fbpx
ZahraničnéFracúzske vlády vystavovali vlastné obyvateľstvo rádioaktivite, ale Slovensku vraj...

Fracúzske vlády vystavovali vlastné obyvateľstvo rádioaktivite, ale Slovensku vraj pomáhajú nezištne

-

Fracúzske vlády vystavovali vlastné obyvateľstvo rádioaktivite, ale Slovensku vraj pomáhajú nezištne

Paríž 9. marca (TASR) – Francúzska vláda roky tajila skutočnú úroveň rádioaktivity, ktorej bolo počas troch desaťročí jadrových skúšok v Tichomorí vystavené obyvateľstvo Francúzskej Polynézie. Vyplýva to z najnovšej správy investigatívnej webstránky Disclose.ngo, ktorá bola zverejnená v utorok.


      Jadrové testy z rokov 1966-1996 mali negatívny dopad na zdravie „takmer celého obyvateľstva“ týchto tichomorských ostrovov, ktoré sú zámorským územím Francúzska, píše sa v správe, z ktorej citovala agentúra AFP.


      „Naše odhady sú dvoj- až desaťnásobne vyššie ako tie od francúzskej organizácie pre jadrový výskum CEA z roku 2006,“ uviedol Disclose.ngo.

- reklama -


      Francúzsky investigatívny portál preskúmal zhruba 2000 strán dokumentov francúzskej armády, ktoré tamojší rezort obrany odtajnil v roku 2013. Správu vypracoval v spolupráci s prestížnou americkou Princetonskou univerzitou a britskou spoločnosťou Interprt.


      Analyzovaním máp či fotografií a na základe desiatok rozhovorov s predstaviteľmi vo Francúzsku aj Francúzskej Polynézii sa im podarilo hodnoverne zrekonštruovať tri kľúčové jadrové testy a ich následky, priblížil The Guardian. Ide o skúšky s označením Aldébaran z roku 1966, Encelade z roku 1971 a Centaure z roku 1974.


      Rádioaktivita, ktorá do okolia unikla pri teste s názvom Centaur z júla 1974, „postihla približne 110.000 ľudí, takmer celé vtedajšie obyvateľstvo Francúzskej Polynézie,“ píše sa v správe.


      Investigatívny projekt tiež zverejnil utajenú správu z Paríža, ktorú polynézska vláda dostala vlani vo februári. V správe sa píše o náraste počtu prípadov rakoviny štítnej žľazy u obyvateľov Gambierových ostrovov, súčasti Francúzskej Polynézie, ktorý má priamo súvisieť s francúzskym jadrovým testom Aldébaran, píše The Guardian.


      Francúzska vláda zriadila kompenzačný mechanizmus pre obete jadrových skúšok až v roku 2010. Do dnešného dňa odškodnila 454 ľudí, z toho len 63 obyvateľov Francúzskej Polynézie. V ostatných prípadoch šlo najmä o zahraničných pracovníkov a francúzskych vojakov, ktorí na súostroví pôsobili v čase jadrových skúšok, pripomína The Guardian.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás