fbpx
NázoryE. Chmelár pripomína podpis petície proti okupácii našej republiky...

E. Chmelár pripomína podpis petície proti okupácii našej republiky cudzími vojskami

-

E. Chmelár pripomína podpis petície proti okupácii našej republiky cudzími vojskami

Ako avizoval historik a politológ Eduard Chmelár, tak sa stalo. Na svojom facebookovom profile zverejnil text hromadnej pripomienky a žiada o jej podpísanie. Potrebuje 500 podpisov. Ide o námietky proti slovensko-americkej vojenskej dohode, ktorá má umožniť voľný pohyb vojakov USA na území Slovenska.

Komplexnú hromadnú pripomienku pripravilo niekoľko špičkových ústavných právnikov, sudkýň, politológov a mierových aktivistov. Zámerom je zabrániť rozmiestneniu ozbrojených síl USA na území Slovenskej republiky. Je potrebných minimálne 500 podpisov, a to najneskôr do konca tohto týždňa, teda do nedele 2. januára 2022.

Dá sa predpokladať, že ministerstvo obrany nevyhovie našej hromadnej pripomienke, avizuje E. Chmelár. V prípade osoby ministra Naďa je to pravdepodobné. Musí však prebehnúť tzv. rozporové konanie so zástupcami občianskeho združenia Zjednotení za mier. Ak sa na rokovaní nepodarí rozpor odstrániť, musí sa hromadná pripomienka prerokovať na zasadnutí vlády.

Dohoda medzi Slovenskom a USA je v rozpore s Ústavou

Najdôležitejším cieľom hromadnej pripomienky je odmietnuť návrh vojenskej dohody s USA. Je v zjavnom rozpore s Ústavou a štátnymi záujmami Slovenskej republiky. Ak sa to nepodarí, pripomienka predkladá šesť zásadných návrhov na zmenu textu. Týkajú sa najmä odstránenia neprijateľných až protiústavných ustanovení, keď Slovensku nevyplývajú z tejto zmluvy žiadne práva a USA prakticky žiadne povinnosti.

Chýbajú aj právne záruky, že Spojené štáty nerozmiestnia na našom teritóriu jadrové zbrane a že nebudú používať územie SR na vojenskú agresiu. Text trvá aj na zachovaní právomocí orgánov činných v trestnom konaní.

Konajú aj Chmelárovi odporcovia

„Sme si vedomí toho, že boj proti tejto zmluve je ešte len pred nami. Teraz sa začína jeho právna fáza, ak sa dostane do parlamentu, začne sa jeho politická fáza. Je nevyhnutné, aby sme postupovali spoločne, triezvo a racionálne. Teraz nie je čas mastiť si egá. Vždy sa nájdu jednotlivci, ktorým nevonia ten či onen, to alebo hento, najnovšie je to úplne nepríčetná konšpirácia, že za našou aktivitou stojí George Soros a organizácia Via Iuris,“ objasňuje E. Chmelár.

„Už som to tu niekoľkokrát vysvetľoval a naozaj sa nemienim zaoberať každým, kto nevie rozoznať realitu od blúznenia, preto skutočne naposledy: Via Iuris je len správcom siete a svojím systémom viacnásobnej kontroly podpisov zabezpečuje, že štátne orgány majú k takejto forme zbierania podpisov dôveru,“ dodáva.

„Z druhej strany počúvam, že za nami stojí Putin. Minister obrany Jaro Naď zjavne stráca sebakontrolu, lebo jeden deň nazval Jozefa Viktorína „falošným generálom“ a „trtkom“ a druhý deň obvinil Braňa Fábryho, že ho platí Rusko a jeho analýzu zmluvy označil za „hnoj“. On už nadáva úplne všetkým. Blíži sa však čas, keď si nevystačí s urážkami a hrubou mocou, ale bude musieť hovoriť so svojimi oponentmi rečou argumentov.“

Naša aktivita vychádza z vnútorného presvedčenia jej predstaviteľov  

Chmelár odmieta, že by ich niekto za túto aktivitu platil. Každý z autorov hromadnej pripomienky konal nezištne. Vysoké nasadenie vyplýva z toho, že ministerstvo obrany účelovo určilo na pripomienkovanie krátky čas. „Všetkých nás spája to, že máme radi Slovensko a odmietame sa nečinne prizerať na to, ako ho lacno predáva niekoľko kolaborantov,“ píše Chmelár.

Netreba strácať čas na antikampane rôznych odporcov Chmelárovej pripomienky. „Náš spoločný cieľ je jasný: nedovoliť, aby našu vlasť po skúsenostiach 20. storočia opäť ,dočasne´ obsadila ,spriatelená´ armáda. A môžem vám povedať, že náš zápas pozorne sledujú aj v susednej Českej republike, lebo po nás sú na rade oni a skúsenosti z odporu budú potrebovať.

Podpíšte hromadnú pripomienku, zabudnite na ideologické spory

Prosím vás preto, aby ste aspoň na čas zanechali ideologické spory, žabomyšie vojny a najrozličnejšie predsudky a spoločnými silami zabojovali o slobodu a nezávislosť Slovenska. (…) Nepriateľ je dnes silnejší, organizovanejší a zákernejší, ale verím, že spoločná vôľa tohto národa ho ešte stále môže poraziť. (…) Podpisujte, zdieľajte, rozosielajte,“ píše na záver.

Text a formulár na podpísanie petície nájdete tu.

Autor: Ján Papuga

Zdroj: hlavnydennik.sk

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás