TV VVVIDEO: Premiér Fico vystúpi na Slavíne s prejavom

VIDEO: Premiér Fico vystúpi na Slavíne s prejavom

-

VIDEO: Premiér Fico vystúpi na Slavíne s prejavom

VLÁDA: Vládny kabinet si dnešné 79. výročie Víťazstva nad fašizmom pripomenul na Slavíne

BRATISLAVA 8. mája (SITA) – Vláda Roberta Fica (Smer-SD) si dnešné 79. výročie Víťazstva nad fašizmom a ukončenie druhej svetovej vojny pripomenula položením venca k pamätníku na Slavíne v Bratislave. Ten premiér súčasne nazval slovenskou Sochou slobody. V úvode svojho príhovoru pri pamätníku porovnal mier s láskou. Uviedol, že o lásku je niekedy potrebné bojovať a taktiež do nej musíme investovať veľké množstvo energie. Spýtal sa, či sa takto rovnako správame aj k mieru na Slovensku a či ho považujeme za takú istú hodnotu ako lásku. Podľa Fica demokracia na Slovensku niekomu chutí len vtedy, keď má z nej profit, akonáhle má však brať jej dôsledky, tak to odmieta.

„Mieru neprospieva, keď sa rozdeľujeme na základných hodnotových veciach. Mieru neprospieva, ak niekto príde na Mohylu Milana Rastislava Štefánika a robí tam stranícku politiku,“ povedal. Súčasne sa posťažoval, že ak vládna koalícia robí niečo v mene národnoštátnych záujmov, okamžite sú za to kritizovaní. Zároveň všetkých na Slovensku vyzval, aby robili politiku tam, kde sa má robiť, či už v parlamente, alebo na protestných zhromaždeniach. „Tam, kde sa máme spájať a kde sa táto krajina má opierať o významné tradície, hodnoty, osobnosti, prosím, nerozdeľujme túto krajinu, pretože to škodí mieru,“ dodal. Vo svojom príhovore ďalej uviedol, že si váži každú jednu obeť, ktorá počas druhej svetovej vojny prišla na to, aby bol porazený fašizmus.

„Prosím všetkých, ktorí s nami spolupracujú a sú tu zo zahraničia, nech nás chápu. Slovensko a Československo oslobodila Červená armáda a vojaci rumunskej armády. Tento fakt vytvára aj silné puto medzi obyvateľmi Slovenska a bývalými národmi Sovietskeho zväzu. Odmietam akékoľvek prekrúcanie dejín a budem vždy oficiálne vyhlasovať, že najväčší podiel na porazení fašizmu a najväčší podiel na víťazstve v druhej svetovej vojne mali vojská bývalého Sovietskeho zväzu,“ uzavrel.

Európa si dnes pripomína 79. výročie ukončenia druhej svetovej vojny. V hlavnom veliteľstve sovietskych vojsk v nemeckom Karlshorste, predmestí Berlína, podpísali 8. mája 1945 dokument o bezpodmienečnej kapitulácii hitlerovského Nemecka. Druhá svetová vojna sa tak v Európe oficiálne skončila. Keďže v čase, keď dokument vstúpil do platnosti, bol v Moskve pre časový posun už nasledujúci deň, v Rusku a niektorých postsovietskych štátoch si koniec bojov na európskom kontinente pripomínajú 9. mája. Bezpodmienečnú kapituláciu pritom nemecká branná moc podpísala už 7. mája 1945 vo francúzskom Remeši. Sovietsky zväz však následne tvrdil, že jeho zástupca na akte nemal potrebné právomoci, preto trval na opakovaní celej veci.

Alternatívne video:

Zdroj: SMER – SSD, HNtelevízia

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

3 Komentáre

  1. A skončili sa hrôzy fašizmu:
    O pár týždňov neskôr zomrela aj Czesława. Podľa svedectva Wilhelma Brasseho (†94), známeho portrétistu z Osvienčimu, bolo dievča pred fotografovaním zbité jedným zo strážcov. Brasse tvrdí, že nerozumelo pokynom nemeckej dozorkyne.
    https://img.topky.sk/big/2568051.jpg/Holokaust-Osviencim-Katarzyna-Kwoka-Czes-awa-Kwoka.jpg Czesława Kwoka (†14)
    Czesława má na fotografiách rozbité pery. „Bola tak mladá a tak vystrašená. Dievča nechápalo, prečo sem prišlo a nemohlo pochopiť, čo mu hovoria,“ povedal Brasse. „Dozorkyňa vzala palicu a začala ju udierať do tváre. Tá Nemka si na nej vyliala zlosť. Bolo to také krásne mladé dievča, také nevinné. Plakalo, ale nič nezmohlo,“ dodal.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás