NázoryZločiny Kyjeva, certifikované OSN a hanebná spoluúčasť Západu

Zločiny Kyjeva, certifikované OSN a hanebná spoluúčasť Západu

-

Zločiny Kyjeva, certifikované OSN a hanebná spoluúčasť Západu

V Európe existuje krajina, kde dochádza k hromadnému zatýkaniu, únosom na ulici, zmiznutiam, kde sú tajné väznice, kde zadržiavaní ukrajinskí občania trpia mučením, zlým zaobchádzaním, sexuálnym zneužívaním a znásilňovaním, kde zmiznú ľudia: je to Ukrajina. Západné vlády, tlač režimu a duše túžiace po „slobode“ alebo vyvolaní vojen vo svete, nám vysvetľujú, že musíme posielať zbrane na obranu demokracie, ktorá reprezentuje „európske hodnoty.“

Na druhej strane je tu však konkrétna správa Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR): „DETENCION OF CIVILIANS IN THE CONTEXT OF THE ARMED ATTACK BY THE RUSSIAN FEDERATION AGAINST UKRAINE 24 February 2022 – May 2023“ zo dňa 27. júna 2023“, ktorá ukazuje, že Ukrajina prestala byť právnym štátom a zmenila sa na akýsi policajný štát.

V mnohých prípadoch je spravodlivosť de facto vykonávaná orgánmi činnými v trestnom konaní a bezpečnosťou, takže OHCHR tu vidí riziko porušenia  práva na obhajobu a spravodlivý súdny proces. Rovnako sa zaznamenali aj porušenia medzinárodného humanitárneho práva. Vo všeobecnosti sa tým vytvára znepokojujúci obraz princípu právnej istoty, ktorý je základom každého právneho systému.

OHCHR píše, že zavedením stanného práva Ukrajina od 2. marca 2022 „pravidelne oznamuje tajomníkovi OSN svoju výnimku z práva na slobodu a bezpečnosť osoby, ustanovenej v článku 9 ICCPR“, Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach. V správe sa však zdôrazňuje, že „niektoré prvky zákona nie je možné v žiadnom prípade odkloniť ani na ne rezignovať,vrátane zákazu svojvoľného zadržiavania“.

Stanné právo umožnilo parlamentu zmeniť trestný zákonník a trestný poriadok s cieľom poskytnúť orgánom širšiu voľnosť pri zadržiavaní „osôb, ktoré predstavovali aleboby mohli byť podozrivé z toho, že predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť.“

„Vzhľadom na ich nadmerný rozsah – pokračuje správa –  sa zdá, že upravené ustanovenia prekročili rámec toho, čo umožňuje IHRL (International HumanRights LAW, Ed.), a to dokonca aj v čase verejného ohrozenia alebo stanného práva.“

Výsledkom bolo vytvorenie modifikovaného systému trestného súdnictva so „širšími znakmi pre zadržanie, spojenými so slabšími procesnými zárukami, čím sa zvýšilo riziko svojvoľného zadržania“.

Záruky väzňov sa ďalej znížili využívaním neoficiálnych miest zadržiavania, čo je postup, ktorý už OHCHR zdokumentoval v období rokov 2014 – 2021.

Bolo zdokumentovaných využívanie 29 neoficiálnych miest zadržiavania vrátane bytov, sanatórií, podzemných opustených budov, policajných staníc, suterénov a miestnych veliteľstiev ukrajinských bezpečnostných služieb (SBU) v Dnipre, Ivano-Frankivsku, Kostiantynivke, Kramatorsku, Kryvyj Rihu, Mykolajive, Odese, Severodonecku a Sloviansku a ďalších zariadeniach, používaných ako dočasné detenčné centrá.

Kombinované účinky nezákonného zatýkania (bez zatykača), využívanie neoficiálnych miest zadržiavania a segregácie sú znepokojujúce, pretože účinne stavajú zadržané osoby mimo zákonnú ochranu. OHCHR poznamenáva, že v tajných väzniciach sa objavili prípady mučenia, zlého zaobchádzania, vyhrážok smrťou, sexuálneho zneužívania a dokonca znásilnenia.

„Mučenie a zlé zaobchádzanie boli použité na získanie priznaní alebo informácií, alebo na navádzanie zadržaných k spolupráci inými spôsobmi, na vymáhanie peňazí a majetku, ako aj na potrestanie, ponižovanie a zastrašovanie,“ uvádza sa v správe.

Spis odhaľuje nezákonné praktiky a sériu porušení ľudských práv zadržaných osôb, ako napríklad:
–  zatknutia bez zatykača,
–  zadržanie bez včasného súdneho dohľadu,
–  zatknutia za kolaborantstvo,
–  nezákonné zadržiavanie v miestach neoficiálneho zadržiavania,
–  odchytávanie na ulici,
–  desaparecidos  (pojem prevzatý z Južnej Ameriky – osoba, ktorá zmizla a o ktorej sa   predpokladá, že ju zabili príslušníci ozbrojených síl alebo polície.
–  neprimerané väzenské podmienky a mučenie.

Svojvoľné zatýkanie a zadržiavanie bez včasného súdneho dohľadu

Podľa správy Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva bolo polícii, bezpečnostným a vojenským silám umožnené zatýkať bez zatykačov s využitím výnimiek z vnútroštátneho práva, ktoré umožňujú zatknutie in flagrantedelicto. OHCHR však poznamenáva, že niektoré zatknutia boli vykonané v súvislosti s údajnými trestnými činmi spáchanými v rokoch 2014 až 2020, a preto nereagujú na naliehavú a súčasnú potrebu zabrániť trestnému činu alebo ho zastaviť, ako je stanovené vo výnimke in flagrantedelicto. Zatýkanie vykonané spôsobom, ktorý nie je v súlade s vnútroštátnym právom, je „svojvoľným a nezákonným pozbavením slobody“ (Výbor pre ľudské práva, všeobecné pripomienky č. 35, odsek 11).

Priznanie právomocí polícii a bezpečnostným zložkám v štáte riadenom súdnictvom sa posilnilo, keď bolo v máji 2022 ustanovené zatknutie bez zatykača, ak existovali tzv. „opodstatnené dôvody“, že údajný páchateľ by mohol uniknúť zákonu. Rovnaká legislatíva umožnila „zadržanie až na 216 hodín (9 dní) bez akejkoľvek kontroly súdmi alebo dozornými orgánmi,“ píše sa v dokumente.

Ďalším prvkom svojvoľnosti je zatýkanie a zadržiavanie bez včasnej súdnej kontroly, keďže prokurátori mohli nariadiť preventívne opatrenia na zaistenie bez povolenia súdu až do 30 dní, čo je obdobie, ktoré možno predĺžiť na celé trvanie predbežného vyšetrovania (zákon č. 2111-IX účinný od 1. mája do 24. augusta 2022). Dlhodobá absencia súdneho dohľadu vytvára riziko, že pôvodne legitímne zadržiavanie by sa mohlo stať svojvoľným, varuje OHCHR.

Spis dokumentuje prípad „dvojčiat zajatých v Kyjeve SBU 2. marca 2022. Boli prevezení do dočasného zadržiavacieho centra, prevádzkovaného SBU v Kyjeve do 5. marca 2022, keď ich zatknutie formalizoval šéf miestnej prokuratúry, ktorý uložil 30-dňovú vyšetrovaciu väzbu a potom ju predĺžil o druhý mesiac. Vyšetrovacia väzba takto nepodliehala súdnemu preskúmaniu pred 3. májom 2022.“

Je už všeobecne známou skutočnosťou, že ide o bratov Michaila a Alexandra Kononovičovcov, ktorí boli zatknutí vo svojom dome počas razie SBU a stále sú v domácom väzení bez toho, aby bol stanovený dátum súdneho procesu alebo vznesené obvinenie. Ich súčasná situácia sa zdá byť oveľa horšia ako tá, ktorá je uvedená v dokumente Vysokého komisára OSN pre ľudské práva.

Ďalšia „epizóda“ nezákonného procesu s ukrajinskými bratmi Alexandrom a Michailom Kononovičovcami bola zinscenovaná v stredu 28. júna 2023. V konaní, na ktorom mala prokuratúra formulovať obvinenia proti dvom vodcom Komunistickej strany Ukrajiny (KPU), prokurátor už po niekoľkýkrát opustil súdnu sieň. Urobil tak aj napriek tomu, že deň predtým(27. júna 2023) Vysoký komisár OSN pre ľudské práva (OHCHR) predložil správu o svojvoľnom zadržiavaní civilistov na Ukrajine. Ich prípad patrí medzi prvé, ktoré sa spomínajú v súvislosti s vážnymi procesnými vadami, ktorými je konanie od samého začiatku zaťažené a nie je záujem na ich odstránení.  Konkrétne sa zdôrazňuje zatknutie bez zatykača, zadržiavanie v neoficiálnom väzení (suterén SBU v Kyjeve) a zadržiavanie pri absencii včasnej kontroly súdnym orgánom. Všetky tieto prvky sú v rozpore s princípom právnej istoty a dodržiavaním základných ľudských práv väzňov.

Zatknutia za kolaborantstvo

Podľa najnovšej správy, zverejnenej na stránke generálnej prokuratúry, bolo začatých 5 457 súdnych konaní proti údajným kolaborantom, odkedy ukrajinský parlament prijal trestnú zodpovednosť za spoluprácu s agresorským štátom podľa čl. 111.1, zákonom č. 2108 IX z 3. marca 2022. K 23. máju 2023 bolo odsúdených viac ako 500 osôb za kolaborantstvo, pričom sankcie sa pohybujú od zaplatenia pokuty až po trest odňatia slobody až na 15 rokov.

Pokiaľ ide o meritum veci, OHCHR poukazuje na dva problémy:

  • Nejasnosť trestného činu, pretože zákon nedefinuje tieto skutkydostatočne presne, aby umožnil „jednotlivcom regulovať svoje správanie a primerane predvídať právne dôsledky svojho konania alebo nečinnosti“. To je v jasnom rozpore so zásadou, ktorou sa riadi právny systém, konkrétne s právnou istotou.

  • Dodržiavanie medzinárodného humanitárneho práva, pretože kriminalizuje jednotlivcov, ktorí pod okupačnou autoritou plnili úlohy v prospech miestneho obyvateľstva, ako je distribúcia potravín a humanitárnej pomoci, alebo zamerané na prevádzku vzdelávacích a zdravotníckych zariadení, ako je ustanovené vo štvrtom Ženevskom dohovore.

Tu sa uvádza najmä prípad troch žien, zatknutých v Nikolajevskej oblasti za prácu v administratívach pod kontrolou ruskej armády, obvinených z kolaborantstva „napriek humanitárnemu aspektu práce, ktorú vykonávali, ktorý zahŕňa vyplácanie dôchodkov a distribúciu pomoci obyvateľom“, poznamenáva OHCHR. Jedna z nich už bola odsúdená na tri roky väzenia so zákazom zastávať verejnú funkciu na 10 rokov. Vo všeobecnosti zákon kriminalizuje všetky pracovné alebo obchodné aktivity na okupovaných územiach.

Neoficiálne miesta zadržania, únosy a zmiznutia

OHCHR zdokumentoval 165 prípadov zadržania v rozmedzí od niekoľkých hodín do 135 dní v civilných väzenských zariadeniach, často pod kontrolou SBU. Pri týchto metódach, ktoré sa podľa toho, ako píše orgán OSN, používajú nepretržite, nie je možné nespomenúť metódy DINA v Pinochetovom Čile, keď sa štadióny, kasárne a reštaurácie používali ako tajné väznice, v ktorých boli zadržaní zbavení svojich práv a ochrany, podrobení strašnému mučeniu až zabitiu.

Podobne sa správa týka prípadov únosov na ulici. Jeden sa udial bývalému bojovníkovipráporu Vostok, ktorého neidentifikovaní muži vzali zo skladu a odviezli do kancelárie SBU v Záporoží.

O mesiac neskôr, 27. marca, bol na ulici unesený novinár z Kramatorska so zdravotným postihnutím. Odvtedy o ňom neexistujú žiadne správy, považuje sa za zmiznutého kyjevským režimom. Ďalším prípadom zmiznutia, citovaného v správe, je prípad bývalého starostu obce Novoluhanske, ktorého v apríli 2022 vzali z domu muži v uniformách pred jeho šesťročným synom. Jeho miesto pobytu  zostáva doteraztakisto neznáme.


Podmienky zadržiavania a mučenia väzňov

Väzni sú často odvážaní do neoficiálnych zadržiavacích centier pred formalizáciou zatknutia. Práve tu sú podrobení mučeniu a zlému zaobchádzaniu za tým účelom, aby z nich získali priznania alebo sebaobviňujúce vyhlásenia, ktoré sa často nahrávajú na videozáznamy.

Svedkami týchto praktík je 40 zadržaných, ktorí uviedli, že boli mučení bitkou, tasermi nabitými elektrickým prúdom, sexuálnymi útokmi, bitím reprodukčných a pohlavných orgánov, nútenou nahotou, hrozbami zmrzačenia pohlavných orgánov, hrozbami ich znásilnením alebo osôb im  blízkych, hrozbami popravou, hrozbami zastrelenia nabitými zbraňami do končatín alebo odvedením do prvej línie a ponechaní tam.

Tu je hrozná pasáž dokumentácie, ktorá nepotrebuje komentár:

„V máji 2022 bol jeden civilista zadržiavaný sedem dní v neoficiálnom mieste zadržiavania v priestoroch SBU v Krivoj Rog, kde bol mučený tri dni po sebe. Po obdržaní výsledku polygrafického testu, ktorému bol násilne podrobený, ho dôstojníci SBU bili do hlavy, rebier a nôh. Vyzliekli ho a vyhrážali sa, že mu odrežú genitálie, znásilnili ho a video poslali jeho deťom.“

Aj v bežných väzniciach sa vyskytlo  9 prípadov mučenia a zlého zaobchádzania. Odsudzujú sa aj neprimerané podmienky zadržiavania, nezdravé cely, väzni sú nútení spať s rukami zviazanými za chrbtom alebo pripútaní k radiátorom, majú zlú výživu, sú segregovaní. Niektorí zadržaní uvádzajú, že majú počas trvania väznenia na neoficiálnych miestach zadržiavania zaviazané oči. V správe sa vyjadrujú vážne obavy, týkajúce sa záruk spravodlivého procesu, práva na obhajobu, ako aj zásad, na ktorých je založená akákoľvek právna norma.


Možno namietať, že podobné porušenia sú hlásené aj zo strany Ruskej federácie. Ukrajina je však ospravedlnená pred akýmkoľvek zločinom proti vlastným občanom formulkou „dokonalej mladej demokracie“ a naďalej dostáva politickú, mediálnu, vojenskú, finančnú podporu, posielajú sa jej zbrane. Okrem toho takzvané „kontrarozviedne operácie“ SBU, ako sa nazývajú prenasledovania osôb podozrivých z podpory Ruska,  prebiehajú v koordinácii s krajinami G7.

Záver

Michail Kononovič vo veci poskytol novinárom rozhovor, v ktorom zhodnotil ich vlastnú osobnú situáciu, ako aj situáciu protifašistickej opozície vo všeobecnosti.

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva (OHCHR) spomenul váš prípad vo svojej správe o nezákonnom zadržiavaní civilistov na Ukrajine. Aký je váš komentár?

Bohužiaľ, všetky údaje OSN sú len štatistiky a nič viac. Tieto správy a spisy  OHCHR nemôžu skutočne pomôcť ľuďom, ktorí hnijú vo väzniciach a zomierajú vo vyšetrovacích centrách na základe vykonštruovaných obvinení.

V júni  Vám súd predĺžil domáce väzenie s elektronickými náramkami o ďalšie dva mesiace, ale na pojednávanie 28. júna sa prokurátor nedostavil, čo urobil aj inokedy. Čo si myslíte, že sa deje s vaším procesom?

V skutočnosti nám prokuratúra nemá čo preukázať, neexistuje totiž  žiadny trestný čin, neexistujú žiadni svedkovia, neexistujú žiadne obete, neexistujú dôkazy o „zločine“, neexistuje vôbec nič .Podľa článku 109 sme obvinení zo zvrhnutia štátnej moci. Ako môžu dvaja ľudia, Kononovičovci komunisti, zvrhnúť moc?! Je to absurdné a výsmešné. Prolongujú„prípad“ a jednoducho nás držia ako rukojemníkov v stave servilnej závislosti, pripravujúc nás o živobytie a slobodu.

Je možné, že prokuratúra potrebuje čas na získanie dôkazov proti vám? Mali ste v tomto smere nejaké náznaky?

Obávame sa, že sa vyhrážajú našim kamarátom, aby nás usvedčili a krivo proti nám svedčili. Uvedomujeme si, že nás nikdy nepustia a že skôr či neskôr budeme odsúdení a uväznení.


Na základe akého obvinenia ste boli zatknutí 2. marca minulého roka a aký je podľa vás skutočný dôvod vášho prenasledovania?

Spočiatku sme boli zatknutí ako agenti špeciálnych služieb Ruska a Bieloruska a až o dva mesiace neskôr nám bolo oznámené, že sme boli obvinení z toho, že chceme zvrhnúť Zelenského moc. Skutočným dôvodom nášho zatknutia sú naše akcie Zväzu  komunistickej mládeže: „Komsomol za mier“ a protivojnové protesty v blízkosti americkej ambasády v Kyjeve. Boli sme tiež proti predaju pôdy kapitalistickým korporáciám  Spojených štátov a Európy. Vo všeobecnosti je našou hlavnou chybou v očiach režimu to, že sme komunisti a antifašisti.

Čo predpovedáte, že sa stane s procesom?

Budú dva scenáre: buď väzenie alebo naša vražda, tertiumnondatur.


Aká je situácia komunistov a antifašistov na Ukrajine?

Boli sme postavení mimo zákon a nezákonne uväznení. Lovia nás ako Židov v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia v nacistickom Nemecku a na okupovaných územiach. Sme výslovne povolaní byť eliminovaní ako nepriatelia.


Prečo Zelenského vláda musela postaviť mimo zákon všetky opozičné strany a kontrolovať tlač?

Pretože Ukrajina je kolóniou imperialistického Západu, to znamená Spojených štátov a Európy a nesúhlas otrokov musí byť zničený. Režim zakázal všetkých, ktorí obhajovali mier.


Minulý týždeň sa vám policajt vyhrážal smrťou a počas týchto mesiacov domáceho väzenia ste sa stali obeťami pokusov o útoky nacionalistov. Ubezpečila vás polícia alebo existuje atmosféra beztrestnosti?

Išli sme na políciu, ale nepomohlo to. Jednoducho povedané, išli sme na políciu kvôli vyhrážkam smrťou zo strany policajta, čo je, samozrejme, nezmysel, pretože polícia nikdy nebude vyšetrovať jedného zo svojich dôstojníkov. Tento policajt nie je nezávislá osoba, ale prostredníctvom neho konajú ukrajinské orgány.


Správa OHCHR poukazuje na  existenciu tajných väzníc, nezákonné prenasledovanie „kolaborantov“, zlé zaobchádzanie, mučenie, sexuálne zneužívanie zadržaných, okrem  toho 75 prípadov svojvoľného zatknutia, vrátane vášho. Je to realistické alebo je to špička ľadovca?

Správa OSN je v skutočnosti len to najmenej, čo možno povedať o situácii na Ukrajine. Je to naozaj desivé, ľudia sú bití, mučení a zneužívaní. Niektorí sú v SBU 3-4 mesiace a nemôžu sa domôcť práva. Zostali sme v suteréne SBU 4 dni. Tam nás bili a mučili a potom nás dva mesiace „skrývali“ bez toho, aby nás predviedli pred súd. Pätnásť dní sme nemohli chodiť ani jesť. Vylomili nám zuby, zlomili rebrá, nosy. Zatknutých bolo veľa ľudí. Dvaja boli so mnou vo väzení a počas vyšetrovacej väzby sa obesili.

Myslíte si, že ukrajinský ľud povstane proti tomuto režimu?

Ukrajinský ľud nikdy nepovstane, rovnako ako Nemci proti Hitlerovi vo svojej dobe. Ľudia sú vystrašení a každý, kto by mohol odporovať režimu, je v priamom ohrození alebo vo väzení.

L ´Antidiplomatico

Preklad: Dana Bystrická

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

1 Komentár

  1. Toto je niečo, čo človeku nedá spávať od samého začiatku. Lebo do začiatku muselo byť každému jasné, že sa tam dejú veci nedobré. Ťažké zločiny proti ľudskosti. Ale objektívnych správ nebolo, mainstream sa tomu odmietal venovať, už len náznaky pravdy odmietal ako hoax a všetko zlé sa hodilo na Rusov. A teraz – čo s tým?! Čo s deťmi v podzemí Odesy? Tých sa aspoň ujal americký pastor. Ale koľko takých je nevedno kde. Budeme mlčať do konca?

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás