DomáceMimovládky, ktoré idú presadzovať "ľudské práva a slobody", v...

Mimovládky, ktoré idú presadzovať „ľudské práva a slobody“, v preklade povedané politické mimovládky už nariekajú

-

spot_img

Mimovládky, ktoré idú presadzovať „ľudské práva a slobody“, v preklade povedané politické mimovládky už nariekajú

BRATISLAVA 17. mája (SITA) – Ministerstvo spravodlivosti SR odmietlo zapracovať pripomienky k vyhláške, ktorou mení mechanizmus rozhodovania o dotáciách pre presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd. Informuje o tom Občianska platforma pre demokraciu. Dnes sa na pôde ministerstva uskutočnilo rozporové konanie k hromadnej pripomienke mimovládnych organizácií, ktoré zásadne nesúhlasia s návrhom vyhlášky.

Zmeny vo vyhláške podľa platformy dramaticky ovplyvnia rozhodovanie o poskytovaní dotácií v gescii ministerstva. Hlavnou výhradou občianskeho sektora je, že bez udania dôvodu sa má transparentný systém, v ktorom žiadosti posudzovali najmä odborníci, podriadiť rozhodovaniu o dotáciách politikom a politickým nominantom.

Zásadnú pripomienku, ktorá požadovala materiál stiahnuť a prepracovať, pripravila občianska Platforma pre demokraciu, ktorá združuje viac ako 60 mimovládnych neziskových organizácií a hromadnú pripomienku voči zmene vyhlášky podporilo aj vyše 2700 občanov. Keďže sa dnešným konaním nepodarilo nájsť kompromisné riešenie, návrh vyhlášky pôjde podľa platformy na podpis ministra s takzvaným rozporom.

„Zmena vyhlášky je súčasťou zmeny vzťahu vládnej koalície k občianskej spoločnosti, ktorej súčasťou je aj predložený návrh zákona týkajúci sa označovania občianskych organizácií so zahraničnou podporou, či vypustenie požiadavky občianskej participácie pri tvorbe legislatívy z programových dokumentov orgánov štátu,“ konštatuje platforma. Predstavitelia Občianskej platformy pre demokraciu avizujú, že využijú zákonné prostriedky pre ochranu nezávislosti občianskeho sektora.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

3 Komentáre

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás