DomáceČaputová vymenovala do funkcie predsedu Slovenskej akadémie vied P....

Čaputová vymenovala do funkcie predsedu Slovenskej akadémie vied P. Šajgalíka

-

spot_img

Čaputová vymenovala do funkcie predsedu Slovenskej akadémie vied P. Šajgalíka

Foto: TASR – Martin Baumann

Bratislava 3. júna (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala vo štvrtok do funkcie predsedu Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavla Šajgalíka. Ide o jeho tretie funkčné obdobie, ktoré potrvá do roku 2025. Hlava štátu v príhovore zdôraznila dôležitosť vedy a praje si návrat slovenských odborníkov pôsobiacich v zahraničí naspäť na Slovensko.

Šajgalíkovi prezidentka praje, aby jeho nové funkčné obdobie bolo zo všetkých doterajších najúspešnejšie, pretože „váš úspech potrebuje nielen inštitúcia, ktorú vediete, ale celá krajina.“ Čaputová poukázala, že pred viac ako rokom sa svet ocitol v situácii spojenej s novým koronavírusom. „Vo chvíľach veľkej neistoty sa ukázalo, aké je dôležité, aby republika dokázala nájsť svoje opory,“ povedala prezidentka. Podľa nej je potešiteľné, že takouto oporou sa stala slovenská veda a vedci. „Vďaka nim sme boli schopní vyvinúť slovenské testy na nový koronavírus, dokázali sme izolovať RNA vírus od slovenských pacientov a dodať ich do európskej centrály,“ uviedla.

Poukázala, že nielen epidemiológovia, ale aj virológovia a iní odborníci, poskytli svoju expertízu v boji s nebezpečným vírusom. „Slovenská veda a slovenskí vedci obstáli v čase pandémie so cťou, čo sa prejavilo aj v raste dôvery zo strany verejnosti,“ povedala. Zároveň je presvedčená, že by Slovensku veľmi prospelo, keby sa expertíza vedcov začala naplno využívať aj v ďalších oblastiach verejného života a keby sa vedecký prístup viac zohľadňoval aj pri správe krajiny. Podľa nej je dôležité, aby verejnosť vedela, že investície do vedy sú investíciami do našej budúcnosti.

Prezidentka uviedla, že slovenská veda v porovnaní so zahraničím zaostáva v množstve špičkových projektov, ktoré získali napríklad grantovú podporu Európskej rady pre výskum. „Je smutným faktom, že takejto podpore sa tešia vo väčšom množstve slovenskí vedci, ktorí však nepracujú na Slovensku, ale v zahraničí, pretože tam ich privítali s otvorenou náručou,“ poznamenala. Zároveň si praje, aby boli nemalé finančné prostriedky z plánu obnovy nasmerované práve do oblasti vedy. „Bolo by skvelé, keby kvalitatívny skok slovenskej vedy nielen vrátil do vlasti našich rodákov, ktorí podávajú špičkové výkony v zahraničí, ale prilákal aj mladé talenty z iných štátov, ktoré by u nás našli vedeckú perspektívu,“ zdôraznila v príhovore Čaputová.

Členovia Snemu SAV na online zasadnutí 18. marca opätovne zvolili Šajgalíka do funkcie predsedu SAV. Šajgalík vo svojej vízii zdôraznil, že pre rozvoj SAV je nutnou a kľúčovou podmienkou prijatie zákona o verejnej výskumnej inštitúcii a úspešné dokončenie transformácie SAV. Ďalším z cieľov Šajgalíka je vytvorenie spoločných pracovísk s výskumnými univerzitami. V roku 2013 sa Šajgalík stal členom Predsedníctva SAV a v roku 2015 ho po odvolaní predchádzajúceho predsedu zvolil Snem SAV na čelo inštitúcie. Druhýkrát bol do funkcie zvolený v roku 2017.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás