fbpx
REGIÓNYKežmarok: Začali sa práce na geotermálnom vrte, náklady presiahnu...

Kežmarok: Začali sa práce na geotermálnom vrte, náklady presiahnu tri milióny eur

-

Kežmarok: Začali sa práce na geotermálnom vrte, náklady presiahnu tri milióny eur

Kežmarok 7. februára (TASR) – V podtatranskom meste Kežmarok začali práce na geotermálnom vrte, investičné náklady na projekt podľa predpokladov presiahnu tri milióny eur. Vrt na sídlisku Juh za základnou školou a bytovkou na Levočskej ulici bude slúžiť na výrobu tepla pre kežmarské domácnosti. Konateľ spoločnosti GEOVRT Kežmarok Rastislav Gaľa uviedol, že po ukončení prác na príprave plochy pre vrtnú súpravu a kompletizácii vrtnej plošiny, sa v týchto dňoch začalo s realizáciou samotného vrtu.

„Celá technológia pozostáva zo 40 kamiónov príslušenstva a 15 kamiónov vrtnej súpravy, ktorá pochádza od nemeckej spoločnosti a váži 84 ton,“ priblížil Gaľa s tým, že vrtná veža má výšku 34 metrov a dokáže rozpohybovať vrtné náradie silou 220 ton. Odvŕtaný materiál bude vyplachovaný na povrch dvoma čerpadlami s výkonom 2000 litrov za minútu. Zhotoviteľom je slovensko-maďarské konzorcium firiem.

„Našou dlhodobou snahou v Kežmarku, je minimalizovať znečisťovania životného prostredia a hľadať alternatívne spôsoby zabezpečovania nevyhnutných životných potrieb. K takým v súčasnosti patria aj výroba elektrickej energie a výroba tepla. Realizáciou geotermálneho vrtu môže mesto získať obnoviteľný zdroj energie, ktorý by bol využívaný pre účely vykurovania a prípravy teplej úžitkovej vody,“ uviedol primátor Kežmarku Ján Ferenčák (Hlas-SD).

Rýchlosť vŕtania závisí od viacerých faktorov, predpokladaná dĺžka je 55 dní. Plánovaná hĺbka vrtu je je 2500 metrov. „Po odvŕtaní budú nasledovať skúšky vrtu, pri ktorých sa overia dosiahnuté parametre, a to najmä teplota a výdatnosť geotermálnej vody. V prípade, že sa dosiahnu očakávané hodnoty, bude jasné, koľkým domácnostiam v Kežmarku bude tento jedinečný a hlavne náš domáci obnoviteľný zdroj energie dodávať teplo a teplú vodu,“ upozornil Gaľa a zároveň požiadal obyvateľov o zhovievavosť. Počas vrtných prác totiž bude dochádzať k zvýšenému hluku a pohybu mechanizmov v okolí vrtnej plošiny.

Po realizácii a kolaudácii vrtu bude celé okolie zrevitalizované a pribudne pri ňom vonkajšie cvičisko s lavičkami, stojany na bicykle a informačná tabuľa o význame diela pre komunitu.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás