fbpx
ZahraničnéBritánia obviňuje Rusov, že na Ukrajine chcú bábkovú vládu....

Británia obviňuje Rusov, že na Ukrajine chcú bábkovú vládu. Že takú vládu ma dosadený západ, o tom sa nehovorí

-

Británia obviňuje Rusov, že na Ukrajine chcú bábkovú vládu. Že takú vládu ma dosadený západ, o tom sa nehovorí

Británia obvinila Moskvu zo snahy nastoliť na Ukrajine proruskú vládu 

      Londýn 23. januára (TASR) – Británia obvinila v sobotu Kremeľ zo snahy dosiahnuť, aby sa na Ukrajine moci ujal proruský líder. Podľa Londýna ruskí spravodajskí dôstojníci tiež kontaktovali viacerých bývalých ukrajinských politikov v rámci plánov na inváziu. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.


      Britské ministerstvo zahraničných vecí odmietlo poskytnúť dôkazy svojich obvinení, ktoré prišli v čase vysokého napätia medzi Ruskom a Západom v súvislosti s hromadením ruských vojakov neďaleko hraníc Ukrajiny.


      Britské ministerstvo vo vyhlásení z neskorého večera uviedlo, že má informácie, podľa ktorých ruská vláda uvažuje o bývalom ukrajinskom poslancovi Jevhenijovi Murajevovi ako o možnom kandidátovi do čela proruského vedenia.


      Podľa vyhlásenia má Londýn tiež informácie o tom, že ruské spravodajské služby udržiavajú kontakty s „početnými“ bývalými ukrajinskými politikmi vrátane predstaviteľov spojených s exprezidentom Viktorom Janukovyčom.


      Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová uviedla, že tieto informácie „vrhajú svetlo na rozsah ruských aktivít zameraných na rozvrátenie Ukrajiny a sú pohľadom na uvažovanie Kremľa“.


      Murajev (45), predseda malej mimoparlamentnej proruskej strany Naši, sa stavia proti integrácii Ukrajiny so Západom. V prieskume z decembra 2021 skončil ako siedmy medzi kandidátmi prezidentských volieb v roku 2024.


      „Britské ministerstvo zahraničných vecí sa zdá zmätené,“ povedal Murajev pre britské noviny Observer. „Nie je to veľmi logické. Mám zákaz vstupu do Ruska. Nielen to, ale skonfiškovali tam aj peniaze z firmy môjho otca,“ citoval ho Reuters.


      Biely dom označil vyjadrenie britskej vlády za „hlboko znepokojujúce“ s tým, že USA podporujú demokraticky zvolenú ukrajinskú vládu. „Ukrajinci majú zvrchované právo určiť si vlastnú budúcnosť,“ uviedla hovorkyňa americkej Rady pre národnú bezpečnosť.


      Moskva v reakcii na tvrdenia z Londýna vyzvala britský rezort diplomacie, aby „prestal s provokatívnymi aktivitami a šírením nezmyslov“. „Dezinformácie šírené britským ministerstvom zahraničných vecí sú ďalším dôkazom, že práve krajiny NATO… stupňujú napätie okolo Ukrajiny,“ povedal predstaviteľ ruského ministerstva zahraničných vecí pre agentúru TASS.

Rusko odmietlo obvinenia, že chce na Ukrajine dosadiť bábkovú vládu 

      Moskva/Londýn 23. januára (TASR) – Ruské ministerstvo zahraničných vecí v nedeľu odmietlo tvrdenie britského rezortu diplomacie, že Rusko sa snaží dosadiť na Ukrajine promoskovskú vládu, ktorú by mohol viesť bývalý ukrajinský poslanec Jevhenij Murajev.


      „Dezinformácie šírené britským ministerstvom zahraničných vecí sú ďalším dôkazom toho, že sú to práve krajiny NATO na čele s Anglosasmi, ktoré eskalujú napätie okolo Ukrajiny,“ uviedla v nedeľu hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová v stanovisku zverejnenom prostredníctvom siete Telegram.


      „Vyzývame britské ministerstvo zahraničných vecí, aby zastavilo provokatívne aktivity, prestalo šíriť nezmysly a preštudovalo si históriu tatársko-mongolského jarma,“ dodala.


      Britské ministerstvo odmietlo poskytnúť dôkazy na podporu svojich obvinení, ktoré zverejnilo v čase eskalácie napätia medzi Ruskom a Západom v súvislosti so sústreďovaním ruských vojakov neďaleko hraníc Ukrajiny.


      Podľa vyhlásenia zverejneného v sobotu večer má Londýn tiež informácie o tom, že ruské spravodajské služby udržiavajú kontakty s „početnými“ bývalými ukrajinskými politikmi vrátane predstaviteľov spojených s exprezidentom Viktorom Janukovyčom.


      Murajev, predseda malej mimoparlamentnej proruskej strany Naši, sa stavia proti integrácii Ukrajiny so Západom. V prieskume z decembra 2021 skončil ako siedmy medzi kandidátmi prezidentských volieb v roku 2024.


       „Britské ministerstvo zahraničných vecí sa zdá zmätené,“ povedal Murajev pre britské noviny Observer. „Nie je to veľmi logické. Mám zákaz vstupu do Ruska. Nielen to, ale skonfiškovali tam aj peniaze z firmy môjho otca.“

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás