ROZHOVORYJán Baránek: Stále máme vysoký počet nerozhodnutých voličov

Ján Baránek: Stále máme vysoký počet nerozhodnutých voličov

-

Ján Baránek: Stále máme vysoký počet nerozhodnutých voličov

Ich konečné rozhodnutie môže ovplyvniť celkový výsledok volieb

Predčasné parlamentné voľby sa nezadržateľne blížia. Už o pár dní sa dozvieme, kto povedie náš štát najbližšie štyri roky. O možnom volebnom výsledku a iných aktuálnych spoločensko-politických témach sme sa rozprávali s politickým analytikom a šéfom agentúry Polis Jánom Baránkom.

Na základe štvrtkového prieskumu agentúry Ipsos je hnutie SME RODINA Borisa Kollára pod piatimi percentami. Bulvár ho ako politika zrodil. Je celkom pravdepodobné, že ho v týchto voľbách môže aj zarezať. Čo si o tom myslíte?

Či bude Boris Kollár nakoniec v parlamente alebo nie, je nateraz veľmi otázne. Ja som tiež v mojej agentúre Polis prednedávnom robil prieskum podľa ktorého by SME RODINA bola naďalej súčasťou Národnej rady SR. Pri jeho hnutí je problém v tom, že sa vo viacerých posledných prieskumoch pohybuje plus mínus okolo piatich percent. Treba brať preto v tomto prípade do úvahy nielen štatistickú chybu, ale aj dátum zberu údajov, metodiku atď. Je tam veľmi veľa premenných. Všetky tieto prieskumy nám ukazujú aj veľké množstvo stále nerozhodnutých voličov. A pokiaľ aj tento fakt v médiách nezverejníte, tak celkový výsledok prieskumov verejnej mienky, je vám potom absolútne nanič. V poslednom prieskume Polis sa nám napríklad objavil aj vysoký podiel stále nerozhodnutých voličov. Je ich niečo cez tridsať percent. A to je veľmi vysoké číslo, ktoré vám všetky prieskumy verejnej mienky úplne skresľujú. Pokiaľ neskúmame ku komu sa prikláňajú, nedokážeme s vysokou presnosťou určiť najviac pravdepodobný výsledok volieb. Mnohí z nich sa volieb ani nemusia vôbec zúčastniť. 

Vráťme sa k Borisovi Kollárovi. V poslednom období má za sebou niekoľko káuz ako napríklad „vzorný“ otec roka či  jeho údajné vzťahy s mnohými „silikónovými“ kráskami, ktoré podľa ich slov mal posielať na interrupcie. Do akej miery mu môže toto podľa Vás uškodiť? 

On má špecifický tip voličov, predovšetkým voličiek. Samozrejme, že tieto kauzy mu nijako nepomôžu. Tu ide len o to, do akej miery mu to uškodí. Nevylučujem, že sa môže stať, že na základe toho sa do parlamentu nemusí dostať. Ale zase všímaví volič, ktorý ho napriek tomu chce voliť, si môže povedať, že toto nie sú nové kauzy. Povie si, že sú účelovo teraz púšťané do médií s cieľom diskreditovať Borisa Kollára. Na základe toto si môžu povedať, že prestanú tieto kauzy brať vážne a nebudú im veriť.

Hnutie SME RODINA podľa medializovaných informácií poslalo v roku 2021 alternatívnemu spravodajskému webu Hlavné správy sumu viac ako 57-tisíc eur. Podporou novely zákona o kybernetickej bezpečnosti o rok neskôr po ruskej invázii na Ukrajinu podstate celé alternatívne spektrum dalo by sa povedať zradil. Práve Hlavné správy boli vďaka tomu zo strany štátu blokované niekoľko mesiacov. Ako vnímate tento fakt? Stratil týmto spôsobom tzv. alternatívnych voličov?

Nie. V alternatíve má minimum voličov. V tomto spektre majú svojich voličov predovšetkým strany ako Smer-SSD, Republika alebo SNS. Určite nie SME RODINA. Ak chcel Boris Kollár tu nabrať nejakých voličov, určite mal v týchto médiách vystupovať aj napríklad počas Covidu-19. Ako som registroval on vtedy nemal nijaký veľký problém s tými opatreniami, ktoré ja nazývam fašistické. Sem tam sa k nim vyjadril. Ale kto povolil mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR v decembri 2020 s igelitmi, aby mohli prísť na rokovania aj poslanci nakazení covidom?Však on bol predsedom parlamentu. Takže ťažko by som hľadal na základe týchto skúseností nejakú väčšiu masu voličov SME RODINA v alternatíve.

Prejdime teraz ku KDH. Aj Vy osobne ste sa s touto stranou v minulosti identifikovali. Pred nedávnom predseda Milan Majerský v jednej diskusnej relácii označil ideológiu LGBT za pliagu. Nikto z tohto hnutia sa ho verejne nezastal. Naopak jeho vlastní z kandidátky KDH išli proti nemu ako napríklad Ivan Bošňák či europoslanec Ivan Štefanec. František Mikloško zase neustále deklaruje, že KDH pôjde do budúcej vlády s Progresívnym Slovenskom. Čo si o tom myslíte?

Myslím si o tom to, že toto je explicitný dôkaz toho, že KDH zdegenerovalo. A teraz nie preto čo povedal Milan Majerský. Pod toto sa aj aj podpisujem čo povedal LGBT ideológii. Je to pliaga samozrejme. Ale pre mňa je dôkazom tej degenerácie tá druhá časť tej vašej otázky. To je škandalózne, aby predstavitelia kresťanskej strany krútili nosom nad tým, že ich predseda označil ideológiu LGBT za pliagu. O Ferovi Mikloškovi sa radšej ani nebavme lebo ten je ideologicky a hodnotovo pomätený. Ivan Štefanec to ani nehovorím. KDH už dávno nie je to KDH, ktorého som bol sympatizant a spoluzakladateľ. Od tohto súčasného KDH sa jedine dištancujem.

Môže napriek tomu prekročiť päťpercentnú hranicu?

To je ťažko povedať. S vysokou pravdepodobnosťou rozhodnú ešte stále dnes nerozhodnutí voliči, ktorých ako som už hovoril, je stále okolo tridsať percent.

Čo si myslíte o tom, že bývalý predseda KDH Alojz Hlina je dnes na kandidátke SaS?

V KDH dnes vládne nekonzistentnosť a oportunizmus. Keď išli voliť Hlinu za predsedu,ja som ich už vtedy prvý krát upozorňoval, že je oportunista. Argumentoval som tým, že to nie je žiadny kresťan v chápaní kresťanského politika v KDH.Ale vtedy som bol za zlého a teraz sa moje slová naplno potvrdili. Pri normálnom rozume neviem pochopiť ako môže bývalý predseda kresťanskej strany prebehnúť k liberálom. Toto sa dá jedine porovnať s vojakmi Červenej armády, ktorí dobrovoľne počas druhej svetovej vojny prebehli do nemeckého Wehrmachtu.

O Vás je známe, že ste veriaci človek. Ak by ste dnes teoreticky volili KDH, prekážalo by Vám, ak v súčasnej situácii by uprednostnilo povolebnú spoluprácu so Smerom -SSD ako s Progresívnym Slovenskom?

Ak by som bol postavený pred túto otázku, či Smer alebo Progresívne Slovensko, tak určite Smer. Lebo okrem toho, že za našimi hranicami máme vojnu, tak u nás na Slovensku prebieha zároveň nemenej intenzívna kultúrna vojna. A v nej je Smer na tej istej strane ako je KDH.

Ale veľká časť voličov KDH je za tridsať rokov ovplyvňovaná jeho vysokými predstaviteľmi, že najväčším zlom na Slovensku je stále buď Vladimír Mečiar alebo Robert Fico. Na základe toho veľká časť z nich je pripravená na koalíciu KDH s Progresívnym Slovenskom….

Viete to potom nie sú pre mňa kresťania. Lebo predsa Progresívne Slovensko má výslovne protikresťanskú agendu ohľadom pojmov ako rodina, interrupcia , LGBT ideológia, odluka cirkvi od štátu atď. Normálny veriaci kresťan, ktorý je vysporiadaný so svojimi hodnotami, nemôže ani v mysli premýšľať o koalícii s Progresívnym Slovenskom. Nemôže. To je jednoducho absurdné.To je voda a oheň. Jediná možná alternatíva je pre neho dnes koalícia so Smerom, alebo Hlasom, SNS, Republikou.

V tomto smere máte dnes rovnaký názor ako napríklad bývalý predseda KDH Ján Čarnogurský…

Samozrejme. Opakujem KDH je dnes oportunistická strana. Nie je kresťanská. Názov kresťansko-demokratické by si mali zmeniť na oportunistické.

Strana Hlas-SD dlhodobo v prieskumoch klesá. Ako vidíte šance Petra Pellegriniho? Získa Hlas-SD vo voľbách viac ako desať percent? Alebo jej výsledok bude nakoniec jednociferný?

Vzhľadom na to, že stále máme takmer tridsať percent nerozhodnutých voličov, tak neviem vám presne povedať. Ale osobne si myslím, že Hlas má na to, aby získal vo voľbách viac ako desať percent. K ich začiatku však máme ešte pár dní. Dovtedy sa môže stať preto všeličo. Môj tip je, že bude mať dvojciferný výsledok.

Hnutie OĽaNO vzhľadom na to, že kandiduje ako koalícia s Kresťanskou úniou a so stranou Za ľudí, potrebuje pre vstup do Národnej rady SR viac ako sedem percent. Posledné prieskumy ich však posielajú mimo parlament. Od povestnej bitky expremiéra Igora Matoviča s exministrom vnútra Robertom Kaliňákom, sme boli svedkami rôznych provokácií. Mali sme tu aj herecký výkon Joža Pročka. Posledné štvrtkové výsledky agentúry Ipsos dali OĽaNO už viac ako osem percent, čo by stačilo na vstup do Národnej rady SR. Myslíte si, že táto forma kampane zachráni Igora Matoviča vo vysokej politike?

Pozrite sa ja neviem aké máme v populácii zastúpenie psychopatov a sociopatov, ktorých takéto niečo môže osloviť. Preto nevylučujem, že Igor Matovič sa nakoniec môže do parlamentu dostať zásluhou týchto rôznych excesov. Zrejme fakt sú medzi nami takí prazvláštni ľudia, ktorým to môže imponovať a ktorých animozita voči Smeru, je viac než akékoľvek racionálne uvažovanie. V ich ponímaní to asi znamená to, že Igor Matovič hrdinským spôsobom narušil tú tlačovku Smeru. Oni to zrejme asi fakt berú ako krok odvahy a ako niečo, čo od neho čakali. Ale naopak normálny kultivovaný človek si povie, že preboha, načo tam liezol. Mne osobne to napríklad potvrdilo, že Igor Matovič je fakt úplne vyšinutý blázon, ktorý nemá v politike čo robiť. A to už nehovorím o Jožovi Pročkovi s tou sadrou na jeho krku. Oboch považujem za obyčajných šašov, ktorí nepatria do politiky ale do  špeciálneho ústavu doktora Chocholouška. Ale bohužiaľ pre mentálne znevýhodnených voličov  ako vidíme to zrejme naozaj platí.

Takže podľa Vás dnes už žiadny normálny človek nemôže voliť Igora Matoviča?

Presne tak. On už normálnych voličov stratil. Tú množinu z dvadsiatich štyroch percent takmer dvadsať percent od posledných volieb stratil. On si to asi uvedomuje, že zbytočne sa bude uchádzať hlasy normálneho voliča. Jemu ostali už len naozaj takí jemu podobní vyšinutí voliči,o ktorých sa chce uchádzať. Preto potom robí toto čo robí. Týmto normálneho voliča nezíska na svoju stranu. Jeho predvolebná kampaň v tej  podobe v akej je dnes,neoslovuje normálneho a racionálneho voliča. Oslovuje ale bláznov, akým je on samotný.

Ista časť „príčetných“ voličov OĽaNO sú zrejme len „špecifickí“ voliči Kresťanskej únie. Do akej miery môže skupina okolo Anny Záborskej a Richarda Vašečku ovplyvniť celkový povolebný výsledok hnutia OĽaNO?

Oni môžu získať hlasy z tých kresťanských spoločenstiev, ktorých na Slovensku nie je až tak málo. Môže im to priniesť okolo tridsať tisíc hlasov. Otázka však je, či títo voliči nie sú sklamaní z doterajšieho pôsobenia Kresťanskej únie v koalícii s OĽaNO. Úprimne, ja som vôbec nepočul ani Annu Záborskú ani Richarda Vašečku, že by sa nejako silno vymedzili voči tým šialenostiam, ktoré Igor Matovič počas Covidu-19 vyvádzal.Príliš sa ani nepostavili proti zákazu vykonávania verejných bohoslužieb. Takže tieto objektívne faktory môžu týchto voličov odstrašiť. Ale Kresťanská únia ako celok má pre Igora Matoviča potenciál. Ináč by ich predstaviteľov nemal na svojej kandidátke. Majú potenciál, ako som už na začiatku hovoril, predovšetkým v tých kresťanských spoločenstvách.

Ďalšou koaličnou stranou je strana Za ľudí pod vedením súčasnej predsedníčky Veroniky Remišovej. Jej zakladateľ a bývalý predseda exprezident Andrej Kiska však verejne podporil trio odídencov Máriu Kolíkovú, Vladimíra Ledeckého a Vladimíru Marcinkovú, ktorí kandidujú za SaS. Aký má teda potenciál súčasné zloženie Za ľudí na kandidátke Igora Matoviča?

Nulový. Pani Remišová nemá žiadny potenciál. Možno iba jej rodinní príslušníci a malá skupina nekritických podporovateľov ju budú krúžkovať.

Ostaňme na chvíľočku pri strane Smer-SSD, ktorá sa už dlhodobo v prieskumoch verejnej mienky pohybuje na prvej priečke. Myslíte si, že jej výsledok bude viac ako dvadsať päťpercentný?

No to je ťažká otázka. Myslím si, že môže ak určitá časť nerozhodnutých voličov sa nakoniec rozhodne dať opätovnú šancu Robertovi Ficovi.

Štvrtkové výsledky agentúry Ipsos ukázali, že bez Republiky a OĽaNO nevznikne žiadna koalícia. Je len malá pravdepodobnosť, že by sa KDH nakoniec predsa len pridalo k Robertovi Ficovi. Aká šanca je v tomto prípade, že vznikne patová situácia?

Je dosť pravdepodobné žeby v takejto situácii vznikol pat. Nasledovali by potom ďalšie voľby. Iné riešenie by nebolo možné. Samozrejme ale nechcem predbiehať. Nechcem tu teraz robiť modely na základe údajov, ktoré sú do veľkej miery fakt len deduktívne, pretože musím stále opakovať, že tridsať percent voličov, je stále nerozhodnutých. Ale patová situácia je napriek tomu stále reálna, pretože napríklad s Republikou nechce ísť ani Hlas ani KDH. Jedine kto ju nevylúčil bol iba Smer a SNS. Takže ak sa v tomto prípade nič zásadne nezmení, čo veľmi pochybujem, pat sa naozaj nedá vylúčiť.

V prípade ak by nenastala patová situácia. Ktorá povolebná koalícia je podľa Vás oveľa reálnejšia? Národno-sociálna alebo progresívno-liberálna?

Progresívno-liberálna koalícia, ktorej jadrom by bolo Progresívne Slovensko a SaS, by potrebovala s vysokou pravdepodobnosťou okrem Hlasu a SME RODINA aj KDH. V tomto smere nepočítam s Mikulášom Dzurindom ani s Demokratmi. Oni nebudú v parlamente. Ja medzi progresívne strany samozrejme nepočítam hnutie SME RODINA, pretože jeho hlavní predstavitelia Peter Pčolinský a Milan Krajniak, sú tvrdými konzervatívcami a neviem, či by do takéhoto podniku išli. No na druhej strane v politike je samozrejme všetko možné. Napriek tomu si myslím, že národno-sociálna koalícia Smeru, Hlasu, SNS, prípadne SME RODINA,  je oveľa reálnejšia. Má to však podmienku. SNS alebo SME RODINA sa musí dostať do parlamentu. Treba však povedať, že dodnes Boris Kollár nepotvrdil nejakú veľkú ochotu ísť do koalície so Smerom.  No ale zase spomeňme si na Bélu Bugára, ktorý sa nakoniec v roku 2016 dohodol s Robertom Ficom a Andrejom Dankom na spoločnom vládnutí. Okrem možného počtu mandátov pre jednotlivé politické strany a logických vstupov a výstupov, nesmieme zabudnúť do tohto celého započítať aj ďalšie faktory, ktoré sú  rovnako veľmi silné.

Čo máte v tomto prípade na mysli?

Napríklad minulosť niektorých politikov. Aby sa na verejnosti už viacej neotvárala, tak to vedia vykšeftovať za koalíciu. Takže to, že dnes niekto nepovedal alebo povedal s kým po voľbách pôjde alebo do spoločnej koalície, nemusí automaticky platiť aj po voľbách. Nebudem konkrétne menovať ale napríklad nejaký politik x, y, z si povie, že dobre ja pôjdem do konkrétnej koalície, ale jeho potencionálni koaliční partneri zabudnú na to, čo v daných rokov vykonal, resp. nevykonal. Toto sa bežne deje v politike. Tento faktor opomíname v našom rozhovore. Ale my ho opomíname preto lebo nevieme ako budú prebiehať povolené rokovania.

Dostala sa ku mne informácia, že Peter Pellegrini údajne premýšľa o širokej koalícii s Progresívnym Slovenskom a SaS bez účasti Smeru-SD. Na základe toho by sa IvanKorčokmal údajne stiahnuť z prezidentskej kandidatúry a prijal by post predsedu vlády. Michal Šimečka by sa mal stať údajne novým predsedom Národnej rady SR. A na oplátku Peter Pellegriniby mal voľný priestor k prezidentskej kandidatúre. Proti sebe by tak nemal silného súpera z liberálno-progresívneho prostredia. Ako hodnotíte tieto moje slová?

Peter Pellegrini je takisto oportunista. Jeho ideovo-názorová nevyhranenosť mu na základe tohto priniesla postupný prepad preferencií z pôvodných dvadsaťštyri percent na súčasných dvanásť. Ja samozrejme neviem vylúčiť, že sa takýchto rokovaní zúčastnil. Má to však jeden háčik.

Aký?

Peter Pellegrini po voľbách bude mať svoj poslanecký klub. Dnes ešte nevieme presne povedať,  kto bude jeho súčasťou. Ale povedzme, že v ňom bude prevažovať skupina bývalých dlhoročných smerákov. No a na tomto konkrétnom prípade čo ste teraz povedali reálne hrozí, že oni nebudú chcieť byť súčasťou takejto koalície. A ja dnes neviem vylúčiť, že neprebehnú naspäť k Robertovi Ficovi. S týmto musí samozrejme Peter Pellegrini počítať. Viem, že medzi nich patrí napríklad Erik Tomáš, Matúš Šutaj Eštok alebo Denisa Saková. V skutočnosti môže byť oveľa viac takýchto poslancov za stranu Hlas, ktorí by v takomto prípade odišli z poslaneckého klubu a strany. Reálne preto Petrovi Pellegrinimu naozaj hrozí, že nakoniec nemusí mať toľko poslancov, koľko získal reálne vo voľbách. A keď toto mňa napadlo, tak určite toto už dávno napadlo aj Roberta Fica. Nech si čokoľvek kto o ňom myslí, pre mňa je momentálne najlepší politik na Slovensku.

Aký vidíte rozdiel medzi širokou koalíciou z roku 1998 a potencionálne možnou širokou koalíciu, ktorá môže vzniknúť po predčasných voľbách? Má takýto tip koalície za súčasnej spoločensko-politickej situácii reálne opodstatnenie?

Určite nie. Spoločnosť dnes nie je rozdelená jednou líniou ako to bolo v roku 1998. Vtedy sa delila promečiarovskú a protimečiarovskú. Dnes je tých deliacich línií oveľa viac. Buď ste proti Ficovi alebo za Fica, proti Matovičovi alebo za Matoviča. Treba poznamenať, že to nie sú tie isté skupiny. Napríklad ten kto je proti Matovičovi automaticky neznamená, že je za Fica. Ďalej tu máme skupinu proukrajinských, proruských a niečo medzi nimi – tzv. zlatý stred. Do tretej skupiny takých triezvejších patrím aj ja. Ja nie som ani proukrajinský ani proruský. Ja stále tvrdím Ukrajina bola a stále je najskorumpovanejší štát v Európe s neonacistickým vedením.Zároveň odsudzujem ruskú agresiu. Potom tu máme delenie na tých čo podporujú LGBT ideológiu a tí čo sú proti. V roku 1998 sme mali bipolárne Slovensko. Ale dnes ho máme multipolárne.

Myslíte si, že na základe posledných prieskumov verejnej mienky sú už Republika aj SNS bezpečne parlamentnými stranami?

U Republiky som si viac-menej stále istý, že po voľbách bude súčasťou Národnej rady. SNS je trochu komplikovanejší príbeh. Aj keď zatnem všetky zuby a zavriem oči a vymažem si časť jej minulosti, poviem si, nech aj ona je v parlamente. Ale v jej prípade vidím určité veci, ktoré jej môžu návrat do vysokej politiky trochu skomplikovať. Napriek tomu, že na svoju kandidátku dala priestor aj mimostraníckym osobnostiam, nie sú takmer vôbec viditeľné napríklad v mainstreamových médiách. Takmer všetok priestor obsadil Andrej Danko. Potom vzniká dojem, že SNS je iba o ňom. Týmto spôsobom berie priestor aj tým ľuďom, ktorí majú verejnosti tiež čo ponúknuť. Napriek tomu si myslím, že SNS zrejme tiež prelezie magickú päťpercentnú hranicu, ktorá jej zabezpečí návrat do parlamentu.

Ako hodnotíte nedávne eskapády progresívcov v Bratislave pri reklamnej kampani mestského divadla Pavla Országha Hviezdoslava, dúhovej šatky na buste Pavla Országha Hviezdoslava alebo otvorenie cyklopruhu na Vajanského nábreží? Myslíte si, že im to skôr poškodí alebo naopak pomôže?

Toto sú oni. A toto je len slabý odvar začiatku toho, čoho sú oni schopní a čo oni chcú. Úprimne neviem, či toto niekomu otvorí oči.Niekomu snáď hej.Poviem Vám ale strašne zlú informáciu. Väčšine ich voličom to imponuje. Oni to chcú a sú tým nadšení. Oni by boli najradšej keby aj z diaľnice D1 na Trnavu, urobili z jedného pruhu cyklistický chodník. Takisto by bolo nadšení keby sa aj štátna vlajka SR biela, modrá a červená, zmenila na dúhovú. Títo progresívci to nerobia s ohľadom na nás čo si budeme o tom celom myslieť. To je presne prípad Igora Matoviča. Tak ako on veľmi dobre vie, že musí osloviť teraz bláznov, tak progresívci veľmi dobre vedia, že musia osloviť aktivistov a idiotov. A oni to aj robia. Ten ťah s tým cyklistickým chodníkom je v ich ponímaní veľmi dobrým posolstvom pre ich voličov. Podobne je to aj s divadlom. V žiadnom prípade im to neberie žiadne percentá. Naopak rastú. Robia presne to, čo ich voliči chcú.

Majú progresívci voličov aj zo strednej generácie?

Gro ich voličov je skupina vymletých mladých ľudí. A čo sa týka starších voličov, bohužiaľ tam som sa stretol s argumentáciou, že oni vôbec nepoznajú program. Absolútne nič. Oni vám povedia, že oni tu ešte neboli, nemajú za sebou žiadne kauzy a korupciu a preto im chcú dať šancu.

Spomenuli ste skupinu mladých vymletých ľudí. Ako to myslíte?

Presne tak ako som povedal. Prečítajte si literatúru zameranej na digitálnu demenciu ale hlavne si pozrite na YouTube prednášky česko-amerického neurológa MUDr. Martina Jana Stránskeho. On explicitne a zrozumiteľne z vedeckého pohľadu vysvetľuje,  že čo sú toto za ľudia. Z jedného z vysvetlení som bol absolútne zhrozený. Podľa jeho zistení sú to ľudia, ktorí nie sú schopní rozumieť vete, ktorá má viac ako tri až päť slov. On to vysvetľuje tak, že oni vyrástli v prostredí, kde sa takto komunikovalo – Instagram, Messenger, TikTokatď. Hovorí, že toto všetko lekári vidia na magnetickej rezonancii. Tam sa im tie nedovyvinuté časti mozgu jednoducho vysvietia. Preto podľa neho takýto človek nie je schopný rozumieť zložitej vete, v ktorej máte štyri čiarkys rozsahom troch riadkov. Jednoducho nerozumie. A toto sú ich voliči. A preto sú schopní do kosti obhajovať takú hovadinu ako je Green Deal. Lebo oni nemajú kapacitu ani mentálnu výbavu a inteligenčnú výbavu na to, aby pochopili, že Green Deal je presne to isté, ako keď chcete byť Perpetuum mobile. Perpetuum mobile odporuje termodynamickým vetám. A Green Deal odporuje pomaly všetkým zákonom fyziky. Mimochodom, mám o tom akú takú predstavu, študoval som aj klimatológiu.

Ako vnímate program Progresívneho Slovenska, v ktorom sa uvádza zavedenie trestnoprávnej zodpovednosti pre tie osoby, ktoré by sa nejakým spôsobom kritiky vyjadrili k členom LGBT komunity?

Toto sa skôr či neskôr veľmi zle obráti proti celej LGBT komunite. Veď toto je fašizmus. To, že napríklad poviem o chlapovi, ktorý má gule a povie si, že sa cíti ako žena a bude na základe toho loziť do ženských šatní a poviem na neho, že je hovädo a že treba mu dať po papuli, mám za toto byť zavretý? Lebo to je o tom. Veď čo sa zbláznili? Viete jedna z definícii fašizmu je aj to, že si menšina uzurpuje moc vládnuť nad väčšinou. Jednoducho povedané je to presadzovanie názorov menšiny na úkor väčšiny. A toto čo ste povedali je explicitný príklad. Oni sú fašisti s prvkami kultúrneho marxizmu.

Otázka na záver. Myslíte si, že napriek tomuto všetkému, je Slovenská republika stále konzervatívnym štátom?

Slovensko už nie je určite tak konzervatívne ako bolo pred pätnástimi alebo dvadsiatimi rokmi. Napriek tomu je chvalabohu stále konzervatívne. Problém však vidíme inde. My momentálne nemáme žiadnu typickú konzervatívnu stranu. Konzervatívne témy dnes nahradzuje predovšetkým sociálna demokracia s prívlastkom slovenská. KDH už dlhé roky nemá s konzervativizmom nič spoločné. Preto mám ambíciu založiť takýto tip strany.

Zhováral sa: Matej Mindár

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás