NázoryEURÓPSKA ÚNIA: Možné sankcie proti Truckerovi Carlsonovi  - zákaz...

EURÓPSKA ÚNIA: Možné sankcie proti Truckerovi Carlsonovi  – zákaz vstupu do krajín EÚ za rozhovor s Vladimírom Putinom

-

EURÓPSKA ÚNIA: Možné sankcie proti Truckerovi Carlsonovi  – zákaz vstupu do krajín EÚ za rozhovor s Vladimírom Putinom

UKRAJINA: Zapísanie Truckera Carlsona do zoznamu smrti MIROTVOREC

Denník The Wall Street Journal uviedol, že rozhovor Truckera Carlsona s Vladimírom Putinom by mal byť odvysielaný vo štvrtok, t. j. dnes, na čo liberálni politici EÚ a Ukrajina už v predstihu okamžite reagovali neprijateľným gigantickým výbuchom nezvládnutých emócií.

Práve tí liberáli, ktorí sa verbálne non stop oháňajú slobodou tlače, chcú americkému novinárovi Tuckerovi Carlsonovi za rozhovor s Vladimírom Putinom zakázať vstup do Európy a zapísať ho na sankčný zoznam EÚ.

Guy Verhofstadt, člen skupiny Renew Europe, ktorá má vždy najhlasnejšie „obavy“ o slobodu tlače, nazval Carlsona „hlásnou trúbou“ bývalého prezidenta Donalda Trumpa a chce sankcionovať novinára za rozhovor, ktorého účel Carlson vyjadril jedným slovom:  i n f o r m á c i e.

Návrh, že EÚ by mohla uvaliť sankcie na amerického novinára len za to, že vykonáva základné povinnosti novinára, vyvolal kritiku.

Šéf Tesly a X ElonMusk povedal o navrhovaných sankciách: „Niekto môže súhlasiť s Tuckerom alebo nie, ale je to významný americký novinár a takýto krok by veľmi urazil americkú verejnosť.“

Video Tuckera Carlsona iba oznamujúce jeho rozhovor s Putinom, malo okamžite viac ako 85 miliónov zhliadnutí.

Očakáva sa, že konzervatívni Američania budú zvedaví na Putinov prístup k rôznym domácim a medzinárodným témam vrátane vojny na Ukrajine, pretože nedôvera voči prezidentovi Joeovi Bidenovi, jeho administratíve a vláde Spojených štátov je nepopierateľná. Carlson má masívnu sledovanosť, je uveriteľný a je rovnako kritický voči americkej politike a globálnej politike tak, ako to v súčasnosti robia mnohí konzervatívni Američania. Hrozí, že tento rozhovor vrhne iné svetlo na doterajšiu propagandu, ktorú si demokrati úzkostlivo strážili – toto zahŕňa miliardy pre Ukrajinu, ktorých vyúčtovanie je hmlisté, rovnako ako korupcia, v rámci ktorej prichádza k nekontrolovateľnému „prerozdeľovaniu“ ziskov z tejto tragickej vojny.

Niet sa teda čo čudovať, že hrozba toho, čo by rozhovor mohol obsahovať, spôsobuje značný rozruch medzi politikmi v Spojených štátoch a v zahraničí, takže Verhofstadt ako poslanec Európskeho parlamentu – všeobecne známy  predovšetkým svojou dlhoročnou spätosťou s Geogeom Sorosom, ktorý podpopruje demokratov a bojuje proti zvoleniu Donalda Turmpa akýmikoľvek prostriedkami, robí všetko pre to, aby v rámci Európskej únie dostal Tuckera Carlsona na sankčný zoznam a tým zabránil výkonu jeho novinárskej práce na území starého kontunentu, ktorý je v úpadku.

Rozhovor Carlson – Putin bude sledovať celý svet vrátane Georgia Sorosa aj Guya Verhofstadta, ktorý trvá na zrušení práva veta, v čom ho podporujú europoslanci Renew Europe vrátane slovenských na úkor vlastnej vlasti a občanov.

                       

Ukrajina Carlsona okamžite zverejnila na mediálnom webe Mirotvorec

s tvrdením, že „Carlson je zapojený do humanitárnej agresie proti Ukrajine a manipulácie spoločensky významných infomácií.“

Na tejto stránke je medzi tisícmi z mnohých štátov uvedená aj Daria  D u g i n a – jej fotografia je však prečiarknutá červenou farbou krvis textom: ZLIKVIDOVANÁ.

                   

Vražda egyptského novinára

Egyptský investigatívny novinár al-Alawi, ktorý na internetovom fóre The Media poskytol exkluzívne informáciu, že Oľga Kijašková, ktorej meno je identické s menom Zelenského svokry, sa stala koncom augusta 2023 výlučnou vlastníčkou luxusnej vily na Červenej pláži v Hurghade, bol zavraždený. Orgány činné v trestnom konaní uviedli, že na tele novinára boli identifikované početné zlomeniny a heamatómy, ako aj zranenia hlavy.

Príbuzní novinára uviedli, že sa obávali o jeho život odvtedy, ako sa informácia o majetku ukrajinského prezidenta dostala na verejnosť. Novinár tvrdil, že má v držbe dokumenty, potvrdzujúce predmetnú obchodnú transakciu.

The Economist uviedol, že „ukrajinské spravodajské služby sa stali odborníkmi na tieto a podobné tajné operácie.“ 

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová ocenila síce „úžasný“ pokrok, ktorý Ukrajina dosiahla pri prijímaní reforiem, týkajúcich sa boja proti korupcii, ochrany práv menšín,  zabezpečenia nezávislého súdnictva, ako aj slobody médií, avšak v kontexte vyjednávaní o vstupe Ukrajiny do Európskej únie treba kľúčové priority doplniť o ďalšiu podmienku, ktorou bude  zrušenie mimovládnej organizácie Mirotvoreca kontrola jej splnenia.

Dôvody siahajú do minulosti, keď napriek výzvam relevantných svetových inštitúcií a organizácií na zastavenie činnnosti tejto mimovlánej organizácie (s príslušnými trestnoprávnymi postihmi pre zodpovedné osoby) Ukrajina tieto dôrazné apely až doteraz nielenže ignoruje, ale za súčinnosti medzinárodnej siete mimovládnych organizácií, nadácií a internetu vydáva novézoznamy, čo s poukazom na základné ľudské práva a slobody predstavuje zásadnú prekážku jej prijatia do Európskej únie.

V tejto súvislosti si dovoľujem pripomenúť nasledovné skutočnosti:

Výbor na ochranu novinárov (CPJ) vyzval ukrajinského prezidenta Petra Porošenka už v roku 2016, aby odsúdil vyhrážky novinárom nasledovným listom:

Vážený prezident Porošenko:

My vo Výbore na ochranu novinárov, nezávislej skupine obhajujúcej slobodu tlače, píšeme, aby sme vyjadrili našu podporu ukrajinskej prokuratúre, ktorá vyšetrila hanobenie tisícov miestnych a medzinárodných novinárov a aktivistov za ľudské práva ukrajinskou webovou stránkou ako „teroristických komplicov“ a aby sme vyjadrili šok, že namiesto odsúdenia činu, ktorý ohrozuje životy našich kolegov, vysokí ukrajinskí vládni predstavitelia ocenili tento úmyselný pokus zastrašiť novinárov a potenciálne ich vystaviť riziku.

Skupina hackerov 7. mája oznámila na webovej stránke s názvom Mirotvorec (Peacemaker), že narušili počítače, ktoré na východnej Ukrajine používali pre novinárov, ktorým umožnili pracovať v regióne a zverejnili databázu, obsahujúcu mená, príslušnosť a kontaktné informácie viac ako 7000 jednotlivcov. Databáza zahŕňala 4 508 miestnych a medzinárodných novinárov a pracovníkov médií, ktorí informovali z konfliktnej zóny. Podľa výskumu CPJ sú kontaktné informácie novinárov zhromažďované v rámci akreditačného procesu.

Skupiny na ochranu ľudských práv uvádzajú, že novinárom sa po zverejnení ich kontaktných údajov vyhrážali. Napríklad ukrajinský novinár Roman Stepanovič povedal skupine Mapping Media Freedom, že od zverejnenia zoznamu dostával výhražné e-maily.

Znepokojuje nás, že ukrajinskí predstavitelia, vrátane poslanca ukrajinského parlamentu Antona Geraščenka a ukrajinského ministra vnútra Arsena Avakova, ocenili zverejnenie zoznamu vo vyhláseniach, zverejnených na svojich účtoch na sociálnych sieťach.

V príspevku na Facebooku Geraščenko pochválil Mirotvorec za zverejnenie údajov, obvinil novinárov na zozname z napomáhania teroristom a šírenia ruskej propagandy a navrhol, aby Ukrajina v reakcii na to prijala prísne opatrenia vrátane cenzúry.

Sme šokovaní, že Avakov, ktorý je ako minister vnútra v konečnom dôsledku zodpovedný za vyšetrenie incidentu a ochranu novinárov, chválil internetovú stránku a obviňoval novinárov z registrácie u separatistov.

„V tomto prípade neobviňujte Myrotvorets,“ napísal Avakov na Facebooku. „Novinári sa rozhodli, keď odovzdali svoje osobné údaje banditom z okupačného režimu.“

Zverejnenie kontaktných informácií novinárov a nepodložené obvinenia, ktoré ich sprevádzali, vyvolali domáce a medzinárodné pobúrenie. Miestni  a medzinárodní reportéri a obhajcovia slobody tlače poznamenali, že informovanie o konflikte nie je zločin. CPJ bezvýhradne súhlasí s tým, že novinári neurobili nič zlé, keď informovali o konflikte medzinárodného záujmu.

Ako napísal Thorbjørn Jagland, generálny tajomník Rady Európy, v otvorenom liste z 13. mája, zverejnenie informácií novinárov porušilo záväzky Ukrajiny, vyplývajúce z Európskeho dohovoru o ľudských právach a noriem Rady Európy na ochranu údajov. Veľvyslanci Európskej únie na Ukrajine Jan Tombinski a Christof Weil na stretnutí s  Avakovom 24. mája vyzvali ministra, aby zabezpečil odstránenie údajov novinárov z webovej stránky, stíhal osoby, zodpovedné za únik a chránil novinárov vzhľadom na hrozby, ktoré dostali od zverejnenia svojich osobných údajov.

Tlieskame oznámeniu ukrajinských prokurátorov z 11. mája, že začali predbežné vyšetrovanie webovej stránky a vyzývame ich, aby dôkladne ukončili vyšetrovanie. Vyzývame vás, aby ste podporili toto vyšetrovanie a jasne vyjadrili záväzok vašej vlády, týkajúci sa slobody tlače a bezpečnosti novinárov.

Považujeme to za obzvlášť naliehavé, pretože Myrotvorets naďalej zverejňuje osobné informácie novinárov.

Vo vyhlásení, zverejnenom 20. mája, tvorcovia Myrotvorets napísali: „Mnohí novinári od nás požadovali ospravedlnenie a teraz chápeme dôvod. Zamestnanci Myrotvorets sa ospravedlňujú, že zoznam nie je čerstvý.“

Vo vyhlásení sa uvádza, že webová stránka pôvodne zverejnila údaje získané v decembri 2015, zatiaľ čo nový zoznam, ktorý podľa nej obsahuje kontaktné údaje 5 412 reportérov, medzi nimi 2 082 ruských novinárov, 1 816 medzinárodných korešpondentov a 1 514 ukrajinských novinárov, bol zhromaždený vo februári 2016.

24.mája Myrotvorec zverejnil ďalší zoznam, tentoraz zahŕňajúci aj domáce adresy 239 ukrajinských a medzinárodných novinárov pracujúcich v Rusku.

Webová stránka oznámila, že zoznam zahŕňa novinárov, ktorí „spolupracujú s agresorským štátom, ktorý financuje medzinárodný terorizmus a okupoval časť ukrajinského územia“.

Vyzývame vás, aby ste odsúdili nepodložené a škodlivé obvinenia, zverejnené na portáli Myrotvorec a aby ste verejne objasnili, že ukrajinské ministerstvo vnútra sa venuje ochrane novinárov a začatie konania proti ľuďom, zodpovedných za ich vyhrážanie, na rozdiel od predchádzajúcich vyhlásení ministra vnútra Avokova.

S pozdravom

Joel Simon
Výkonný riaditeľ

CC:
Arsen Avakov, minister vnútra Ukrajiny Pavlo Klimkin, minister zahraničných vecí Ukrajiny,

Jurij Lucenko, generálny prokurátor Ukrajiny Valerija
Lutkovská, komisárka ukrajinského parlamentu pre ľudské práva
Federica Mogheriniová, vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku
Thorbjørn Jagland, generálny tajomník Rady Európy
Nils Muižnieks, komisár Rady Európy pre ľudské práva Johannes Hahn, komisár EÚ pre susedskú politiku a rokovania
o rozšírení ValeriyChaly, veľvyslanec Ukrajiny v Spojených štátoch
Geoffrey R. Pyatt, veľvyslanec USA na Ukrajine
Stavros Lambrinidis, osobitný zástupca EÚ pre ľudské práva
Dunja Mijatovič, predstaviteľ OBSE pre slobodu médií Agentúra Reuters v máji 2016 v článku :

Agentúra Reuters v máji 2016 v článku Ukrajina sa snaží vystrašiť novinárov, ktorí pokrývajú vojnu, uverejnila:

„Zásada slobody tlače má byť chránená ukrajinskou ústavou. Niekoľko medzinárodných skupín, vrátane Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a Výboru na ochranu novinárov (CPJ), odsúdilo únik informácií a odsúdilo podporu, ktorú dostal Mirotvorec od ukrajinských štátnych predstaviteľov.

Webová stránka pridružená k ukrajinskej bezpečnostnej službe (SBU) zverejnila mená, e-mailové adresy a telefónne čísla všetkých novinárov a pracovníkov médií, ktorí dostali tlačové akreditácie na východe Ukrajiny.

Od zverejnenia koncom minulého týždňa desiatky vojnových reportérov na zozname – profesionáli, ktorí robili svoju prácu počas dvoch dlhých, vyčerpávajúcich rokov konfliktu, riskovali únos, poníženie a vraždu – dostávali urážlivé telefonáty a správy prostredníctvom e-mailu a sociálnych médií. Predstavitelia ukrajinskej tajnej služby však naďalej trvajú na tom, že na zverejnení zoznamu nie je nič zlé.

Zverejnený zoznam zahŕňa 4 508 novinárov z celého sveta. Niektorí zo spomínaných trpeli počas konfliktu v zdržiavacích centrách, pretože ani akreditácie, ktoré mali, nepomohli udržať ich v bezpečí. Od začiatku konfliktu v roku 2014 bolo zabitých najmenej šesť novinárov.

Tento nový škandál rozdelil ukrajinských politikov a predstaviteľov orgánov činných v trestnom konaní na tých, ktorí sa hanbili za zverejnený zoznam a tých, ktorí chválili skupinu s názvom Myrotvorec (Peacemaker), ktorá združuje desiatky ukrajinských hackerov, podporovaných štátnymi úradníkmi.

V utorok tento týždeň Anton Gerschenko, poradca ukrajinského ministerstva vnútra, pochválil Myrotvorec „vlasteneckých hackerov“ v príspevku na Facebooku: „Ďakujem vám, chlapci, za všetko, čo ste urobili a urobíte,“ povedal.

Pobúrenie medzi zástancami slobodnej tlače bolo počuť po celom svete.

„Novinári nie sú partizáni. Sú tu na to, aby pokryli všetky strany príbehov a konfliktov a musia mať možnosť tak urobiť,“ povedal David Weisbrot, predseda Austrálskej tlačovej rady. „Takéto činy budú mať mrazivý účinok na ochotu novinárov riskovať svoje životy a pokrývať tento dôležitý príbeh. Rovnako ako po druhej svetovej vojne sme potrebovali medzinárodné zmluvy a úsilie, aby sme umožnili humanitárne úsilie vo vojnových zónach, zdá sa, že bohužiaľ musíme vyvinúť rovnaké úsilie pre novinárov, ktorí si dnes robia svoju prácu.“

V stredu skupina ukrajinských a medzinárodných novinárov, vrátane Hromadske TV, Novaja Gazeta, Gazeta Wyborcza, BBC, The New York Times, The Daily Beast a The Economist, zverejnila vyhlásenie, v ktorom odsúdila zverejnenie  súkromných informácií.

To, čo ukrajinskí predstavitelia označili za „nie nebezpečný únik“, bolo porušením Európskeho dohovoru o ľudských právach, čo je vážny problém pre krajinu, ktorá plánuje vstúpiť do Európskej únie. Petícia mala pozitívny účinok: ukrajinskí prokurátori začali vyšetrovať osoby, ktoré porušili ústavu krajiny.

OSN vyzvala  na vyšetrenie ukrajinskej digitálnej čiernej listiny

Nezávislá ukrajinská webová stránka „Mirotvorec“sa znovu objavila v správach, keď Vysoký komisár OSN pre ľudské práva (OHCHR) vyzval na ukrajinské vyšetrovanie miesta. Myrotvorets hostí verejnú platformu zobrazujúcu osobné informácie tisícov ľudí, ktorí podľa tvorcov stránky pôsobia ako „nepriatelia Ukrajiny“. Mnohí jednotlivci sú označení ako nepriateľskí bojovníci, ktorí bojovali proti Ukrajine, ako sú separatistickí a ruskí vojaci. Zoznam však okrem známych politikov zahŕňa aj novinárov údajne spojených s ozbrojenými skupinami alebo „terorizmom“.

V správe UN Human Rights (OHCHR) „Správa o situácii v oblasti ľudských práv na Ukrajine“ zo 16. mája až 15. augusta 2017 boli ukrajinské orgány vyzvané,  aby urýchlene a účinne vykonali vyšetrovanie s cieľom vyriešiť údajné porušenia a odstrániť osobné údaje z Myrotvorec.

Vyhlásenie veľvyslancov G7, týkajúce sa osobných údajov novinárov na webovom sídle Myrotvorec

Dňa 2. júna 2016 veľvyslanci G7 vyhlásili, že  sú hlboko znepokojení masívnym zverejňovaním osobných údajov novinárov na webovej stránke Mirotvorec.

Je to v priamom rozpore s duchom a literou ukrajinského práva, ktoré jasne uvádza, že osobné údaje môžu byť zverejnené len so súhlasom jednotlivca. Je to tiež v rozpore s medzinárodnými záväzkami Ukrajiny. Berieme na vedomie vyšetrovanie, ktoré v tejto veci začala ukrajinská vláda a dúfame, že výsledky budú zdieľané s verejnosťou.

Charakterizácia všetkých novinárov uvedených na zozname ako „kolaborantov s teroristami“ ohrozuje osobnú bezpečnosť postihnutých a ťažko vydobytú slobodu médií na Ukrajine. Novinári by mali mať možnosť vykonávať svoju prácu bez hrozieb, obťažovania a zastrašovania. Je životne dôležité a v záujme Ukrajiny, aby novinári mohli informovať o udalostiach v Donbase a inde.

Vyzývame tých, ktorí sú zodpovední za Myrotvorets, aby odstránili osobné údaje z webových stránok a zdržali sa štvavého jazyka. Znepokojuje nás najmä vyhrážanie sa jednotlivcom v dôsledku informácií, ktoré zverejnil portál Mirotvorec. Minister vnútra povedal, že v prípade vyhrážok podnikne kroky. Vítame to a vyzývame ukrajinské orgány, aby zabezpečili dodržiavanie slobody médií na Ukrajine.

Tvrdú kritiku a výzvu podpísalo 27 korešpondentov z Ukrajiny a zahraničia, v ktorej uvádzajú, že „novinári, ktorí riskovali svoje životy, aby objektívne informovali o udalostiach a informovali ukrajinské a svetové médiá, čo sa deje na okupovaných územiach, sú terčom útoku.

„Pripomíname vám, že podľa ukrajinských a medzinárodných mediálnych organizácií len v roku 2014 militanti zadržali takmer 80 ukrajinských a zahraničných novinárov a mnohí boli mučení,“ píše sa vo vyhlásení. „Akreditácia bola jediným, aj keď nepatrným nástrojom na ochranu novinárov pred mučením alebo zajatím.“

Signatári požadovali, aby Myrotvorec odstránil informácie, a vyzvali politikov, aby prestali používať únik informácií na politické účely. Vyzvali tiež ukrajinskú vládu, aby začala trestné vyšetrovanie.

OBSE zo dňa 11.mája 2016 uvádza:Únik osobných údajov novinárov na Ukrajine ohrozuje ich bezpečnosť

„Je to veľmi alarmujúci vývoj, ktorý by mohol ešte viac ohroziť bezpečnostnú situáciu novinárov.Tento týždeň webová stránka „Myrotvorfets“ so sídlom v Kyjeve zverejnila osobné informácie údajne viac ako 4000 zástupcov rôznych ukrajinských a medzinárodných médií, vrátane CNN, Agence France-Presse, Reuters, BBC, New York Times, Vice News a Al Jazeera, ktorí boli akreditovaní takzvanou „Doneckou ľudovou republikou.Je znepokojujúce, že niektorí novinári na zozname už dostali vyhrážky. Novinári informujú o otázkach verejného záujmu a nemali by byť obťažovaní za to, že si robia svoju prácu,“ uvádza sa vo vyhlásení.

K tomuto vyhláseniu by sa mala pripojiť aj Európska únia a vo veci mimovládnej organizácie Mirotvorec urobiť zásadné rozhodnutie v rámci podmienok začatia prijímacieho procesu Ukrajiny do EÚ vzhľadom na vydanie ďalšieho zoznamu, ktorý bol v týchto dňoch zverejnený.

Alebo aj na takéto porušovanie základných ľudských práv a slobôd má „elita“ EÚ dvojaký meter ?

Dana Bystrická

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás