fbpx
DomáceČo bolo povedané vo víkendových politických reláciách

Čo bolo povedané vo víkendových politických reláciách

-

Čo bolo povedané vo víkendových politických reláciách

Krajniak: Smer aktuálne do podmienok Sme rodina pre spoluprácu nespadá

Bratislava 1. apríla (TASR) – Podpredseda Sme rodina a dočasne poverený minister práce Milan Krajniak podčiarkol, že hnutie má pre povolebnú spoluprácu tri podmienky a Smer-SD či Republika sa do nich v súčasnosti nezmestia. Vyplýva to z jeho vyjadrení v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Hlas-SD by nebol pre SaS podľa podpredsedu liberálov Branislava Gröhlinga želaný partner. Je však presvedčený, že SaS by mala teraz ostať neutrálna pri ďalšom vymedzovaní sa voči možnej budúcej spolupráci so stranami.

Sme rodina podľa Krajniaka vždy pred voľbami povedalo, s kým pôjde alebo nepôjde do vlády, a dodržalo to. Medzi podmienky hnutia na povolebnú spoluprácu patrí presadzovanie programu hnutia, rovnako postoj k SNP, holokaustu a Tisovmu režimu, ale aj budúcnosť Slovenska a otázka jeho partnerov v rámci Európskej únie. „Smer-SD alebo Republika do toho dnes nespadajú,“ podotkol.

„Nemali by sme začať vylučovať všetkých krížom-krážom. Toto nie je cesta, aby sme vytvorili stabilnú vládu, ktorá bude reformná, pretože SaS je tá reformná časť aj budúcej vlády, ktorá by mohla priniesť Slovensko do 21. storočia,“ skonštatoval Gröhling. Pripomenul, že liberáli už zo spolupráce vylúčili Smer-SD, SNS či Republiku.

Postoje diskutujúcich k úradníckej vláde sa nezmenili, obaja hovoria o rešpekte voči kompetenciám prezidentky. Krajniak sa však pýta, či by to pomohlo zlepšiť situáciu. „Osobne si myslím, že by to len prehĺbilo chaos,“ podotkol s tým, že Slovensko potrebuje návrat k normálnym pomerom, čo sa dá dosiahnuť len po parlamentných voľbách. Úradnícka vláda by podľa neho nemala istú podporu väčšiny parlamentu. SaS by ju zrejme podporila. Gröhling podotkol, že prezidentka by však musela svoj krok vysvetliť. Pripomenul, že toto bola aj alternatíva po vyslovení nedôvery vláde.

Čo sa týka plánu obnovy a viacerých zákonov naň naviazaných, ktoré neprešli v parlamente, podľa Krajniaka sú problémy vyriešené. Zopakoval, že v menšinovej vláde musí prísť minister rokovať s jednotlivými klubmi v parlamente o návrhoch. Gröhling o riešeniach nevie. Pripomenul, že práve Sme rodina sa pri návrhoch zdržalo. Pri novele školského zákona SaS podľa jeho slov dopredu riadne komunikovala výhrady, dohodli sa na úprave v druhom čítaní a návrh podporili.

V diskusii sa venovali aj inflácii a cenám potravín. Zníženie DPH podľa Krajniaka má zmysel, ale „treba to urobiť tak, aby to pomohlo našim domácim producentom a nie dovozu potravín zo zahraničia“. Gröhling nesúhlasí s prípadným zasahovaním do marží obchodíkov. Opakovane volá po adresnej pomoci najohrozenejším skupinám obyvateľstva.

Pčolinský:Mikulec mal mať previerku,ak sa oboznamoval s dokumentmi NATO

        Bratislava 2. apríla (TASR) – Pokiaľ sa dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec oboznamoval s dokumentmi NATO a EÚ, mal mať certifikát o absolvovaní previerky. V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal podpredseda parlamentu a hnutia Sme rodina Peter Pčolinský. Ak sa minister dopustil porušenia zákona, mal by za to niesť podľa ďalších diskutujúcich zodpovednosť.


        Pčolinský podotkol, že o prípadnom odobratí Mikulcovho ministerského poverenia alebo o vymenovaní úradníckej vlády rozhodne prezidentka SR Zuzana Čaputová. „Predpokladám, že ešte pred Veľkou nocou pani prezidentka urobí nejaké rozhodnutie,“ povedal.


        Pokiaľ Mikulec zneužil svoje právomoci, je to podľa poslankyne parlamentu Jany Bittó Cigánikovej (SaS) vážny problém. Ak by mala prezidentka ambíciu dať poverenie viacerým novým ministrom, je podľa nej logickým krokom úradnícka vláda. „Viem si predstaviť, že SaS takéto rozhodnutie podporí,“ zdôraznila.


        Nezaradený poslanec a podpredseda strany Demokrati Miroslav Kollár si myslí, že prípadné vymenovanie úradníckej vlády by prinieslo v súčasnosti „viac chaosu ako pokoja“. Problém vidí momentálne skôr v parlamente, nie vo vláde. „Úradnícka vláda nevyrieši legislatívny chaos. Ten bude v parlamente minimálne do prázdnin pokračovať,“ podotkol.


        Poslanec György Gyimesi z klubu OĽANO v relácii povedal, že táto vláda slúži viac Ukrajine ako občanom SR. Bittó Cigániková to považuje za klamstvo. S Kollárom sa zhodla, že víťazstvo Ukrajiny je v záujme Slovenska.

KDH postaví vlastného kandidáta na prezidenta,SaS by podporila Čaputovú

        Bratislava 2. apríla (TASR) – Mimoparlamentné KDH pripravuje vlastného kandidáta na prezidenta SR. Opozičná SaS by zrejme podporila súčasnú prezidentku Zuzanu Čaputovú v prípade jej opätovnej kandidatúry. Vyplýva to z vyjadrení lídrov strán Milana Majerského (KDH) a Richarda Sulíka (SaS) v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.


        Sulík zároveň označil KDH za prijateľného partnera pre SaS, vie si predstaviť ich povolebnú spoluprácu. Potvrdil, že exminister zahraničných vecí Ivan Korčok dostal ponuku byť lídrom kandidátky SaS. Ak by považoval za vhodné byť aj predsedom strany, Sulík by s tým problém nemal.


        Majerský ozrejmil, že KDH rokovalo s Kresťanskou úniou o možnostiach spolupráce. Napokon pôjdu podľa jeho slov každý vlastnou cestou. Dodal, že KDH s Kresťanskou úniou chcelo diskutovať o programe, no venovali sa najmä miestam na kandidátke.


        KDH nateraz nechce podľa Majerského hovoriť, s kým by rado vládlo po voľbách alebo nie. Hnutie sa chce poctivo pripravovať na voľby a verí, že sa do parlamentu dostane. Majerský by považoval za dobré, keby KDH bolo pri zostavovaní vlády. Sulík rovnako verí, že SaS sa do parlamentu dostane. Liberáli podľa jeho slov urobia všetko pre to, aby vznikla nová pravicová vláda.


        Čo sa týka úradníckej vlády, SaS by rešpektovala rozhodnutie prezidentky. Podľa Majerského ju mala vymenovať už po páde vlády. „Mala tlačiť na to, aby v čo najkratšom čase boli predčasné voľby,“ vyhlásil. Obaja by uvítali čo najskorší termín volieb. Sulík poznamenal, že pri hlasovaní o termíne rešpektovala SaS dohodu s bývalými partnermi.


        Obaja odmietli návrh Igora Matoviča (OĽANO) vyplatiť odmenu za účasť vo voľbách. Sulík to naďalej považuje za hlúposť, SaS to nepodporí. Majerský poznamenal, že Slovensko potrebuje financie v rôznych iných oblastiach.


        V otázke zákazu nedeľného predaja sa Majerský so Sulíkom nezhodli. Líder KDH je zástancom voľnej nedele. Tvrdí, že tržby obchodníkov neklesnú, len sa rozložia v týždni. Uprednostnil by celospoločenskú dohodu. Šéf liberálov, naopak, hovorí o poklese tržieb a nižších zárobkoch po strate príplatku za nedeľu.


        Pri pláne obnovy vidia obaja problém v zdravotníctve. Očakávajú, že financie nevyčerpáme. Sulík tvrdí, že projekt výstavby nemocnice Rázsochy bol problémom od začiatku. Poukázal na lehoty a časový plán výstavby označil za ilúziu. Majerský kritizoval, že vláda nenechala časť fondu na starosti samosprávam. Práve tie podľa neho lepšie vedia, čo regióny potrebujú.

Mikulec: Bezpečnostnej previerke sa nevyhýbam,ale nepotreboval som ju

        Bratislava 2. apríla (TASR) – Dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec trvá na tom, že v súvislosti s bezpečnostnou previerkou a dokumentmi NATO a Európskej únie neporušil zákon. Zopakoval, že na tento účel nepotreboval previerku. Odmieta, že by o ňu nepožiadal preto, lebo sa bál, že by ju nedostal. Vyhlásil, že prezidentku SR Zuzanu Čaputovú nepožiada o uvoľnenie z pozície dočasne povereného ministra vnútra. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo.


        „Naša argumentácia je jasná,“ podčiarkol Mikulec. Potvrdilo to podľa jeho slov Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR aj legislatívci jeho rezortu. „Podľa zákona som osoba s osobitným postavením a nepotrebujem mať vykonanú previerku,“ uviedol. Tvrdí, že to vyplýva aj z konštatovania Národného bezpečnostného úradu po konzultácii s úradníkom NATO. Odvoláva sa na vyjadrenie na hlavičkovom papieri úradu.


        Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR a líder Hlasu-SD Peter Pellegrini to vidí inak. „Minister previerku nemusí mať, lebo je zo zákona oprávnený dostávať aj tajné informácie, ale len tie slovenské, nie z EÚ a NATO,“ podčiarkol. Zopakoval, že exministerka vnútra Denisa Saková, ktorá pôsobí v jeho strane, takúto previerku nemala, preto sa s takýmito dokumentmi NATO a EÚ neoboznamovala.


        Mikulec tento argument spochybňuje. Tvrdí, že aj exministerka sa musela stretnúť s podobnými dokumentmi na samitoch a rokovaniach v rámci Únie. Podotkol, že často sa týkajú napríklad migrácie a ďalších otázok, s ktorými sa minister vnútra stretáva.


        V oblasti politickej budúcnosti Mikulec predpokladá, že bude na volebnej kandidátke OĽANO. Na konštatovanie, že Demokrati a OĽANO by do predvolebnej koalície nešli, reagoval, že nič nie je nemožné.


        Pellegrini si myslí, že práve toto je plán od začiatku. Čo sa týka jeho prípadnej spolupráce s Progresívnym Slovenskom (PS) po voľbách, odmieta, že by o tom s niekým rokoval. Tvrdí, že s nikým z PS sa ani nestretol. Nepotvrdil, či bude Peter Weiss prezidentským kandidátom Hlasu-SD. Strana o tom podľa jeho slov ešte nerokuje.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás