fbpx
- Reklama -
EkonomikaKurz rubľa sa po pôvodných stratách zotavil, posilnil sa...

Kurz rubľa sa po pôvodných stratách zotavil, posilnil sa oproti doláru aj euru

-

Kurz rubľa sa po pôvodných stratách zotavil, posilnil sa oproti doláru aj euru

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Moskva 27. júna (TASR) – Kurz rubľa sa po pôvodnom poklese oproti doláru zhruba o 2 % zotavil a v porovnaní s predchádzajúcim obchodovaním mierne posilnil. Rovnaký vývoj zaznamenal aj oproti európskej mene. Výkyvy na trhoch spôsobili správy o tom, že Rusko sa dostalo do platobnej neschopnosti. Informovala o tom agentúra Reuters.

- reklama -

Rusko sa oficiálne do platobnej neschopnosti dostalo prvýkrát po viac než storočí, keď podľa veriteľov neuhradilo úroky splatné už pred mesiacom. Ochranné obdobie trvajúce 30 dní uplynulo 26. júna. Predtým sa do platobnej neschopnosti v prípade zahraničného dlhu dostalo v roku 1918 po boľševickej revolúcii.

Rusko malo 27. mája zaplatiť úroky zo zahraničných dlhopisov v hodnote 100 miliónov USD (95,02 milióna eur), niektorí veritelia však oznámili, že peniaze nedostali ani po uplynutí ochranného obdobia. Ruská vláda tvrdenia o platobnej neschopnosti odmieta a tvrdí, že táto situácia je vytvorená umelo. Peniaze totiž Moskva poslala, banka Euroclear však platbu pre západné sankcie nezrealizovala.

Kurz rubľa spočiatku oproti doláru klesol približne o 2 % na 54,4975 RUB/USD. Neskôr sa však zotavil a okolo poludnia dosahoval 53,23 RUB/USD, čo oproti predchádzajúcemu obchodovaniu znamená posilnenie o 0,3 %.

Kurz ruskej meny sa posilnil aj oproti euru. Zatiaľ čo v rannom obchodovaní klesol až na 57,3375 RUB/EUR, okolo poludnia sa posilnil na 55,96 RUB/EUR. V porovnaní s predchádzajúcim obchodovaním bol tak silnejší o 0,2 %.

Predstavitelia skupiny G7, ktorí v týchto dňoch rokujú v Nemecku, však podľa zástupcu americkej vlády plánujú v utorok (28. 6.) oznámiť ďalšie sankcie s cieľom zvýšiť tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina za situáciu na Ukrajine. To by podľa analytikov mohlo zvýšiť tlak aj na ruskú menu.
(1 EUR = 1,0524 USD)

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás