tento stav nevyhovuje, pretože na každom poste potrebujú mať svojich kamarátov, bratrancov či milenky. Vôbec im pritom neprekáža, že tým popierajú všetko, za čo kedysi s nadšením bojovali.

Predstavitelia koalície rokujú aj o zmene, resp. oklieštení právomocí generálneho prokurátora voči špeciálnemu. Aké ohlasy odbornej a širokej verejnosti by boli podľa Vás, ak by s niečím takým prišla bývalá vláda?

Celý pokus o zmenu právomocí medzi generálnou a špeciálnou prokuratúrou má jediný cieľ – urobiť z Daniela Lipšica novodobého inkvizítora, ktorý bude zatýkať nominantov bývalých vlád bez akýchkoľvek demokratických pravidiel. Veď si len predstavte, čo by médiá vystrájali, keby sa za bývalých vlád stal špeciálnym prokurátorom človek právoplatne odsúdený za zabitie dôchodcu, priamy politický kunčaft bývalého premiéra Matoviča a advokát bývalého prezidenta Kisku. Daniel Lipšic je v neprekonateľnom konflikte záujmov na všetky strany. Všetko však musí ísť bokom, pretože je ochotný plniť politické zadania Igora Matoviča a zneužívať orgány činné v trestnom konaní na politické ciele. A ešte to vláde nestačí, ešte mu chce zvyšovať kompetencie a dávať voľnú ruku na jeho inkvizičné procesy. Je to absolútne neprijateľné.

Ostaňme ešte pri justícii. Aký je Váš názor na novú súdnu mapu z dielne ministerky Kolíkovej?

Sme presvedčení, že o takejto reforme treba oveľa viac komunikovať s tými, ktorých sa týka, a nie ju pripravovať od ministerského stola v Bratislave a navyše každú chvíľu zásadne meniť jej parametre. Nezaznamenali sme doposiaľ žiadne relevantné podporné vyjadrenia od sudcov, že po prijatí tejto reformy sa im bude pracovať lepšie a efektívnejšie. Zato sme si však všimli výrazné prejavy nesúhlasu sudcov priamo pred ministerstvom spravodlivosti. HLAS trvá na tom, že dnes musí vládna koalícia urgentne riešiť kľúčové problémy – drastický rast cien energií, potravín či boj s pandémiou – a rušenie súdov medzi ne určite nepatrí.

Aktuálnou témou je aj zber podpisov na vypísanie referenda o predčasných voľbách. Myslíte si, že hlava štátu sa opätovne s predloženými otázkami obráti na Ústavný súd?

Konanie pani prezidentky je v niektorých prípadoch ťažko predvídať. Stále tvrdí, že je fanúšičkou referenda a ľudia by mali mať právo povedať svoj názor na vládu aj uprostred volebného cyklu, vo finále však koná v rozpore s týmito slovami. Som však presvedčený, že namiesto nového referenda musíme spraviť všetko pre to, aby sa uskutočnilo referendum, o ktoré právoplatne požiadalo 600-tisíc občanov Slovenskej republiky. Je v rozpore so základnými pravidlami demokracie, aby tieto podpisy skončili v koši. HLAS robil a bude robiť všetko pre to, aby sa parlament čím skôr vysporiadal s nálezom Ústavného súdu a prijal také zmeny, ktoré referendum čo najskôr umožnia.

Cieľom tejto koalície je aj optimalizácia siete nemocníc. Čím sa líši od návrhu Vašej bývalej nominantky pani Kalavskej?

Zmeny boli zásadné. Naším cieľom bolo postaviť nové špičkové nemocnice na tie najzložitejšie zákroky, kam by sami ľudia kvôli ich kvalite chceli byť ošetrení. Po desiatkach rokov sme pohli s nemocnicou na Rázsochách, sto miliónov eur sme vyčlenili na opravu Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, naplánovali sme výstavbu novej univerzitnej nemocnice v Martine a množstvo ďalších rozvojových projektov. Popri tom sa mali dva roky zbierať dáta, aby sme vedeli povedať, v ktorých nemocniciach sa robia aké zákroky, kam by sa mali sústrediť akí špecialisti, aby pacienta operoval lekár, ktorý robí množstvo podobných zákrokov, a nie dva za rok. Táto vláda to robí presne opačne. Všetky rozvojové projekty zastavila a namiesto toho zostavila zoznam nemocníc, ktoré chce rušiť a redukovať. Do regiónov zasa nevytiahla ani päty a teraz sa čuduje, že si ľudia bránia svoje nemocnice. Zdravotníctvo určite potrebuje zmeny, aby bolo efektívnejšie a kvalitnejšie, ale treba tie zmeny aj vedieť robiť.

Pred niekoľkým dňami ste prišli s podozrením na neoprávnené vyplácanie covidkompenzácií pochybným schránkovým spoločnostiam zo strany úradov práce…

Pán Krajniak spravil za rok a pol pôsobenia vo funkcii ministra práce toľko škrtov v sociálnej oblasti, akoby jeho vzorom bol niekdajší sociálny netvor Ľudovít Kaník. Pri každom jednom opatrení sa vyhováral na nedostatok peňazí – pri zrušení 13. dôchodku, pri zrušení obedov zadarmo, pri zrušení automatu na minimálnu mzdu. A zrazu sa mu priamo pod nosom v jeho rezorte ukradnú 24 miliónov eur schránkovej pomoc z tej beztak najslabšej pomoci ekonomike v Európe. Viete si predstaviť, čo by vystrájala niekdajšia opozícia, ak by sa to stalo za našej vlády? Pred koľkými schránkami by plakal do kamery Igor Matovič, že tu skončili peniaze chudákov slovenských občanov? A dnes nič? Pretože dnes sa venujeme dennodenne videu z poľovníckej chaty? Je to nehoráznosť, za ktorú pán Krajniak musí niesť politickú zodpovednosť. No nielen za túto kauzu, ale za všetky sociálne škrty, pretože práve jeho hnutie sa pred voľbami zaprisahávalo, že sociálne výdobytky predchádzajúcich vlád nezruší a za mnohé dokonca hlasovalo.

Ako hodnotíte pripravenosť vlády na tretiu vlnu pandémie Covidu-19?

Priznám sa, že tomu osobne nerozumiem. Vláda nám sľubovala, že vakcína je sloboda a že očkovanie nás zbaví Covidu. Máme zaočkované dva milióny ľudí, možno milión už Covid prekonalo – ako je potom možné, že zasa je polovica Slovenska čierna a množstvo prevádzok je zatvorených? Štát musí týmto prevádzkam okamžite pomôcť, preto HLAS tak ako v iných témach aj tu ponúka konkrétne riešenie – znížme dočasne DPH na gastro sektor na päť percent. Keď sa pán Richard vráti z varenia halušiek v Dubaji a Igor Matovič začne namiesto očkovacej lotérie riešiť štátny rozpočet, mohli by konečne urobiť aj niečo pre ľudí a tento návrh urýchlene prijať.

Do akej miery podľa Vás vláda zvládla očkovaciu kampaň? Myslíte si, že Slovenská republika mala nakúpiť viac vakcín Sputnik V?

Očkovacia kampaň je fatálne fiasko od samého začiatku. Len si spomeňme, ako to pred rokom vyzeralo. Najprv sme očkovali zdravých mladých politikov, hoci bol nedostatok vakcín, ale to malo akože motivovať ľudí k očkovaniu. Potom, v čase najväčšieho záujmu, nekúpil štát z doteraz nevysvetlených dôvodov tri milióny vakcín Pfizer, o ktorý bol najväčší záujem. Dôchodcovia, ktorí sa vtedy naozaj chceli dať zaočkovať, boli prinútení hrať absolútne nedôstojné nočné počítačové hry o život, aby sa im podarilo zaregistrovať. Následne prišlo absolútne zlyhanie pri dodávke vakcíny Sputnik, kvôli ktorej sa rozpadla Matovičova vláda a celé očkovanie Sputnikom bolo totálne premrhanou šancou. A dnes? Vláda akože motivuje k očkovaniu nezmyselnou očkovacou lotériou za 26 miliónov eur a škaredou kampaňou, v ktorej pobehuje plyšová mátoha, predstavujúca vírus. Toto má presvedčiť ľudí, aby sa zaočkovali? Je to hanba na sto rokov.

Ste vysokým predstaviteľom najsilnejšej opozičnej strany Hlas-SD. Smer-SD však pomaly rastie. Akým spôsobom si chcete naďalej udržať Vašu líderskú pozíciu?

HLAS je razantnou opozičnou stranou s jasným sociálnodemokratickým programom, v centre ktorého vždy bude človek a jeho lepší a dôstojnejší život. Chápeme všetky prejavy frustrácii a hnevu u ľudí z tejto nemožnej vlády a úplne rozumieme, že ich chcú prejaviť aj verejne. Sme však presvedčení, že skutočná opozícia musí priniesť aj viac, ako len burcovanie ľudí –konkrétne a jasné návrhy, ako riešiť skutočné problémy občanov a ako im čo najviac pomôcť v každom bode ich životnej cesty. Verím, že práve tento spôsob môže presvedčiť čo najviac ľudí, že máme jasnú predstavu o kvalitnom riadení štátu, ktoré sa priamo prejaví v ich životoch a peňaženkách.

Minulý rok v lete ste s Petrom Pellegrinim a niekoľkými poslancami ohlásili svoj odchod so Smeru-SD. Ako hodnotíte toto rozdelenie s odstupom času?

Bol to dobrý krok, ktorý umožnil obom subjektom aj ich lídrom ísť svojou vlastnou a autentickou cestou.

Zhováral sa: Matej Mindár

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás