fbpx
ZahraničnéČína: Wang I potvrdil pevné vzťahy s Moskvou; možné...

Čína: Wang I potvrdil pevné vzťahy s Moskvou; možné je jeho stretnutie s Putinom

-

Čína: Wang I potvrdil pevné vzťahy s Moskvou; možné je jeho stretnutie s Putinom

Moskva/Londýn 22. februára (TASR) – Vedúci ústrednej komisie Komunistickej strany Číny pre zahraničné vzťahy Wang I označil v utorok vzťahy medzi Pekingom a Moskvou za „pevné ako skala“. Kremeľ nevylučuje ani jeho stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. TASR správu prevzala z agentúry Reuters a stanice Sky News.

Podľa čínskeho diplomata vzťahy medzi Moskvou a Pekingom „odolajú skúške vo forme premenlivej medzinárodnej situácie“. Rusko a Čína majú podľa jeho slov „vynikajúcu“ príležitosť na pokračovanie v úzkej strategickej spolupráci a kontaktoch s cieľom „chrániť spoločné strategické záujmy“.

Wang I rokoval s tajomníkom ruskej Bezpečnostnej rady Nikolajom Patruševom a v stredu sa má stretnúť s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že nevylučuje stretnutie s Putinom. „Je o čom hovoriť,“ povedal.

Čína počas uplynulého roka uskutočňovala „veľmi obozretné kroky“ v spojitosti s konfliktom na Ukrajine. Rusku vyjadrovala tichú podporu a jeho inváziu proti Kyjevu toleruje.

Sky News upozorňuje na správy, že čínsky prezident Si Ťin-pching sa chystá vystúpiť s prejavom, v ktorom bude žiadať „mier“. Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani minulý piatok (17. februára) povedal, že prejav by mohol odznieť pri príležitosti výročia konfliktu na Ukrajine, píše Reuters.

Takéto zmiešané signály však podľa Sky News Číne vyhovujú. Umožňujú je uskutočňovať dlhodobú stratégiu a reagovať na geopolitický vývoj. Hlavným záujmom Číny v tomto konflikte však zostáva Čína, dodáva Sky News.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img
spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás