EsejeĽudovít Števko: Súmrak právneho štátu č. VII: Prešľapy premiéra...

Ľudovít Števko: Súmrak právneho štátu č. VII: Prešľapy premiéra alebo ruka ruku umýva

-

Ľudovít Števko: Súmrak právneho štátu č. VII: Prešľapy premiéra alebo ruka ruku umýva

Siedma kapitola nielen o Hegerovi, ale najmä o permanentnom probléme právneho štátu na Slovensku a o tom že v justícii možno svitá na lepšie časy

Slovenská verejnosť vystavila zrkadlo nášmu justičnému systému: Dôveru jej vyslovilo len 32 percent respondentov. Spolu s Cyprom, Lotyšskom a Poľskom sme sa tým ocitli na chvoste Európskej únie. Ale predsedovi vlády Eduardovi Hegerovi a ministerke Kolíkovej to nijako neprekáža, veď v digitalizácii súdnictva sme podľa Európskej komisie na popredných priečkach. Premiér Heger sa na tému dôveryhodnosti pre médiá pochvalne vyjadril, že „justícia na Slovensku sa uberá správnym smerom.“Vlastne, čo tam po tom, čo si myslí občianska verejnosť „v tejto krajine!“

Názory občanov zrejme nie sú pre tohto pána z OĽANO zaujímavé, veď slovenskí občania nie sú jeho šéfom a on nie je šéfom koaličnej rady, lebo ako povedal „nado mnou je koaličná rada.“ Pozoruhodné! V Ústave SR nie je ani zmienka o koaličnej rade. Štát riadi výkonný orgán a tým je vláda na čele s predsedom. Jediný orgán, ktorý kontroluje vládu v našom republikánskom zriadení je parlament, teda Národná rada Slovenskej republiky. Ak vyhlasuje Eduard Hegerz a svojho šéfa len koaličnú radu a za svojho nadriadeného lídra OĽANO,toho času ministra financií, je to hrubé ignorovanie ústavy, alebo presnejšie – sektárske vyznávanie kultu „Svedkov Matovičových.“

Omylov a pokrivených názorov na justíciu, slobodu prejavu a ľudské práva, je v našom revanšistickom politickom systéme viac ako dosť. Kde, v ktorej krajine Európskej únie okrem Slovenska je sedemnásť rozhodnutí Ústavného súdu SR, že sa porušili ľudské práva obvinených tým, že ich držali nezákonne v kolúznej väzbe niekoľko týždňov, alebo viac ako rok?

Výkričníkom slovenskej spravodlivosti bol prípad advokáta Martina Ribára, ktorý strávil nezákonne vo väzbe v najťažších podmienkach 565 dní.Po výpovedi bývalého klienta a kajúcnika bol obvinený zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu krivej výpovede a z obzvlášť závažného zločinu vydierania. Vo väzení sa Ribár odvolal na poslednú inštanciu na Ústavný súd SR, ktorý konštatoval že boli porušené jeho základné práva na osobnú slobodu a práva na slobodu a bezpečnosť.Vo väzbe sú aj ďalší profesionálne zdatní advokáti: Zoroslav Kollár a Marek Para, obaja obvinení najmä zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny. V trestných konaniach známych opozičných politikov, ale aj vplyvných advokátov sú obvinenia z tých najťažších zločinov najokatejšie a pre médiá zvlášť vítané.

Pri zbežnom pohľade na menoslov zatknutých a dostupných uznesení o ich obvinení sa človek len ťažko môže ubrániť dojmu, že je tu cielená snaha plniť cely osobnosťami s najtvrdšou opozičnou politikou a priveľmi úspešnými obhajcami, ktorí musia sedieť za výkon svojej advokátskej činnosti. Predseda strany Smer-SD, poslanec Robert Fico neskončil za mrežami, lebo jeho väzbu neodsúhlasil parlament a ďalší známy politik a advokát Robert Kaliňák si odkrútil kolúznu väzbu „iba tri týždne“ po oslobodzujúcom verdikte Najvyššieho súdu.

Ministra vnútra Igora Matoviča očividne pochytil amok z hlasovania parlamentu, keďže naisto rátal s pobytom Roberta Fica v base a jeho urazené ego žalárnika dostalo nečakanú nakladačku. Ukázalo sa, že urazení a sklamaní boli aj redaktori tzv. mienkotvorných médií, ktorí pichali ako osy do Kaliňáka, len čo opustil bránu väzenia. Špeciálni vyšetrovatelia a špeciálni prokurátori nepochodili. Joseph Goebbels by bol tiež sklamaný z takého vývoja. Vari už na Slovensku neplatí jeho okrídlený výrok: „Dajte mi  do rúk médiá a z národa urobím stádo svíň“?

Raritou fungovania našich Orgánov činných v trestnom konaní (OČTK) je zatýkanie advokátov, ktorí so zvýšeným nasadením využívajú všetky zákonné prostriedky pri obhajobách klientov. Martin Ribár sa k problému svojich kolegov vyjadril takto: „Parov prípad je totiž rovnako ako ten môj veľmi úzko prepojený s výkonom advokácie. Inak povedané, všetky skutky, ktoré sa Parovi kladú za vinu, nie sú vo svojej podstate ničím iným ako poskytovaním právnych služieb.“Robert Kaliňák patrí tiež k špičkovým advokátom, ale okrem toho je aj schopným opozičným politikom. Takých ľudí treba odstaviť – spochybňujú prácu  Matovičových Hamranových a Lipšicových chlapcov.Jeho spis o obvinení má takmer identický obsah s obvinením Roberta Fica, ale má podstatne menší rozsah. Napriek tomu 45 strán Kaliňákovho spisu predstavuje okolo 80 percent balastu. A netvrdí to len obhajoba.

Iniciatíva politických špecialistov v radoch OČTK pripomína hon na čarodejnice. Aj stredoveká inkvizícia likvidovala advokátov, ktorí obhajovali heretikov a bosorky, aj počas francúzskeho jakobínskeho teroru sa diali podobné veci. Revolučný tribunál ich rozkázal odviesť v putách ak obhajovali priveľmi horlivo svojich klientov vopred odsúdených na gilotínu. Päťdesiate roky minulého storočia boli tiež obdobím teroru a strachu.Časy sa menia, ale mechanizmus zostáva. Keď v špecializovanej továrni na výrobu kajúcnikov pribúda prispôsobivých svedkov, tak ubúda advokátov neprispôsobených na aktuálne politické požiadavky Igora Matoviča.

Otázka prispôsobivosti sa netýka len advokátov, ale aj sudcov. Zdá sa, že kvalitný znalec trestného práva sudca Krajského súdu v Bratislave Peter Šamko vykazuje znaky neprispôsobivosti, pretože poukázal na prešľapy známych vyšetrovateľov NAKA. Čurilla, Ďurka, Mašin a Sabota – sú stíhaní pre zneužitie právomoci verejného činiteľa a pokúšajú sa docieliť disciplinárne stíhanie sudcu Šamka. Vraj na svojom webe právnelisty.sk upozornil na možnú kriminalizáciu kolegu Kapinaja, ktorý vlani schválil vyšetrovaciu väzbu pre čurillovcov. Takéto rozhodnutie sudcu, čuduj sa svete, považujú čurillovci za trestný čin. A keďže  renomovaný právnik Šamko o tom napísal na uvedenom webe svoj názor, podali podnet na jeho disciplinárne stíhanie. Znie to neuveriteľne?

Iný prípad podnetu na disciplinárne riešenie sudkyne je diametrálne odlišný. Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby podal 25.3. 2022 na Súdnu radu SR podnet na disciplinárne stíhanie sudkyne Špecializovaného trestného súdu Pamely Záleskej. Kvôli vysvetleniu prípadu smutne známej sudkyne  sa musíme vrátiť do augusta 2021. Vtedy bol na úteku člen mafiánskej skupiny takáčovcov Matej Zeman  alias Zemák obvinený z manipulovania svedeckých výpovedí. Pripomeňme si, čo úteku mafiána predchádzalo. Zatknutiu Zemana a jeho dvoch komplicov prekazil vtedajší policajný prezident Peter Kovařík napokyn ministra vnútra Romana Mikulca. Csabu Dömötöra sa vtedajšej vedúcej tímu Oblúk Diany Santusovej chytiť podarilo, ale Zeman a Petrov alias Tiger zdúchli, pretože prišiel bezprecedentný rozkaz zastaviť akciu.

Matej Zeman, na ktorého bol vydaný medzinárodný zatykač mal usvedčiť bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika 12. augusta na pojednávaní Špecializovaného trestného súdu, ktoré viedla sudkyňa Záleská. Náš známy kajúcnik a mafián však vypovedať v tom čase nemohol, pretože bol na úteku v Chorvátsku. Na prekvapenie súdnej siene pani sudkyňa oznámila, že Zeman svoju neúčasť na pojednávaní

Problém so zmiznutím mafiána Zemana zo Slovenska sa prejavil aj na pojednávaní Špecializovaného trestného súdu. 12. augusta 2021 mal Zeman pomáhať usvedčiť bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika z prijímania úplatku. Prípad rieši sudkyňa PamelaZáleská a tá v súdnej sieni oznámila, že Zeman svoju neúčasť na pojednávaní „riadne ospravedlnil“. To sa na Slovensku ešte nestalo – sudkyňa ospravedlnila stíhaného muža na úteku!

Tým sa však absurdný prípad neskončil, mal pokračovanie vo viacerých médiách, ktoré priniesli takmer kompletný prepis telefonátu medzi sudkyňou Záleskou a „utečencom“ Zemanom.

Sudkyňa Záleská: Dobrý deň prajem. Záleská pri telefóne, sudkyňa, Špecializovaný trestný súd. Pán Zeman?

Mafián Zeman: Áno. Počúvam vás.

Sudkyňa Záleská: Pán Zeman, volám vám kvôli tomu, že vás opätovne predvolávam na hlavné pojednávanie. Nechcem s vami po telefóne rozoberať nič. Žiadne dôvody. Nechcem nič počuť. Nechcem sa na nič pýtať.

Mafián Zeman: Rozumiem.

Sudkyňa Záleská: Ja som do zápisnice o hlavnom pojednávaní, tak ako mi zákon káže, oznámila, že ste sa mi riadne ospravedlnili, pokiaľ ide o vašu účasť na hlavnom pojednávaní, kde som vás už znova predvolávala na dvanásty august.

Mafián Zeman: Rozumiem.

Sudkyňa Záleská: Teraz skonštatovala som, že ste sa o termíne hlavného pojednávania dozvedeli.

Mafián Zeman: Áno.

Sudkyňa Záleská: Dokonca som dávala do zápisnice, že ste sa o tom dozvedeli z médií, pretože nemohli ste šestnásteho júla ešte vedieť o tom, nemohli ste mať prevzaté predvolanie. To je prirodzené.

Mafián Zeman: Áno.

Sudkyňa Záleská: Ďalej som konštatovala deň, kedy ste mi oznámili dôvody vašej neúčasti a do zápisnice som uviedla na moju zodpovednosť, tak ako mi zákon káže, s plným rešpektom k pravidlám, ktoré mám vyhodnocovať ako sudca, že ste ospravedlnený riadne.

Mafián Zeman: Rozumiem.

Sudkyňa Záleská: Nečítala som vaše ospravedlnenie, nepovažovala som to z taktického dôvodu, to zase si ja ako samosudkyňa viem uvážiť, za podstatné, pretože o tomto vašom dôvode neúčasti bol oboznámený prokurátor a je s ním oboznámený obžalovaný, respektíve jeho obhajcovia. Obhajcovia nazerali do spisu, čiže to ospravedlnenie, ktoré ste mi adresovali, videli. Ja žiadnu poštu, pán Zeman, ktorú mi doručujete, hoc mi ju doručujete na pracovnú adresu, nepovažujem za moju súkromnú poštu. To znamená – všetko ide do spisu.

Mafián Zeman: Rozumiem.

Sudkyňa Záleská: Čiže volám vám teraz, že, samozrejme, posielam vám nové predvolanie na tretieho septembra, posielam vám ho poštou riadne na adresu vášho trvalého bydliska, ktorú poznám zo spisu a posielam vám ju aj prostredníctvom mailovej komunikácie. Po obdržaní toho dátumu sa vy znova zariaďte tak, ako budete vy považovať za správne. Z môjho pohľadu ja budem potom voliť kroky, ktoré mi umožňuje trestný poriadok ako sudkyni, pretože na vašej účasti proste strany trvajú, respektíve ja ju ako sudkyňa považujem za nevyhnutnú, vaše opätovné vypočutie.

Po telefonáte, z ktorého uvádzame podstatnú časť, sa na konci rozhovoru  mafián Zeman dvakrát veľmi pekne pani sudkyni poďakoval. Zároveň by to mohol byť aj koniec jedného absurdného príbehu, keby nemal rovnako absurdnú dohru na Súdnej rade Slovenskej republiky. Podnet Úradu inšpekčnej služby na disciplinárne konanie voči Záleskej postúpil predseda Súdnej rady Ján Mazák šéfovi Špecializovaného trestného súdu TS Jánovi Hrubalovi. Ten preveril okolnosti prípadu, preskúmal vyjadrenie sudkyne Záleskej a nezistil žiaden dôvod na vyvodenie disciplinárnej  zodpovednosti. Mazák preskúmal Hrubalovo stanovisko a dospel k rovnakému záveru.

Medzinárodný frazeologizmus EineHandwäschtdieandere, ruka ruku umýva, platí aj pre slovenskú spravodlivosť. Záleská zostala čistá ako ľalia a 

kandidovala na členku najvyššieho samosprávneho orgánu – Súdnej rady Slovenskej republiky. Sudcovia sa zišli21. apríla 2022 a zvolili si piatich nových členov. Obe naše tlačové agentúry a denníky uviedli, že uspeli najmä kandidáti kritickí k súčasnému stavu justície na Slovensku vrátane Marcely Kosovej a Dany, Jelinkovej Dudzíkovej, ktorá kritizovala obrannú zmluvu s USA. Uspela aj Ayše Pružinec Erenová, ktorá zas varuje pred devastáciou právneho štátu.

Známa sudkyňa Špecializovaného trestného súdu Pamela Záleská nepresvedčila a skončila v poli porazených. Musela byť zlá správa Pre Jána Mazáka, ale dobrá správa pre slovenskú justíciu. Pre právny štát asi svitá na lepšie časy.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás