fbpx
ZahraničnéMacron pricestoval do Pekingu na trojdňovú štátnu návštevu Číny

Macron pricestoval do Pekingu na trojdňovú štátnu návštevu Číny

-

Macron pricestoval do Pekingu na trojdňovú štátnu návštevu Číny

Peking 5. apríla (TASR) – Francúzsky prezident Emmanuel Macron pricestoval v stredu na trojdňovú návštevu Číny, počas ktorej sa stretne so prezidentom Si Ťin-pchingom. TASR informuje na základe správy tlačovej agentúry AFP.

Macron dúfa, že sa mu podarí odradiť Čínu od podpory ruskej agresie na Ukrajine a zároveň zlepšiť vzťahy s týmto kľúčovým obchodným partnerom Paríža.

Počas rozhovorov so Si Ťin-pchingom sa bude snažiť zaujať pevný postoj voči Ukrajine a ponúknuť „inú cestu“ ako priamy konfrontačný tón, ktorý často zaznieva z Washingtonu, povedal novinárom pred cestou predstaviteľ Macronovho úradu.

Medzi ciele návštevy patrí zachovanie a vyváženie obchodných vzťahov Číny s Európou a ochrana francúzskych záujmov v ázijsko-pacifickom regióne, kde má zámorské územia vrátane vojenských zariadení.

Macron pred návštevou telefonicky diskutoval o ceste a podpore Ukrajiny s americkým prezidentom Joeom Bidenom, oznámil Biely dom. Podľa francúzskeho diplomatického zdroja obaja lídri chcú, aby Čína pomohla „urýchliť“ hľadanie riešenia vojnovej situácie na Ukrajine.

Pred štvrtkovými rozhovormi s čínskymi lídrami a účasťou na štátnej večeri sa má Macron stretnúť s francúzskymi obyvateľmi Pekingu. V piatok pocestuje do mesta Kuang-čou na juhu Číny, kde sa stretne so študentami.

Sprevádza ho delegácia vrcholových politikov, podnikateľov a celebrít vrátane hudobníka Jeana-Michela Jarrea.

Tento týždeň navštívi Čínu aj šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá sa v pondelok stretla s Macronom v Paríži, aby koordinovala prípravy. Vo svojom minulotýždňovom prejave varovala Peking pred priamou podporou vojny na Ukrajine. Zároveň vylúčila, že by sa EÚ „odlúčila“ od Číny.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás