fbpx
- Reklama -
Kultúra240 rokov od narodenia humanistu a projektanta globálneho sociálneho...

240 rokov od narodenia humanistu a projektanta globálneho sociálneho štátu Bernarda Bolzana

-

240 rokov od narodenia humanistu a projektanta globálneho sociálneho štátu Bernarda Bolzana

5. októbra 2021 je to 240 rokov od narodenia česko-nemecko-talianskeho mysliteľa, utopistu a vizionára sociálneho štátu, profesora Bernarda Bolzana (1781 – 1848). Jeho meno je neprávom opomínané, hoc by malo byť umiestňované hneď vedľa takých osobností ako Komenský, Masaryk, Jesenius či Hus. Aj keď je vo filozofickom prostredí známy skôr ako matematik a logik, mimoriadne závažný je jeho prínos predovšetkým pre sociálnu a politickú filozofiu.

Keď som sa v rámci stáže na Vysokej škole ekonomickej v Prahe prechádzal popod domom Bernarda Bolzana uvedomil som si, aké je kruté, že osobnosť tak veľkého ducha stojí na okraji záujmu. V obrovskom dave turistov by sa našiel len málokto, kto by túto osobnosť poznal čo i len z počutia. Aj preto mám radosť z toho, že už čoskoro vychádza monografia profesora Sirůčka, ktorá dáva Bolzanovi a jeho dielo zaslúženú poctu a mám tú česť písať do nej predslov.

Bolzanov otec bol taliansky obchodník s umením a matka bola dcérou nemeckého pražského obchodníka. Bolzano vyštudoval piaristické gymnázium v Prahe, venoval sa štúdiu matematiky, logiky a teológie. Na začiatku 19. storočia sa uchádzal o miesto profesora matematiky, avšak vzhľadom na to, že miesto dostal iný uchádzač, Bolzano sa stal kňazom a neskôr univerzitným učiteľom náboženstva. Získal titul doktor filozofie, no v tom istom roku mu zakázali učiť pre reformátorské postoje. Od roku 1820 žije v ústraní a venuje sa vedeckej práci. Až do roku 1828 proti nemu viedla cirkevná vyšetrovacia komisia proces. V 40. rokoch 19. storočia pracuje ako sekretár na prácach pre Kráľovskú spoločnosť náuk. Zomiera v revolučnom roku 1848 a pochovaný je na Olšanských cintorínoch.

- reklama -

Na Bolzanovi by som však rád vyzdvihol dve významné súvislosti – je to jednak fakt, že tento vizionár pôsobil na našom (československom) území a jednak by som chcel vyzdvihnúť nadčasovosť jeho diela O najlepšom štáte. Ako som už zosumarizoval v knihe Utopisti, Bolzano v podstate naprojektoval racionálne zriadený sociálny štát v globálnom rozmere. Viac a podrobnejšie o Bolzanovom diele v článku Vizionár sociálneho štátu, humanista Bernard Bolzano.

Bolzanov najlepší štát projektuje progresívne zdanenie, regulovanú ekonomiku, čiastočné kolektívne vlastníctvo či voľný prístup k zdravotníctvu, bývaniu a vzdelaniu. Nastolenie takého štátu je možné iba prostredníctvom výchovy, čím sa dostáva na podobnú platformu ako Robert Owen či Ján Amos Komenský.

Vizionári ako Bernard Bolzano sú významnou inšpiráciou aj pre súčasnú praktickú sociálnu politiku. Pred dvomi storočiami projektoval sociálny štát, a to v globálnom rozmer. Kiežby sa jeho vízia raz skutočne naplnila.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

INLIBRI - online kníhkupectvo

spot_imgspot_img

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás